Portál AbcLinuxu, 25. května 2025 15:50
Možná (téměř zcela jistě) jste někdy řešili hlučnost svého chladiče. Jedni to řeší přechodem na vodní chlazení, jiní novějším procesorem s nižším TDP, další zase tlumením počítačové skříně. Již nějakou dobu jsou ale na trhu k dispozici mnohé alternativy v podobě velkých chladičů s řadou heatpipe a mohutným žebrováním, které umožňují velmi tiše chladit i ty nejnenasytnější procesory. Králem mezi nimi nepochybně je téměř 1,3 kg vážící obr s deseti heatpipe: Scythe Orochi.
Sice nejde o absolutní novinku, ale pojďme se společně podívat, jak si umí poradit se 125W procesorem ve srovnání s běžným chladičem za třetinovou cenu.
Plným jménem Scythe SCORC-1100 OROCHI je na trhu již více než dva roky, objevil se na jaře 2008. O rok později jej nahradila revize B, která přidávala s novými úchyty podporu socketu 1366, tedy Core i7. Aktuálně zatím není na trhu varianta pro socket 1156, ale předpokládám, že to jen ve Scythe trochu zaspali. Nicméně ani to není problém, chladiče pro S1366 lze na S1156 často dostat po malé úpravě (více ve slovníku pod heslem „zlaté české ručičky“), případně zvolit pro S1156 například některou desku od ASRock, které mají průchody pro uchycení chladiče kolem PCB přizpůsobeny právě i pro chladiče S1366 – mimochodem ta rozteč se liší jen o „pár milimetrů“.
Orochi vás momentálně vyjde na zhruba 1 200 Kč. Za to dostanete 120×194×155 mm monstrum, které spolu s 500rpm 140mm ventilátorem váží 1,27 kg (bez něj 1,13 kg). Ventilátor je mimochodem, to si řekněme rovnou, velice tichý, začíná svoji práci někde nad 300rpm a přes 500 nejde. I jeho relativně malý průtok však s ohledem na obrovské žebrování plně postačí, ostatně většinu procesorů zvládne Orochi chladit pasivně zcela s přehledem.
Pokud jste četli můj listopadový blogpost na téma 125W Phenomu X4 9850, pak si možná vybavíte, že jsem jej nakonec nepoužil, protože napájecí část desky se pekla v teplotách kolem 100 °C. Přeci jen jsem se ale od té doby rozhodl dát desce ještě šanci a nyní mám již ověřeno, že sice obvody pracují na hodně vysokých teplotách (velmi blízko svým mezním), ale nezdá se, že by jim to vadilo, a sestava pracuje zcela stabilně i třeba po 30 hodinách 100% zátěže uvedeného 125W procesoru. Jediným kamenem úrazu je, že běžný Arctic Cooling Freezer 64 Pro se po několika vteřinách dostane do stavu, kdy se už jen topí ve vlastní šťávě a teplo z procesoru dokáže odvádět jen za cenu ~2500rpm a hlučnosti téměř 47 dBA, která je opravdu velmi nepříjemná, pokud člověk např. potřebuje něco enkódovat přes noc. Arctic tedy putuje do krabičky a nastupuje Orochi.
Osazení velkých chladičů si zpravidla žádá demontáž desky pro výměnu backplate. Nejinak je tomu u Orochi, používá vlastní silnou kovovou backplate s tlumením proti poškození základní desky. V zásadě je ale s ohledem na hmotnost chladiče a hlavičky šroubů zespodu potřeba osazovat desku na chladič, nikoli chladič na desku. Přichycení k dodávané univerzální backplate se provádí přes plíšky, které se liší socket od socketu. Šrouby nejsou nijak zajištěny proti případnému vytočení v budoucnu – to jsem již u jiného velkého chladiče zažil, nicméně tam bylo vše pochromováno, zde se šrouby do děr dotahují s jistým odporem, takže věřím, že se postupem času uchycení chladiče k CPU nepovolí.
