OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
SimplyMEPIS 8.0 RC3 aktualizuje na Linux 2.6.27.15, QEMU 0.9.1, libvirt 0.6 a další nové verze věcí kolem virtualizace.
SystemRescueCd 1.1.5 přechází na nové verze řady programů a zahrnuje tar
s podporou pro xattr, ACL a SELinux.
BackTrack 4 Beta je distribuce na bázi Ubuntu s velkou sadou bezpečnostních a forenzních nástrojů.
Vyšlo NetBSD 5.0 RC2 a určitě vyjde i RC3 - od minulé RC verze bylo vyřešeno 103 problémů.
ClarkConnect 5.0 Alpha 1 je distribuce pro servery a internetové brány postavená na CentOS 5.x.
Mandriva Linux 2009.1 Beta nabízí KDE 4.2.0, GNOME 2.25.90, Xfce 4.6 RC1 a OpenOffice.org 3.0.1.
CDlinux 0.9.1 má nový grafický instalátor, různé lokalizace, podporu bezpečného grafického režimu a další novinky.
Pro provozování pobočkové ústředny na Asterixu můžete použít trixbox 2.6.2.2, který je vytvořený z CentOS.
Parsix GNU/Linux 2.0 Test 2 zlepšuje kompresi a opravuje chyby.
Parted Magic 3.6 mění své chování a nabízí nové spouštěcí volby.
ArtistX 0.6 je distribuce s GNOME 2.24 a KDE 4.1.3 a přibližně 2500 svobodnými multimediálními balíčky.
sidux 2009-01 běží na jádře 2.6.28.6-rc1 a nasazuje open source firmware OpenFWWF pro bezdrátová zařízení Broadcom.
Moonlight je open source implementace Silverlightu, microsoftího frameworku pro vývoj webových aplikací. Silverlight svým zaměřením i nabídkou funkcí konkuruje především Adobe Flash - Flash se nicméně těší natolik velké oblibě, že prolomení dominantního postavení bude pro Microsoft velmi obtížné. Skutečnost, že byl použit pro streamování slavnostní inaugurace prezidenta USA Baracka Obamy, tak byla poněkud překvapivá. Na Moonlightu pracuje především Novell ve spolupráci s Microsoftem, a to v rámci projektu Mono. Novellu se díky spolupráci s Microsoftem podařilo získat microsoftí testovací sady, specifikace nad rámec publikované dokumentace a licenci na používání proprietárních kodeků MS, pokud Moonlight běží ve webovém prohlížeči.
Na Moonlightu se pracuje od roku 2007 a teprve nyní doputoval k verzi 1.0, která implementuje Silverlight 1.0. Samotný Silverlight je nyní na verzi 2.0, ale vývojáři slibují alfa podporu v Moonlightu v březnu, kdy bude paradoxně ohlášen Silverlight 3.0. Moonlight 1.0 obsahuje plugin pro Mozilla Firefox 2 a 3, jenž lze použít na unixových platformách na bázi X11. Instalace je velmi jednoduchá; není o nic složitější než instalace jakéhokoliv jiného rozšíření - lze ji provést na go-mono.com, pokud máte x86 nebo x86-64. Je vhodné podotknout, že pro funkčnost nemusíte mít nainstalované Mono. Na screenshotech můžete také vidět, jak je snadné doinstalovat dříve zmiňovaný balík kodeků od Microsoftu - plugin si o instalaci sám řekne, stačí odsouhlasit licenci a vše se vyřeší automaticky.
