Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Když jsem napsal první verzi tohoto textu, byl jsme zděšen jeho suchopárností a sebechválou. Poprosil jsem tedy některé kolegy, aby si tento text přečetli a doplnili jej o některé jedovatosti, kterými obvykle moji práci komentují. Nepodařilo se. Abych vám čtení textu aspoň trochu ulehčil, sebral jsem zrcadlo, papír a tužku a nyní máte (asi) první příležitost číst na abclinuxu článek s ilustracemi.
Firma Solartec je jediný výrobce solárních článků v České republice. Velká část aktivit firmy je však orientovaná na problematiku související s fotovoltaikou a s obnovitelnými zdroji energie vůbec. V posledních letech se celý obor dynamicky rozvíjí a spolu s tím narůstají jak nároky na síťové služby, tak možnosti přístupu k různé technice.
Když jsem před čtyřmi lety do firmy nastoupil, byl nejsložitějším výpočetním systémem MS Excel s databází naměřených solárních článků - týdenní statistické přehledy dělal kolega ručně a to, co by se v databázi řešilo několika SQL dotazy, trvalo pár hodin.
Svou kariéru jsem začínal na počítačích EC1033 (nebyl na tom unix), potom SMEP s krátkým obdobím na PC a FoxPro (ve srovnání se SMEPem bylo AT jen hračka) a od roku 1993 jsem pracoval především na operačních systémech unixového typu. Windows jsem na svém desktopu smazal v roce 1994 a o rok později jsem nasazoval Linux poprvé v podnikovém prostředí jako souborový server pro přibližně stovku uživatelů. Zkušeností a kuráže pro vystavění podnikové sítě na Linuxu jsem měl tedy dost a o tom správném operačním systému na servery jsem neměl nejmenší pochyby.
Jediný
počítač s
Linuxem byl ze začátku firewall, který byl součástí
dodávky internetového připojení. I když je to dnes beznadějně
zastaralé PC (Pentium 75 MHz, 32 MB RAM a 800 MB
disk), slouží po doplnění dalšími síťovými kartami, VPN a velkým množstvím
pravidel do iptables dodnes. Postupně přibývaly servery s databází,
web serverem pro intranet, poštou a s dalšími službami a dnes je jenom v
serverovně sedm počítačů s Linuxem.
Na uživatelských počítačích MS Excel s odpovídajícím okýnkovým podkladem pochopitelně zůstal. Uživatelé si na svá Windows nenechají sáhnout a vyhrožují, že když jim na to sáhnu, sáhnou oni na mě. Spokojený je Microsoft, spokojení jsou uživatelé, nespokojený je jen můj plastický chirurg, který mi s optimistickým výrazem našeptává: "...ale klidně jim na to sáhněte, nějak to spíchnem..."
Z
mého pohledu je pro chod každé firmy jedním z nejdůležitějších systémů
databáze. Z dřívějška jsem měl zkušenosti s databázovými stroji CA Ingres a
Oracle. Z open source databází jsem měl nejvíce zkušeností s databází
PostgreSQL, i když jsem nikdy neměl možnost nasadit tuto databázi v
podnikovém prostředí. Během uplynulých čtyř let se databáze ukázala jako
velmi výkonná a mimořádně spolehlivá zvláště ve srovnání s Ingresem, i když
toto srovnání není zcela fér (s Ingresem jsem pracoval zhruba před deseti
lety a během té doby se vývoj určitě nezastavil). Pro naše využití by
(nejspíš) naprosto nepřipadala v úvahu databáze MySQL, především kvůli
nemožnosti řádně definovat vztahy mezi tabulkami a z toho vyplývající
nespolehlivosti a výrazně nižšímu výkonu. V databázi je dnes přes dvě stě
tabulek (jistě ne všechny se používají). Největší tabulka má téměř devět
miliónů záznamů, další největší v pořadí dva a půl miliónu. Další tabulky
jsou podstatně menší, řádově desítky až stovky tisíc vět, většinou však jen
pár stovek. Databázový stroj je relativně hodně zaměstnaný - běžící výrobní
linka dovede krmit databázi několika stovkami záznamů za minutu.
