Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 09:05
Compiz se bude reorganizovat. Linux Defenders - proti patentovým trollům. Blíží se sjednocení akceleračních API videa? Jibbed 5 RC. Fedora 11 Alpha. PCLinuxOS 2009 Beta 3. Distribuční rada: zjišťování míry fragmentace.
StartCom Enterprise Linux 5.0.3 kromě jiného zařazuje OpenJDK a přináší větší škálovatelnost virtualizace na x86-64. PapugLinux 09.1 je minimalistické živé CD na bázi Gentoo s Fluxboxem. PelicanHPC 1.8 je živé CD postavené na Debianu určené k rychlému sestavení výpočetního clusteru. K12Linux F10 "Live Server" předvádí integraci Linux Terminal Server Project do Fedory 10. Ubuntu 9.04 Alpha 4 oproti předchozí alfaverzi chytřeji nastavuje hodnotu DPI. iMagic OS 2009.3 si můžete koupit za 80 dolarů, jde o vylepšené Ubuntu Hardy Heron. Linux Mint 6 "x86_64" se chlubí novými 64bitovými pluginy: Flash a Java. TinyMe 2009 Alpha 1 řeší spoustu drobností, na živém CD používá kompresi LZMA, odstraňuje Xarchiver, gFTP a GThumb a používá SLiM místo GDM.
Compiz je projekt, který na linuxový desktop přináší celou řadu užitečných nebo jen zajímavých 3D efektů. Už od začátku okouzlil spoustu uživatelů a přilákal také řadu nových vývojářů. Mnoho vývojářů bohužel také znamenalo mnoho různých pohledů na směřování projektu a taková situace měla za následek vznik forků. Tím nejznámějším byl Beryl (vývojová větev Quinnstorm), který vznikl v září 2006 a velmi rychle si získal své fanoušky. Beryl se zbavil závislosti na gconf (z GNOME) a nabídl mnoho různorodých pluginů. Vývojáři se v roce 2007 nakonec dohodli na sloučení s Compizem a toto rozhodnutí dalo za vznik projektu Compiz Fusion.
V roce 2008 se nálady k vytváření forků obnovily a vznikly větve Compiz++ a NOMAD. Compiz++ mířil k oddělení kompozitních a OpenGL vrstev a NOMAD usiloval o zlepšení výkonu při používání desktopu na dálku. Bylo uznáno, že situace není udržitelná, a nejprve Compiz++ (do verze 0.9.0) a později i NOMAD se s Compizem sloučí. Mezi vývojáři pak proběhla konference, kde se dohodlo sestavení pětičlenné rady. Ta má na starost určovat termíny pro vydání a udržovat jasný směr projektu. Členy rady jsou samozřejmě aktivní přispěvatelé.
Byl spuštěn projekt Linux Defenders (LD), který má pomoci zapojit veřejnost do patentových procesů v USA. V současnosti je americký patentový úřad zavalen žádostmi o softwarové patenty a i kvůli složitosti odvětví zcela nezvládá situaci a přiznává patenty na naprosté absurdity. Tento stav je živnou půdou pro patentové trolly, kteří se po získání patentu bez jakékoliv vlastní invence snaží vysoudit peníze z různých firem. Za zmiňovaným LD stojí známé organizace Linux Foundation, Software Freedom Law Center a Open Invention Network, což by mu mělo zajistit nějaké jméno. LD má v současnosti tři sekce: první je Peer to Patent, což je iniciativa patentového úřadu, kde se veřejnost účastní schvalovacího procesu a může pomoci k lepšímu rozhodnutí. Druhou je Post-Issue Peer to Patent - zde se řeší platnost již schválených patentů. Na závěr je zde Defensive Publications: veřejnost může zdokumentovat již známé produkty, zařízení nebo postupy a specifikaci vydat jako public domain. Taková specifikace zabrání patentování nebo značně usnadní případné řízení o zrušení patentu.