Chladič je opravdu rozměrný – pokud máte běžný middletower, kde kousek nad deskou začíná zdroj, pak zapomeňte na polohu „na svislo“. Druhou v mém případě vyřazuje pasivní chladič na grafické kartě, kam by Orochi přesahovalo. Je pravděpodobné, že druhou svislou polohu nebude možné použít na drtivé většině základních desek, leda byste přeřadili grafiku do některého ze vzdálenějších PCI Express slotů. V takovém případě si pohlídejte, jde-li o slot s plným počtem PCIe linek.
V mém případě má druhý PCI Express ×16 slot pouze 8 linek, ne že by to low-endovému Radeonu HD 5450 nestačilo, ale toto variantu jsem nakonec zavrhl. Ideální pro mne totiž je otočit Orochi „vodorovně“ a teplo, které přes něj protlačí ventilátor, rovnou předávat napájecímu zdroji k odvedení ven ze skříně. Tato konstrukce ušetří osazení ventilátoru(ů) na zadní stranu skříně pro realizaci vzduchového tunelu. Jediná nevýhoda je namáhání konstrukce, protože se Orochi pod vlastní vahou trochu vyhýbá, ale to je spíše kosmetický problém než cokoli jiného.
Přístup k připojení napájecích a datových kabelů závisí na konstrukci vaší desky, já osobně neměl problém. Jediný problém se jmenuje „180 mm široká skříň Eurocase“, kam se prostě Orochi nevejde. Chce to cca 190 až 200 mm pro osazení Orochi s možností zavřít bočnici (záleží na tom, jak je vzdálena deska od druhé bočnice; některé skříně mají ližiny, jiné zase šroubují desku přímo na vlastní plech, což dělá tento rozdíl). Každopádně 200 mm široké skříně začínají někde kolem 900 Kč, takže to zas takový problém není.
Nejprve úvodem konfigurace PC: Gigabyte 790X+SB600, Phenom X4 9850 (TDP 125W), 2×1GB DDR2-667, Radeon HD 5450 (1×LCD připojeno přes DVI), 1×5400rpm SATA + 1×7200rpm SATA, DVD±RW SATA, PCI TV tuner, zdroj Corsair VX550 (80Plus).
Jako první vás jistě bude zajímat hlučnost. V klidu se Orochi i předchozí levný Arctic Cooling vešly do 33,3 dBA – to je hlučnost generovaná 120mm ventilátorem ve zdroji (nehlučnější komponenta v PC). Pod plnou zátěží 125W Phenomu X4 9850 ale Arctic Cooling roztáčí ventilátor naplno, což činí téměř 47 dBA. Orochi zvedá pouze mírně, ale celková hlučnost zůstává nadále pod zdrojem, tedy z 33,3 dBA se nehne ani o píď.
Regulace ventilátoru CPU chladiče prováděná základní deskou drží v obou případech CPU na 60°C v zátěži. V klidu snižuje oba ventilátory na minimum, ale zatímco u Arcticu to znamená pokles na teplotu 44°C, pro Orochi je to při ~330rpm pokles na 40°C. To jistě komentář nepotřebuje.
A na závěr to nejzajímavější: spotřeba. Jistě jste na hardwarových webech někdy zahlédli články o vlivu teploty čipů na spotřebu PC. Enormní je to třeba u grafických karet, ale svůj vliv na spotřebu má i nutnost masivněji točit ventilátorem. Zatímco s Arcticem tedy PC v klidu/při zátěží bralo 106/225 W, s Orochi to bylo jen 103/215 W, tedy 10W rozdíl v zátěži. Orochi je tedy nejen tišší a účinější, ale dokonce mi mírně šetří spotřebu elektřiny. Kdybych to neviděl na vlastní oči, asi bych nevěřil, ale je to tak.