V databázi jsou uložena data o výrobě, docházkový systém, internetové stránky, ceníky, internetový obchod a data různých projektů z oblasti fotovoltaiky (Sledování vlivu znečištění na fotovoltaické panely, Fotovoltaická fasáda Corinthia Panorama hotel).
Až na výjimky jsou databázové aplikace vytvořené v PHP a tvoří součást intranetu. Skripty pro pořizování dat jsou z velké většiny relativně jednoduché a velká část aplikační logiky je přenesena na databázi. Část nejpoužívanějších skriptů je kvůli pohodlí při zadávání dat optimalizovaná pro textový prohlížeč Lynx. Nenáročnost textového prohlížeče umožňuje využít na výrobní lince i jinde pro zadávání dat stroje, které mají pomalu víc ventilátorů, než bogomipsů - počítače 386 s připojenými sériovými terminály (samozřejmě s Linuxem).
Dlouhá léta jsem používal na
poštovních
serverech sendmail. Kdo někdy zkusil dělat nějaké změny do konfiguračního
souboru sendmailu, jistě mi dá za pravdu, že konfigurovat sendmail se
podobá spíše práci kryptoanalytika a v některých vyhraněných případech se
pro sendmail charakteristická změť interpunkčních znamének musí napsat i do
konfiguračního předpisu pro preprocesor m4. Takže i když jsem investoval do
sendmailu veliké množství času a energie a dokonce jsem držitelem
certifikovaného glejtu o úspěšném absolvování týdenního kursu s hodnocením
"prospěl na výbornou" (kurs nebyl dostatečně náročný), rozhodl jsem se, že
na novém působišti se naučím pracovat raději s novým poštovním
serverem.
V roli MTA tedy vystupuje Postfix. Ve srovnání se sendmailem se konfiguruje velmi snadno, jeho modulární koncepce dává naději na vyšší bezpečnost a v neposlední řadě se Postfix relativně snadno doplňuje o různé další moduly (deliver agenty, antiviry a podobně).
Uživatelé samotní mají poštu uloženou na serveru v IMAP složkách (Cyrus IMAP server). Celé to mírně komplikuje pouze MS Outlook, který ani v poslední verzi nedovede pracovat s IMAP složkami na uspokojivé úrovni - tvrdošíjně skladuje odesílanou poštu do lokálních složek a jeho způsob ukládání off-line obsahu zcela znemožňuje používání cestovních profilů. Uživatelé jsou nuceni buď čekat dlouhé minuty při každém odhlášení/přihlášení, nebo musejí mít MS Outlook nastavený ručně na každém počítači, ke kterému se přihlašují. Na MS Outlooku je znát, že je to svět sám pro sebe, a že by mu opravdu svědčilo spíše prostředí s MS Exchange serverem, normální poštovní protokoly tak docela nezvládá.
Součástí pošty je i ochrana proti nežádoucímu obsahu. Na serveru neběží žádný antivirový program - takřka všechny nebezpečné přílohy dovede odfiltrovat procmail sanitizer. O redukci nevyžádané pošty se přímo na serveru stará Spamassassin - žádná pošta typu "Four inches in two weeks!!! Impress your girl!!!" už nemusí snižovat sebevědomí pánů v naší síti.
Protože většina uživatelských PC běží v prostředí Windows, je pro uložení uživatelských dat nejvhodnějším řešením Samba. Ta slouží jako primární řadič domény - na serveru jsou uložené všechny uživatelské údaje. Samba slouží i jako společný tiskový server pro všechny tiskárny ve firmě. I když tiskárny jsou rozházené různě po republice, uživatelé je mohou najít vždy na jednom společném místě.
Uložení uživatelských dat a účtů na jednom místě usnadňuje zálohovaní a jemnější rozdělení přístupových práv mi pomohlo eliminovat různá sdílení, která jinak měli uživatelé ve zvyku vytvářet na svých discích.