Kuba předvedla svou vlastní linuxovou distribuci Nova. Ta je pro ostrov sužovaný americkým vývozním embargem symbolem technologické nezávislosti. V současnosti na kubánských počítačích obvykle běží nelicencovaná Windows - Linux je přítomen pouze na 20 % prodávaných PC. Světlou výjimkou jsou některá ministerstva a univerzity, kde už k přechodu na Linux došlo. Jediným důvodem vzdoru proti Linuxu byly obavy o kompatibilitu s některými specializovanými aplikacemi. Záměrem Kuby je se závislosti na Windows zbavit, a tak má nyní tamní ministr telekomunikací Ramiro Valdes za úkol svobodný software šířit. „Rád bych si myslel, že za pět let bude naše země z více než 50 procent přemigrovaná [na Linux].“ U Windows se mu nelíbí riziko bezpečnostních chyb a přítomnosti škodlivého softwaru. Navíc se mu zamlouvá i samotná myšlenka svobodného softwaru: „Hnutí svobodného softwaru má blíže k ideologii kubánského lidu, především k nezávislosti a suverenitě.“
Red Hat uzavřel dohodu o spolupráci s firmou Microsoft. Co by nejprve mohlo vypadat jako další patentová dohoda, je cokoliv, jen ne to. V tiskové zprávě je výslovně uvedeno, že dohoda neobsahuje žádné patentové nebo licencovací součásti. Jedná se výhradně o oblast virtualizace: Red Hat se stal členem Virtualization Validation Program firmy Microsoft a Microsoft se přidal k Virtualization Certification Program od Red Hatu. Ve výsledku to znamená, že Red Hat certifikuje Windows Server 2003 SP2, Windows 2000 Server SP4 a Windows Server 2008 jako hosty pro virtualizaci Red Hatu. Microsoft na oplátku certifikuje RHEL 5.2 a 5.3 pro běh pod Windows Server 2008 Hyper-V a Microsoft Hyper-V Server 2008. Jakmile bude dokončeno testování, zákazníci na tyto kombinace získají technickou podporu. Sledujte informace o certifikovaných produktech na stránkách Red Hatu a Microsoftu.
Po 22 měsících vývoje dospěl Debian Lenny k vydání a zároveň se narodil Debian Squeeze. Lenny přináší spoustu věcí, které už najdete v jiných distribucích, zde však s odstupem, který zajišťuje určitou míru odladěnosti. Jádrem systému je Linux 2.6.26 s tím, že jádra řady 2.4 už nejsou podporována. Můžete používat virtualizační technologii KVM a díky ntfs-3g zapisovat na souborové systémy NTFS. Výchozím grafickým prostředím je GNOME 2.22, kde se v mnohých aplikacích používá výkonnější a novější gio namísto gnome-vfs. KDE je zde ve verzi 3.5.9, do které se pouze dostaly mnohé opravy z KDE 3.5.10 - právě tato opravná verze KDE vyšla v době, kdy byl Lenny zmrazen. Ve výsledku je však to, co je v Debianu, bližší verzi 3.5.10. Pro milovníky lehčích prostředí je dostupný nováček LXDE. Vše běží pod X.Org 7.3.
Nejen kancelářské krysy potěší OpenOffice.org 2.4 s podporou pro OOXML od projektu go-oo.org. Brouzdat po webu se dá s Mozilla Firefoxem (Iceweasel) 3 a obrázky upravovat s GIMP 2.4. Pro serverové využití má Lenny MySQL 5.1, PostgreSQL 8.3, Nagios 3 nebo Horde 3.2. Vývojáři Debianu usilují o co nejvyší bezpečnost systému - instalátor aplikuje bezpečnostní aktualizace před prvním startem systému, několik kriticky důležitých balíčků bylo sestaveno se speciálními funkcemi GCC pro bezpečnost (hardening) a standardní systém obsahuje méně setuid binárek a méně otevřených portů. Na závěr zmiňme, že ještě vyšel Debian Linux 4.0r7 (Etch) s opravami 11 technických a 28 bezpečnostních chyb.
antiX MEPIS 8 je svižný a odlehčený desktop (živé instalační CD) založený na SimplyMEPISu a Debianu Testing s trochou Siduxu. Výchozím prostředím je IceWM, přičemž je dostupný Fluxbox. Běží na jádře 2.6.27 a nabízí vylepšené antiX Control Centre, nové skripty pro pořizování screenshotů a aplikaci pro telefonní seznam. Z programů dále můžete používat Iceweasel 3.0.6, Pidgin 2.6, AbiWord 2.6.4 nebo Gnumeric 1.8-3. Pokud máte starý počítač s alespoň 64 MB RAM a Pentiem II, můžete jít stahovat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
a co jeste nastavit spravne prava? (screenshoty antiX)
jo, ty tři pod Moonlight mi připomělo - developers, developers, developers
To by me zajimalo, kde se vzala ta povera, ze je v Lennym MySQL 5.1. Pritom jde zjevne o verzi 5.0.51.
Pomaly uvazujem, ze na niektore webove projekty dam pre IE stop a informacie na stiahnuntie normalneho prehliadaca :)
Také jsem takto uvažoval. Dokud se jediným spustitelným prohlížečem ve škole nestal WIE7.