Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nepořádek kolem API pro akceleraci přehrávání (dekompresi) videa, kdy NVIDIA, AMD a Intel mají každý své vlastní API, se snad trochu uklidí. Pracuje se totiž na VDPAU backendu (NVIDIA) pro VA-API (Intel) a začíná se pracovat i na XvBA (AMD) backendu. Více na Phoronixu.
Tiskni
Sdílej:
XvBA/VDPAU backendu pro VA-API
Není to co si myslím že to je, že?
Opačně. Aplikace budou posílat do VA-API, které si to pak už nějak vyřídí s tím, co je grafika nabízí. Imho bude lepší když bude mít mplayer přímo vdpau (a ATi ekvivalent).
Takze pro ty, kteri to nepochopili, to zkusim popsat jeste jednou a trosku podrobneji :)
nVidia ma vlastni API na akceleraci videa, ktere se jmenuje VDPAU - a patche pro nej jsou v ruznych prehravacich (nezjistoval jsem autory, ale tipoval bych lidi od nich), podpora je v uzavrenych ovladacich.
AMD/ATi ma vlastni API, XvBA, ktere ale nikdo presne nezna, neni k nemu popis a podpora bude jen v uzavrenych ovladacich.
Intel ma taky svoje API, VA-API, a podpora pro nej sice neni moc rozsirena, nicmene obcas existuje. Pokud se da Phoronixu verit, zatim je obsazeno jen v (uzavrenych) ovladacich pro Poulsbo.
No a ten clovek (Gwenolé Beauchesne) napsal kod, ktery se navenek tvari jako intelovske VA-API, ale pouziva VDPAU od nVidie.
No a ten clovek (Gwenolé Beauchesne) napsal kod, ktery se navenek tvari jako intelovske VA-API, ale pouziva VDPAU od nVidie.
Proboha proč?
Nejpis, protoze VA-API je nejobecnejc navrzeny a tak je vhodnejsi vsechny ty API zabalit do vysldenyho VA-API a to potom pouzivat v aplikacich. Jak znam nVidii tak jejich VDPAU je totalne na miru jejich svabum, u ATI na tom budou hodne podobne.
Vidis tam vedle casu meho prispevku napsane "Gwenole"? :)
Se ho zeptej - treba se mu VA-API libi vic, treba mu za to nekdo zaplatil, mozna z ciste politickych duvodu (ma radsi Intel). Ja opravdu nevim.
Nemyslel jsem proč zrovna VA-API(abych pravdu řekl, tak je mi to celkem egal), ale proč proboha další unifikovaná technologie v podobě vrstvy? Furt samá evoluce…kdy už konečně jednou přijde pořádná revoluce?
Protože nVidia si konkurenční technologii do ovladače nenaimplementuje a otevřený ovladač schopný akceleraci na kartách používat taky ještě pár let nebude. A je nesmysl mít v každém přehrávačí extra implementaci akcelerace přes každou technologii zvlášť. Otevřené ovladače AMD/ATi karet nejspíš budou mít VA-API rovnou bez XvBA mezivrstvy.