Při mé nedávné návštěvě v bývalém působišti mi ukazoval kolega zařízení se spoustou pásek - elektronický trpajzlík na povel systému sebral potřebnou pásku a po krátké poradě s ostatními pidizaměstnaci zálohovacího zařízení běžel vrazit pásku do nejbližší volné mechaniky. Bylo by krásné mít do sítě připojené podobné zařízení, ale celá legrace by stála více, než všechny servery dohromady. Takže je zálohování o cosi levnější - nejjednodušším řešením bylo vyčlenit pro zálohy jeden počítač s dostatečnou diskovou kapacitou. Zálohy probíhají bezobslužně každou noc protokolem rsync. Počítač je umístěný odděleně od ostatních, aby při případné návštěvě zlodějů, vody, ohně či jiné nepříjemnosti nepřišla firma o veškerá data.
Veškerý hardware je vybíraný z toho, co se dá celkem běžně
koupit v obchodech s počítači - v případě problémů je tak možné sehnat
potřebné náhradní díly velmi rychle. Dobrá polovina serverů je tvořena
počítači, které už se díky svému výkonu nehodily k nikomu na stůl, ale
ještě mohou posloužit třeba jako DNS nebo FTP server. U těchto služeb není
výkon rozhodující, ale z bezpečnostních důvodů je vhodné oddělit tyto
procesy od vnitřní sítě a od firewallu.
Nejčerstvější přírůstek do rodiny serverů je PC s dvoukernelovým AMD Athlon64 X2.
Z dřívějška jsem byl zvyklý na SVR4 a v době, kdy jsem s Linuxem začínal, měl k SVR nejblíže RedHat. Bohužel podpora volně dostupných distribucí pomalu končí a vývoj nastupující Fedory mi připadá poněkud překotný a nekontinuální.
Nechal jsem se přesvědčit, že na čtyřiašedesátibitový počítač je nejlepší distribucí Gentoo. Tento systém mě při instalaci značně potrápil, ale po zprovoznění se mi zdá Gentoo přímočařejší a trochu jednodušší na údržbu. Dovedl jsem se v systému zorientovat mnohem rychleji - do administrace mi nezasahují žádné klikací konfigurátory, protože jsem si žádné nenainstaloval, a konfigurační soubory jsou přesně tam, kde bych je hledal. Celé nastavení je optimalizované pro můj nejoblíbenější konfigurační nástroj - editor vim.
(Přečetl jsem si, jak tady chválím Gentoo - přitom Gentoo na mě zanechalo ve skutečnosti spíše dojem nenainstalovatelného systému se špatnou dokumentací, s velkým množstvím chyb a se svérázným systémem na jejich odhalování a odstraňování - problémy, se kterými se potýkám, jsou dávno zařazeny v kategorii "vyřešeno". Systém se většinu času pohybuje mezi dvěma stavy - nefunguje nebo se překládá, případně ještě přesněji nefunguje a zároveň se překládá. No co už, nainstaloval jsem to, tak bojuji.)
Na
několika místech se používá Linux i na desktopu. Běžní kancelářníci, jak už
jsem uvedl, Linux nechtějí, ale na výrobní lince, kde nejnáročnější činnost
sestává z vyplňování intranetových formulářů, prostě dostali na stůl
předpotopní 386 s prohlížečem Lynx. Nejpokročilejší kancelářskou technikou
na lince je staré Pentium s 32 MB RAM - Linux dovoluje, aby aplikace běžely
na serveru. Uživatelé tak mohou i na takovém stroji používat internet,
poštu a OpenOffice.
Veškerou
produkci
výrobní linky je třeba překontrolovat a změřit. V tomto případě slouží opět
Linux. K počítači s Linuxem je připojený jednoúčelový přístroj s jednočipem
AVR, samotná aplikace běží v prostředí X11. Procesor AVR samozřejmě není
natolik výkonný, aby mohl utáhnout celý linuxový cirkus - Linux byl ale
využitý při vývoji aplikace pro jednočip (překladač gcc).
I když má Solartec
sídlo ve
valašském křemíkovém údolí - v Rožnově pod Radhoštěm - má svou pobočku i v
Praze. Pobočka je připojena k mateřské firmě přes VPN, všechno obstarává
samozřejmě Linux. Práce na serverech v pražské pobočce se liší od práce na
rožnovských serverech pouze v jednom bodě - při případném restartu
některého serveru trnu, jestli nebude třeba server chtít překontrolovat
disky ručně. Naštěstí i na dálku lze odmontovat většinu disků a v readonly
režimu překontrolovat čas od času i disk s běžícím systémem.
