Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 09:05

Distribuční novinky - 5/2009

9. 2. 2009 | Luboš Doležel
Články - Distribuční novinky - 5/2009  

Compiz se bude reorganizovat. Linux Defenders - proti patentovým trollům. Blíží se sjednocení akceleračních API videa? Jibbed 5 RC. Fedora 11 Alpha. PCLinuxOS 2009 Beta 3. Distribuční rada: zjišťování míry fragmentace.

Obsah

Letem světem

link

StartCom Enterprise Linux 5.0.3 kromě jiného zařazuje OpenJDK a přináší větší škálovatelnost virtualizace na x86-64. PapugLinux 09.1 je minimalistické živé CD na bázi Gentoo s Fluxboxem. PelicanHPC 1.8 je živé CD postavené na Debianu určené k rychlému sestavení výpočetního clusteru. K12Linux F10 "Live Server" předvádí integraci Linux Terminal Server Project do Fedory 10. Ubuntu 9.04 Alpha 4 oproti předchozí alfaverzi chytřeji nastavuje hodnotu DPI. iMagic OS 2009.3 si můžete koupit za 80 dolarů, jde o vylepšené Ubuntu Hardy Heron. Linux Mint 6 "x86_64" se chlubí novými 64bitovými pluginy: Flash a Java. TinyMe 2009 Alpha 1 řeší spoustu drobností, na živém CD používá kompresi LZMA, odstraňuje Xarchiver, gFTP a GThumb a používá SLiM místo GDM.

Compiz se bude reorganizovat

link

Compiz je projekt, který na linuxový desktop přináší celou řadu užitečných nebo jen zajímavých 3D efektů. Už od začátku okouzlil spoustu uživatelů a přilákal také řadu nových vývojářů. Mnoho vývojářů bohužel také znamenalo mnoho různých pohledů na směřování projektu a taková situace měla za následek vznik forků. Tím nejznámějším byl Beryl (vývojová větev Quinnstorm), který vznikl v září 2006 a velmi rychle si získal své fanoušky. Beryl se zbavil závislosti na gconf (z GNOME) a nabídl mnoho různorodých pluginů. Vývojáři se v roce 2007 nakonec dohodli na sloučení s Compizem a toto rozhodnutí dalo za vznik projektu Compiz Fusion.

V roce 2008 se nálady k vytváření forků obnovily a vznikly větve Compiz++ a NOMAD. Compiz++ mířil k oddělení kompozitních a OpenGL vrstev a NOMAD usiloval o zlepšení výkonu při používání desktopu na dálku. Bylo uznáno, že situace není udržitelná, a nejprve Compiz++ (do verze 0.9.0) a později i NOMAD se s Compizem sloučí. Mezi vývojáři pak proběhla konference, kde se dohodlo sestavení pětičlenné rady. Ta má na starost určovat termíny pro vydání a udržovat jasný směr projektu. Členy rady jsou samozřejmě aktivní přispěvatelé.

Linux Defenders - proti patentovým trollům

link

Byl spuštěn projekt Linux Defenders (LD), který má pomoci zapojit veřejnost do patentových procesů v USA. V současnosti je americký patentový úřad zavalen žádostmi o softwarové patenty a i kvůli složitosti odvětví zcela nezvládá situaci a přiznává patenty na naprosté absurdity. Tento stav je živnou půdou pro patentové trolly, kteří se po získání patentu bez jakékoliv vlastní invence snaží vysoudit peníze z různých firem. Za zmiňovaným LD stojí známé organizace Linux Foundation, Software Freedom Law Center a Open Invention Network, což by mu mělo zajistit nějaké jméno. LD má v současnosti tři sekce: první je Peer to Patent, což je iniciativa patentového úřadu, kde se veřejnost účastní schvalovacího procesu a může pomoci k lepšímu rozhodnutí. Druhou je Post-Issue Peer to Patent - zde se řeší platnost již schválených patentů. Na závěr je zde Defensive Publications: veřejnost může zdokumentovat již známé produkty, zařízení nebo postupy a specifikaci vydat jako public domain. Taková specifikace zabrání patentování nebo značně usnadní případné řízení o zrušení patentu.

Blíží se sjednocení akceleračních API videa?

link

S API pro akceleraci dekomprese a přehrávání videa se na Linuxu doslova roztrhl pytel. Dříve se používalo XvMC, které mělo podporu jen u některých karet a tam, kde podpora byla, šlo obvykle jen o MPEG-2, se kterým si dnešní procesory hravě poradí. Výrobcům grafických karet toto API zjevně nevyhovovalo, a tak se všichni vrhli do psaní API vlastních. Současná situace je taková, že NVIDIA protlačuje své VDPAU (Video Decode and Presentation API for Unix), jež funguje na kartách GeForce 8 a novějších a zvládá MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 AVC, VC-1 a WMV3/WMV9. Intel pracuje na VA-API (Video Acceleration API) podporujícím obdobně bohatou paletu standardů pro video a na závěr je tu AMD s XvBA (X-Video Bitstream Acceleration). Nejširší podpoře v přehrávačích se těší VDPAU, ale každému je jasné, že stav, kdy se musí psát a testovat podpora pro tři různé výrobce, má daleko k ideálnímu. Gwenolé Beauchesne, autor podpory VA-API pro MPlayer a FFmpeg, začal pracovat na VDPAU backendu pro VA-API, což ve výsledku znamená, že stačí, aby přehrávač uměl VA-API a rovnou bude umět i VDPAU. Nyní začne pracovat také na XvBA backendu, takže to vypadá, že díky práci komunity se podaří uklidit nepořádek od výrobců. Můžeme doufat, že backendy budou spolehlivé a dostupné dost brzy na to, aby se z akcelerace dekomprese videa stala na Linuxu samozřejmost.