Orochi po zhruba týdnu provozu hodnotím jako skvělou investici. Je to sice chladič z kategorie drahých, nejenže však umí trochu elektřiny ušetřit, on šetří zejména uši majitele. Jeho využití do budoucna je zajištěno, na AM3 základní desky jej lze osadit (patice je s 939/940/AM2/AM2+ zcela shodná), takže jím lze chladit i nejnovější šestijádrové Phenomy II X6. Výhodou je větší rozteč žebrování chladiče, které mají žebrování příliš blízko sebe, mají sice více žeber a tedy větší plochu k odvádění tepla, ale daleko snadněji se zanesou prachem a jejich efektivita jde k šípku. Toto Orochi netrápí, viz fotografie.
Pokud se tedy smíříte s cenou, zbývá jediná nevýhoda, a to rozměry (částečně i s hmotností). Orochi sice používá vlastní uchycení k deskám, ale i tak je jeho hmotnost vysoko nad doporučenými limity zatížení socketů. Při přenášení PC tedy lépe se skříní neházet :-). Do užších skříní jej samozřejmě osadit lze, ale nepůjde zavřít bočnici. Každopádně pokud vás trápí hlučnost PC, Orochi je jedno z nejlepších možných řešení.
top
a díval se, co mi kde visí.) Možná je to myšleno na specializované mašiny?
čím bys chladil například šestijádrový cpu?Proto jsem se ptal, jestli je to myšleno pro specializované mašiny. Což pro mě 125W šestijádro je :)
Ano, momentálně jsou tyto stroje v serverovně, ale i když nebyly, tak se teplota zase tak moc nelišila. Jak píše člověk kousek níže - dost záleží na bedně. Ty moje mají bednu CHIEFTEC BigTower LBX-02B-B-B. Ač mají všechny tři stroje stejnou bednu, přeci jen se vnitřním vybavením a především umístěním krapátko liší. Momentálně vypadá stav takto:
Stroj A - +21.2°C (V zátěži měl kolem +30°C)
Byl pořízen jako první. Má výše zmíněný chladič. A navíc na boku skříně přidané dva větráky
Stroj B - je v zátěži a má teplota +31.6°C
Od A se liší tím, že nemá ony boční větráky.
Stroj C - +26.0°C
Byl pořízen jako poslední a nemá stejný chladič jako A a B, a také nemá boční větráky.
Jinak jak jsem zmínil výše. Největší kravál dělá větrák v koši na sata disky CHIEFTEC SNT-3141SATA - malá uřvaná mrcha. Naštěstí teď řve už v serverovně, ale předtím to byl bezkonkurenčně největší zdroj hluku v naší kanceláři.
Ano, momentálně jsou tyto stroje v serverovně, ale i když nebyly, tak se teplota zase tak moc nelišila.fakt srovnáváš nesrovnatelné. prostě tu napiš, jaká je teplota v serverovně, ať se bavíme nad reálnými čísly. určitě tam není znatelně nad 20°C jako u mě v době měření teplot s orochi pro článek. a to že nejvíš řve ten sata koš, co takhle napsat jak velký je tam ventilátor a kolik á otáček. jinak ta bedna opravdu nemá takový vliv, jaký jí přisuzuješ. ale to by byla další zbytečná debata, nebudu ji tedy startovat.
[lukas@orochi ~]$ hostname orochi
btw nevim jak ty, ale ja po tech letech umim sundat chladic z prakticky jakekoli vga bez jakychkoli znamek.njn. Ja to jeste nedelal. Napsal jsem do CZC jestli prijdu o zaruku (jako ze asi jo) pokud chladic vymenim za accelero. Tak uvidime co mi na to povi.
Nevíte někdo, co může dělat takové tiché škrundání v MacBooku? HDD to není, je to slyšet, jen když počítač počítá.Ten můj, když počítá, tak to zní, jako když startuje Jumbo.
ližinyBrrrrrr! Ale jinak pěkný článek, díky. Alespoň mám představu, co dnes obnáší vlastnictví pasivního chladiče (kde jsou časy 486, že?)
Rozměry skříně [v x š x h mm]: 435 x 180 x 410
zdroj: Czechcomputer.cz
Z toho pasivu na grafiku jsem musel sundat takovou umelohmotnou krytku, aby se to tam vubec veslo a i tak to sedi na milimetr :)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.