Správa Linuxu na dálku je natolik jednoduchá a spolehlivá, že jsem se dokázal vyhýbat návštěvě pražské pobočky téměř rok. Kancelář jsem poprvé navštívil, až když bylo třeba posílit pražské pracoviště o další kus hardware.
Různé projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie předpokládají, že zařízení budou monitorovaná přes internet. Připojovat k maličké fotovoltaické elektrárně PC není příliš produktivní, monitorovací zařízení (PC) by spotřebovalo veškerou vyprodukovanou energii. V současné době experimentujeme s jednodeskovými počítači s procesory PXA250 - operační systém těchto zařízení je samozřejmě opět Linux.
Činnost většiny
serverů je
sledovaná periodicky spouštěnými jednoduchými skripty, které hlídají
například zaplnění disků, zatížení procesorů či funkčnost některých
subsystémů. Případné problémy se okamžitě hlásí zasláním SMS na mobilní
telefon.
Monitorováním jsem byl nadšen až do čtrnáctidenní dovolené, na jejímž začátku se na serveru zacyklil šílený bludný proces a server každou hodinu poslal zprávu o tom, že procesor je v plamenech. Což o to - mobil se dá vypnout. Ale když jsem telefon po pár dnech zapnul, musel jsem na tu záplavu plamenných SMS zavolat chorvatské hasiče.
Linux v
Solartecu na desktopech běžně nenajdete. Zkušenosti ale ukazují, že tam,
kde se uživatelé nedovedou bránit a nemají příliš specifické nároky, je
Linux provozovatelný bez problémů i na desktopu. Nasazení na serverech je
samozřejmě vyzkoušené i v mnoha jiných firmách a u nás ani nic jiného
neběží. Linux je spolehlivý, výkonný a nenáročný na údržbu - velkou část
údržby (updaty, restarty procesů a podobně) provádím v noci nebo o
víkendech, připojený k síti obvykle jen přes GPRS kartu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Netuším, kolik CO2 se na výrobu panelů spotřebovalo, ale nyní už je to určitě méně, než oněch 19 tun ušetřených. Když budeme počítat jenom watty (na koruny ještě pořád není skore tak hezké), vrátí se energie (a jestli tomu dobře rozumím, tak i CO2) vložená do výroby panelu zhruba za dva až tři roky. Panely na hotelu Panorama jsou déle.Hmm to je dost odvážné tvrzení. Můžete ho podpořit nějakými čísly a prosil bych započítat nejen množštví energie spotřebované za branou vašeho závodu, ale i před ní. Tím myslím množství CO2 a NOx vyprodukované než se za bránu vašeho závodu dostanou všechny suroviny. To už je jiné kafe, že? Ekologie je globální záležitost a plotem vaší fabriky nekončí.
Na Sendmail jsem kdysi kdesi četl jeden krásný komentář. Pokusím se to odcitovat co nejpřesněji si to pamatuji:
Když jsem poprvé viděl konfigurák Sendmailu, myslel jsem si, že ho někdo vytvořil tak, že mlátil hlavou do klávesnice. Když jsem se pak do konfigurování tohoto poštovního serveru pronikl hlouběji, pochopil jsem, proč to ten člověk dělal.
- specializovane programy - u nas CAD/CAM... cad systemu pro linux existuje dostatekTak bych rad vedel cim nahradis JetCAM, AutoCAD, Ruzne CADy pro achitecturu, nebo treba AutoDesk aplicace jako Inventor. Je videt, ze vis houby. To same se tyka ekonomickych systemu. Jsi vedle jak ta jedle.