S API pro akceleraci dekomprese a přehrávání videa se na Linuxu doslova roztrhl pytel. Dříve se používalo XvMC, které mělo podporu jen u některých karet a tam, kde podpora byla, šlo obvykle jen o MPEG-2, se kterým si dnešní procesory hravě poradí. Výrobcům grafických karet toto API zjevně nevyhovovalo, a tak se všichni vrhli do psaní API vlastních. Současná situace je taková, že NVIDIA protlačuje své VDPAU (Video Decode and Presentation API for Unix), jež funguje na kartách GeForce 8 a novějších a zvládá MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 AVC, VC-1 a WMV3/WMV9. Intel pracuje na VA-API (Video Acceleration API) podporujícím obdobně bohatou paletu standardů pro video a na závěr je tu AMD s XvBA (X-Video Bitstream Acceleration). Nejširší podpoře v přehrávačích se těší VDPAU, ale každému je jasné, že stav, kdy se musí psát a testovat podpora pro tři různé výrobce, má daleko k ideálnímu. Gwenolé Beauchesne, autor podpory VA-API pro MPlayer a FFmpeg, začal pracovat na VDPAU backendu pro VA-API, což ve výsledku znamená, že stačí, aby přehrávač uměl VA-API a rovnou bude umět i VDPAU. Nyní začne pracovat také na XvBA backendu, takže to vypadá, že díky práci komunity se podaří uklidit nepořádek od výrobců. Můžeme doufat, že backendy budou spolehlivé a dostupné dost brzy na to, aby se z akcelerace dekomprese videa stala na Linuxu samozřejmost.
Jibbed je (neinstalovatelné) živé CD sestavené z posledního kódu z HEAD stromu NetBSD. Tentokrát poprvé vyšla také verze pro x86-64. CD obsahuje vybrané balíčky z pkgscr a zvládá automatickou konfiguraci sítě a grafických karet. Po zadání příkazu
startx
naběhne X.Org s grafickým prostředím Xfce. V systému se používá komprese VND a výsledný obraz tak má jen 405 MB. Jibbed vyžaduje procesor alespoň i686 a 128 MB RAM.
První alfaverze Fedory 11 (Leonidas) je hotová. Zatím se do ní dostala řada vývojových verzí programů: otestovat můžete snapshot GNOME 2.26, KDE 4.2 RC2 nebo Xfce 4.6 Beta. Pro vývojáře pak nalezneme NetBeans 6.5, Python 2.6 a Git 1.6.1.1. PackageKit nově podporuje firmware, můžete používat zbrusu nové souborové systémy ext4 a Brtfs, řídit hlasitost zvukových karet přes nový panel a kompilovat pro Windows díky mingw32.
Zkušení uživatelé, testujte PCLinuxOS 2009 Beta 3. Běží na Linuxu 2.6.26.8 s prostředím KDE 3.5.10. Kancelářský software zastupuje OpenOffice.org a od Mozilly můžete používat Firefox 3.0.5 a Thunderbird 2.0.0.14. Dále samozřejmě najdete KTorrent, Amarok, Flash a Java pluginy a Compiz Fusion. Vývojáři upozorňují, že z této a dalších betaverzí není možné provést upgrade na konečnou verzi.
Fragmentace souborů je jev, který se více či méně vyskytuje u všech tradičních souborových systémů, a dokud budeme používat klasické magnetické pevné disky, bude závažně snižovat výkon při čtení i zápisu do souborů na disku. Součástí balíku nástrojů e2fsprogs je program filefrag
, který dokáže napovědět, pokud vám přijde něco velmi pomalé. Stovky tisíc fragmentů u virtuálního disku pro VMware u mě dokázaly způsobit neuvěřitelné zpomalení, které teprve až filefrag
vysvětlil.
# nutné spustit jako root filefrag soubor
Pokud filefrag ukáže velké číslo, co s tím? Con Kolivas napsal skript defrag
, který může v některých situacích pomoci, ale výsledky jsou spíš věcí náhody:
# ls -s soubor.pdf 7768 soubor.pdf # Soubor má velikost něco přes 7 MB # filefrag soubor.pdf soubor.pdf: 2 extents found # /tmp/defrag Creating list of files... 65 files will be reordered 0 files left - Reordering large file sized 16049246 ... Succeeded # filefrag soubor.pdf soubor.pdf: 55 extents found
Lepší situace by měla nastat s ext4, kde bude dostupná skutečná online defragmentace. Na vývoji se aktivně pracuje, nedávno vyšly patche verze 1.0.
to už by som začal uvažovať o inej platenej alternatíve
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.