Jibbed 5 RC

link

Jibbed je (neinstalovatelné) živé CD sestavené z posledního kódu z HEAD stromu NetBSD. Tentokrát poprvé vyšla také verze pro x86-64. CD obsahuje vybrané balíčky z pkgscr a zvládá automatickou konfiguraci sítě a grafických karet. Po zadání příkazu startx naběhne X.Org s grafickým prostředím Xfce. V systému se používá komprese VND a výsledný obraz tak má jen 405 MB. Jibbed vyžaduje procesor alespoň i686 a 128 MB RAM.

jibbed jibbed jibbed jibbed

Fedora 11 Alpha

link

První alfaverze Fedory 11 (Leonidas) je hotová. Zatím se do ní dostala řada vývojových verzí programů: otestovat můžete snapshot GNOME 2.26, KDE 4.2 RC2 nebo Xfce 4.6 Beta. Pro vývojáře pak nalezneme NetBeans 6.5, Python 2.6 a Git 1.6.1.1. PackageKit nově podporuje firmware, můžete používat zbrusu nové souborové systémy ext4 a Brtfs, řídit hlasitost zvukových karet přes nový panel a kompilovat pro Windows díky mingw32.

PCLinuxOS 2009 Beta 3

link

Zkušení uživatelé, testujte PCLinuxOS 2009 Beta 3. Běží na Linuxu 2.6.26.8 s prostředím KDE 3.5.10. Kancelářský software zastupuje OpenOffice.org a od Mozilly můžete používat Firefox 3.0.5 a Thunderbird 2.0.0.14. Dále samozřejmě najdete KTorrent, Amarok, Flash a Java pluginy a Compiz Fusion. Vývojáři upozorňují, že z této a dalších betaverzí není možné provést upgrade na konečnou verzi.

pclinuxos pclinuxos

Distribuční rada: zjišťování míry fragmentace

link

Fragmentace souborů je jev, který se více či méně vyskytuje u všech tradičních souborových systémů, a dokud budeme používat klasické magnetické pevné disky, bude závažně snižovat výkon při čtení i zápisu do souborů na disku. Součástí balíku nástrojů e2fsprogs je program filefrag, který dokáže napovědět, pokud vám přijde něco velmi pomalé. Stovky tisíc fragmentů u virtuálního disku pro VMware u mě dokázaly způsobit neuvěřitelné zpomalení, které teprve až filefrag vysvětlil.

# nutné spustit jako root
filefrag soubor

Pokud filefrag ukáže velké číslo, co s tím? Con Kolivas napsal skript defrag, který může v některých situacích pomoci, ale výsledky jsou spíš věcí náhody:

# ls -s soubor.pdf
7768 soubor.pdf # Soubor má velikost něco přes 7 MB
# filefrag soubor.pdf
soubor.pdf: 2 extents found
# /tmp/defrag
Creating list of files...
65 files will be reordered

 0 files left - Reordering large file sized 16049246 ...
Succeeded
# filefrag soubor.pdf
soubor.pdf: 55 extents found

Lepší situace by měla nastat s ext4, kde bude dostupná skutečná online defragmentace. Na vývoji se aktivně pracuje, nedávno vyšly patche verze 1.0.

Seriál Distribuční novinky (dílů: 249)

První díl: Distribuční novinky - 1, poslední díl: Distribuční novinky 27-30/2024.
Předchozí díl: Distribuční novinky - 4/2009
Následující díl: Distribuční novinky - 6/2009

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

Diskuse k tomuto článku

9.2.2009 02:52 letec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 5/2009
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
...iMagic OS 2009.3 si můžete koupit za 80 dolarů, jde o vylepšené Ubuntu Hardy Heron...

80 dolarů je při dnešním kurzu (cca 22 Kč za dolar) příliš vysoká částka. Za tolik peněz iMagic nestojí, rozhodně lepší je mít Ubuntu zadara.
9.2.2009 12:53 vrx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 5/2009

to už by som začal uvažovať o inej platenej alternatíve

Jardík avatar 9.2.2009 16:45 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 5/2009
ArchLinux :-)
Věřím v jednoho Boha.
Drom avatar 9.2.2009 20:30 Drom | skóre: 24 | Kdyne
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 5/2009
+1

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.