Proto treba nemam - a nikdy nebudu mit email server, nebo www + ftp server - podle meho nazoru to vzdy lepe zvladne nas internet provider.Mailserver u providera je skvela vec, pokud se ty e-maily nepouzivaji uvnitr firmy. Pro hromady BFUcek je e-mail uplne nejlepsi zpusob predavani uplne vseho (naucte nekoho ze to ma dat na disk s: a az si to druhy stahne tak to ma smazat neno snad dokonce nastavit prava k nejakemu adresari...). Proste se to prilozi k e-mailu a posle a potom ma vnitrni mailserver obrovsky prinos. Povoli se obrovske prilohy, takze si uzivatele muzou poslat treba 50MB nebo hromadu fotek (server muze byt treba exchange pokud neni vse linuxoidni a lidi jsou outlookoidni) a treba se tomu predradi linuxovy mailserver ktery jednak omezi velikost prilohy z/do internetu a taky muze delat antivirovou... kontrolu
přitom Gentoo na mě zanechalo ve skutečnosti spíše dojem nenainstalovatelného systému se špatnou dokumentacíProsim priste hlasit pres Bugzillu, lepe se to resi.
s velkým množstvím chybTamtez, prosim.
a se svérázným systémem na jejich odhalování a odstraňování - problémy, se kterými se potýkám, jsou dávno zařazeny v kategorii "vyřešeno".Ted ti bohuzel nerozumim, muzes to zkusit rozvest?
http://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=105535
Když údajně překompiluju glibc, můžu se zbavit chyby předchozí... jenom kdyby se to přeložit dalo. Uvedený nástin řešení v mém případě nefunguje (zatím jsem nenašel čas zkoumat blíže, co dělám špatně).
To jsou jen dvě chyby, které v bugzille jsou a přes které jsem se nedostal.
Instalační dokumentace je velmi nepřehledná a já mám strach toto ještě někomu říkat, protože se vždy dozvím, že Gentoo má dokumentaci nej nej (cut&paste odjinud):
Gentoo jsem instaloval týden díky tomu, že jsem chvíli instaloval podle dokumentace A a chvíli podle dokumentace B - obě se liší jen v detailech, nicméně důležitých detailech. Měl jsem pocit, že čtu co chvíli něco jiného, navzájem si protiřečícího. Nebyl to jen pocit, opravdu to tak bylo a já to netušil. Je to jen moje chyba? Instalační dokumentace je hodně nepřehledná a je velmi jednoduché v ní zabloudit a na gentoo nadosmrti zanevřít. Dokumentace JE ŠPATNÁ. Tohle nedovede pochopit nikdo, kdo už s tím třeba jen pár týdnů dělá. Dneska už taky nezabloudím, protože mám v prohlížeči záložku na tu správnou verzi.
Nejméně v jednom případě se mi podařilo podle dokumentace zvolit špatný profil, protože v dokumentaci je jednou větou napsané, co NEMÁM dělat a pak na stránku podrobně popsané, JAK to mám udělat. Hádejte, co se mi stalo a co se asi stane spoustě dalších lidí, kteří zkusí gentoo nainstalovat?
Instalační dokumentace je velmi nepřehledná a já mám strach toto ještě někomu říkat, protože se vždy dozvím, že Gentoo má dokumentaci nej nej (cut&paste odjinud):OK, mas nejake konkretni navrhy, jak ji vylepsit? Opravdu budeme radi. (Mozna by bylo dobry presunout se mimo tuto diskusi, protoze s clankem prece jenom moc nesouvisi (resp. pouze narazi na mirne flamoidni odstavec) - pokud privatne, tak jkt@gentoo.org, pokud verejne anglicky, tak bud bugzilla nebo mailing list gentoo-doc@lists.gentoo.org (nutno byt prihlasen), pokud verejne cesky, tak bud nejaka diskuse tady na abicku (prosim o link) a nebo ML gentoo-user-cs@lists.gentoo.org (opet nutne prihlaseni).)
Bohuzel nevim, co znamena A a co znamena B, tudiz to nemuzu opravit. Jinak ano, Gentoo ma dve prirucky pro instalaci, jedna je pro insatlaci bez site (jenom z CDcka) a druha pro instalace "nejnovejsiho systemu z Internetu". Mas pravdu, cas od casu (mno, spis pravidelne) se v Bugzille objevuji bugreporty o nejakych chybach, ktere konci jako RESOLVED INVALID, protoze uzivatel bohuzel cte nespravny handbook. IMHO je to chyba uzivatele, protoze jsou oba Handbooky (IMHO) dobre a dostatecne vyrazne oznaceny...Gentoo jsem instaloval týden díky tomu, že jsem chvíli instaloval podle dokumentace A a chvíli podle dokumentace B - obě se liší jen v detailech, nicméně důležitých detailech. Měl jsem pocit, že čtu co chvíli něco jiného, navzájem si protiřečícího. Nebyl to jen pocit, opravdu to tak bylo a já to netušil. Je to jen moje chyba? Instalační dokumentace je hodně nepřehledná a je velmi jednoduché v ní zabloudit a na gentoo nadosmrti zanevřít. Dokumentace JE ŠPATNÁ. Tohle nedovede pochopit nikdo, kdo už s tím třeba jen pár týdnů dělá. Dneska už taky nezabloudím, protože mám v prohlížeči záložku na tu správnou verzi.
Cim to je? Malo pozornosti pri cteni, nebo chyba dokumentace?Nejméně v jednom případě se mi podařilo podle dokumentace zvolit špatný profil, protože v dokumentaci je jednou větou napsané, co NEMÁM dělat a pak na stránku podrobně popsané, JAK to mám udělat. Hádejte, co se mi stalo a co se asi stane spoustě dalších lidí, kteří zkusí gentoo nainstalovat?
Tady se musim zastat autora. Ty handbooky _nejsou_ jasne oznacene. Za prve tituly se lisi pouze chybejicim retezcem "2005.1". Za druhe v uvodu (Introdution) se o tom mluvi az v _devatem_ odstavci v sekci "What are my Options?".Mno ja teda rikam "uplny uvod" uz tomuhle, a tam je to dokonce cervene. OK, zkusim se nad tim nekdy zamyslet a navrhnout nejakou prehlednejsi formu oznacovani Handbooku pro instalaci ze site a bez site.
Navic web www.gentoo.org je dost zmateny. Proc je vlevem sloupci sekce "Documentation", v niz jsou podsekce "Main Index" a "About Gentoo", kdyz v horni liste "About" a "Docs" (ktery ukazuje na stejny cil, jako "Main Index" -- tedy dva ruzne pojmenovane linky ukazuji na jednu a tu samou vec na jedne strance) jsou na stejne urovni?Pripravuje se redesign celeho webu, snad bude prehlednejsi a udrzovatelnejsi.
Ja kdyz jsem poprve instaloval Gentoo, tak jsem byl skutecne zmaten, a nemohl jsem ze zorientovat. A to jak ne webu, tak v Handbooku. Problem handbooku, je ze natolik prolinkovany, ze uzivatel nevi, zda se danym odkazem dostane dopredu, zpet nebo odskoci nekam vedle (vztazeno k postupu instalace) a boji, se ze neco duleziteho vynecha. Ten handbook by mel byt vice primocary. Muze se vetvit a nabizet alternativy, ale uzivatel by mel mit neustale vedet, kde je.Neslo by to do Bugzilly?
Tohle je typicka odpoved v linuxovem svete -- ono to poradne nefunguje, vite, ale v nove verzi to mozna bude fungovat. Coz je cloveku, ktery to potrebuje TED a TADY k NICEMU...Nasleduje typicka odpoved na typicky trolling: sprav to ty, vsechno je volne pristupne pres CVS :-P.
Tohle je typicka odpoved v linuxovem svete -- ono to poradne nefunguje, vite, ale v nove verzi to mozna bude fungovat. Coz je cloveku, ktery to potrebuje TED a TADY k NICEMU...Pridam dalsi typickou odpoved: Kdyz chces TED a TADY HNED reseni, tak si kup zakaznickou podporu nebo zamestnej administratora/vyvojare. Funguje to tak ve vsech odvetvich, tak nevim, proc myslis, ze by mel byt "linuxovy svet" vyjimkou. Pro zajimavost, jaka byva typicka odpoved v tom "nelinuxovem svete"?
Pro zajimavost, jaka byva typicka odpoved v tom "nelinuxovem svete"?Jaké máte seriové číslo? Máte vyplněnou registrační kartu?
Caves. Napr. v dokumentacii sa pise (networkless installation), ze su potrebne 2CD: Live a Universal (s packages).Ctes starou verzi, uz nejaky ten patek se "LiveCD" jmenuje "Installation CD"
1. Da sa to instalovat iba s dvoma cdrom mechanikami (ked je clovek z jednej nabootovany)? Este ze bola po ruke stara 8 rychlostna mechanika.Samozrejme, ze staci jedna.
2. Tak som to zacal instalovat a na Universal CD teda rozhodne vsetky potrebne packages nie su. Tie, co nie su, som si stiahol v robote a preniesol usb klucom. napr. grub, lilo, alsa drivery (podla mna dost zakladne veci)... Ok, tak som si grub a vsetky package, co si pytalo emerge zohnal. A dalej? emerge --usepkg grub si pytal patch (grub-0.95. ... .splash.patch.tar.gz), ktory uz nikde na mirroroch nebol (emerge --sync som nemohol, kedze nebola siet). Tak fasa. Tak emerge lilo. Aspon bootnem. Nastastie ostatok veci pre grafiku (X, Kde) uz na Universal CD) uz bol. Zohnal som si modem a aspon ako - tak to udrziavam. Networkless instalacia pomocou handbooku je na chabej urovni.ALe no tak. Pouzivej prosim dokumentaci pro verzi, kterou se snazis nainstalovat.
Nas takyto pripad mi ten cely handbook bol na velku rit (ver mi, ze po tychto problemoch viem cely handbook pomaly spamati). Nedalo by sa to spravit na 1 DVD (aj so zakladnymi balikmi a aj bootovatelne)?Ale no tak...
Limitom je, ze na instalacnom cd (Live) je iba stage 3. Podla mna instalacia je v takychto pripadoch dost obtiazna,WTF? O cem to prosim mluvis? Co je na instalaci ze stage3 tezsiho nez ze stage1???
co urcite viac ludi odradi. Instaloval som Solaris, Tru64UNIX (s ktorymi som robil v praci) a takisto aj pred rokmi Slackware, FreeBSD a take problemy neboli. V tomto by sa to mohlo zlepsit.Stabilni instalator proste zatim neni, tecka.
Ale no tak...Ehm, pardon, nejaky PEBKAC na moji strane
Mno ja teda rikam "uplny uvod" uz tomuhle, a tam je to dokonce cervene.Ne, to je stranka odkazujici na Handbook 2005.1. Kazdy rozsahlejsi dokument ma mit nejaky abstract, kde je jasne receno, o cem bude rec. Pokud si nekdo ten dokument stahne, tak v nem to neni. Navic ta stranka obsahuje dalsi chybu: titul je "Gentoo 2005.1 Handbook", ale vzapeti dalsi kapitola se jmenuje "The Gentoo Linux 2005.1 Handbooks". Tak je to o jednom handbooku, nebo jich vice?
Kazdy rozsahlejsi dokument ma mit nejaky abstract, kde je jasne receno, o cem bude rec. Pokud si nekdo ten dokument stahne, tak v nem to neni.Viz pravy horni roh stranky, abstract to ma
Navic ta stranka obsahuje dalsi chybu: titul je "Gentoo 2005.1 Handbook", ale vzapeti dalsi kapitola se jmenuje "The Gentoo Linux 2005.1 Handbooks". Tak je to o jednom handbooku, nebo jich vice?Viz tabulka...
This is the Gentoo Handbook, an effort to centralise Gentoo/Linux information.Navic abstract je soucast dokumentu a pomerne dulezita. Byva mezi titulem a obsahem a ne jako glosa na okraji. PS: Asi jsem nejaky divny, ale zda se, ze lidi od Gentoo, si na svoje dilo sahnout nenechaji. Ty linky jsem hodil do bugzily a tak nejak na to maji jiny nazor. Nu coz, snazil jsem se prispet svym nazorem do mlyna, byl jsem semlet. Uz to necham byt.
Linux dovoluje, aby aplikace běžely na serveru. Uživatelé tak mohou i na takovém stroji používat internet, poštu a OpenOffice.
Tohle by mě zajímalo. Jak je to realizováno? Mají disk s minimálním systémem, nebo se všechno nějak načítá ze sítě?
Trochu uvažuju o tom, že bych počítač s hlučným diskem dal někam do špajzu a drátama si na stůl přitáhl akorát telnet a X.
Jsem pro ilustrované Ábíčko!Já také. Ale bojím se, že by na to Petr neměl dost času.