Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Po dlouhé době čekání jsme se konečně na Valentýna dočkali a Lenny je stable - nový testing je Squeeze. Podrobný harmonogram, kdy se z Etch stal oldstable, z Lenny stable a se Squeeze testing, sepsal Joerg Jaspert.
Tiskni
Sdílej:
He, tak mám na desktopu debian stable. To jsem to dopracoval
+1
No nekdo ma zas na serveru oldstable... je to neco proti necemu?
Koukám že gentoo ma nyní stabilní verzi firefoxe stejnou (3.0.6) jako debian stable :)
Presne tak - http://lists.debian.org/debian-devel-announce/2009/02/msg00003.html
At this point, we would also like to point out that the numbering scheme
for Debian releases has been changed - point releases now use a true
micro version number, so the first point release will be 5.0.1 instead
of 5.0r1.
The minor release number will be used for efforts such as lenny and a
half.
Tak a teď doufám, že se zase začnou do unstablu sunout nové věci - jako třeba jádro novější než 2.6.26, openoffice novější než 2.x, etc.
Bud lze pouzit make-kpkg, nebo existuje repozitar s testovacimi buildy 2.6.28 pro Debian (da se dohledat na debianni wiki).
deb http://kernel-archive.buildserver.net/debian-kernel trunk main wget -q -O - http://kernel-archive.buildserver.net/key | apt-key add -
Díky. Akorát mám ještě problém, že abych mohl nainstalovat i linux-headers-2.6.28-1-amd64
, chce to po mě také linux-kbuild-2.6.28
a ten je nedostupný... Bez toho si moduly do jádra nezkompiluju - i když mělo by to jít i s plnými zdrojáky jádra, ale nějak se mi zatím nepovedlo module-assistant donutit je vzít na vědomí...
http://wiki.debian.org/HowToRebuildAnOfficialDebianKernelPackagev sekci "How to build linux-kbuild-2.6 yourself". A nebo druha moznost, jak psal bhy - vzit si balicky ze siduxu, ten tam ma i tenhle Tebou postradanej (viz http://sidux.com/debian/pool/fix.main/l/linux-kbuild-2.6/)
Jo jo, openoffice používám ty z experimentalu (ale tam to také dost dlouho trvalo, než se tam objevily). S tím jádrem je to horší. Proč tedy to 2.6.28 není v experimentalu, když nemůže být v unstablu? Já používám iwl4965, jede celkem bez problémů, akorát když jsem zkoušel 802.11n, tak mi to sekalo celý počítač. Ale spíš jsem zvědavý, jestli se mi konečně rozběhne TV adaptér do USB...
Jo jo, sláva, tak před chvílí už se zdá se nahrnulo pár nových verzí (třeba openoffice.org-thesaurus-cz, pár věcí do Gnome, etc.) do unstablu, jupí.
+1
Tak to je spravna paranoia, neverit ani Debian stable. Chlape ty by ses mel lecit. To je jako pouzivat sprndy po dvou.
http://bts.turmzimmer.net/details.php?bydist=both&sortby=bugnr&new=7&refresh=1800
No já si akorát pamatuji, že jsem četl, že ti, co používali doteď Lennyho jako testing, by měli zatím dál používat Lennyho a nepřecházet na Squeeze (nebo jak se teď jmenuje ten další testing), protože pro aktuální testing asi ještě nějakou chvíli nebudou security-updates...
Jo jo, to jsem právě četl taky. Ale jak jsem už psal - to je výzva pro ty, co doteď používali testing, ať zůstanou chvíli u Lennyho, než u nového testingu začnou vycházet bezpečnostní updaty - že to nějakou chvíli nebudou stíhat. Ne "teď na Lennyho nepřecházejte, až časem."
No tak 5x DVD to uz prehanaju :). Este ze staci stiahnut len netinstall.
Majitelom tohoto PC(ako som ja) neodporucam Debian 5.0 skusat . Rovnako ako posledne dve verzie Ubuntu vobec totiz nie su schopne nabootovat..
ale openSUSE 11.1 slape dobre....
(vista este lepsie :)
Mno...ked bol novy s mechanikou TSS Corp, tak Ubuntu 8.10 bootovalo cca 10 min. velmi pomalou rychlostou a na konci zostala cierna obrazovka a nic nereagovalo. Skusal som to cca 5 krat, vratane alternative cd ale tam sa to zosypalo tiez a viac CD-R som vyplytvat nechcel. Potom mi zahadne odisla mechnika (mesiacne pc) prave pocas toho vikendu ked som to skusal, tak som si kupil novu ASUS sata mechaniku, tu najlepsiu co som vyhrabal na Alza.sk. S nou sa to sprava uplne rovnako v Ubuntu aj v Debiane. Skusal som to 3x krat(dalsie media v pecku) a viac som sa tomu uz nevenoval. V openSUSE 11.1 ide boot v pohode, jak DVD tak GNOME Live CD, kazdopadne zostanem pri Windows lebo som uz paranoidny a bohvie co mi vdaka linuxu akoby nahodou odide nabuduce...
Ja iba tvrdim to ze nebootuje na tejto zostave a to ze ta mechanika odisla bola podivna nahoda. Kvoli mechanike za 1000,-SK nebudem davat novy PC na 30 dni do servisu. Nemam na to cas a nema to ani zmysel dalej rozvadzat.. Mozno je to vec toho ako Ubuntu/Debian kompiluju kernel, mozno je to zlou podporou chipsetu Intel Q45, je mi fuk, Windows je proste spolahlivejsi.
odbocujete od temy, precitajte si este raz povodny prispevok a ak chcete, na ten mozete reagovat hovada..
Presne tak. Mechanikou to nebolo, iba odisla nahodou vtedy a presne o tom bol moj povodny prispevok. Chcel som majitelom tohoto PC usetrit cas a odporucil som im openSUSE 11.1 ktory slape v pohode..
http://michael-prokop.at/blog/2009/02/15/debian-gnulinux-50-codename-lenny-news-for-sysadmins/
Mám problém s Lennym, při změně zdrojů z etch na leny mi "apt-get update" vyhodí následující chybovou hlášku:
Čtu seznamy balíků... Chyba!
E: Dynamic MMap ran out of room
E: Při zpracování udftools se objevila chyba (NewVersion1)
E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/ftp.debian.cz_pub_debian_dists_lenny_main_binary-i386_Packages
E: Seznamy balíků nebo stavový soubor nemohly být zpracovány nebo otevřeny.
Celý výpis vkládám do přílohy
Ještě jsem zapomněl - díky za event. radu
Díky už googlim...
Díky, už je to vyřešený Jak jednoduché, když člověk ví jak na to.
Přátelé debilani, ať koukám, kam koukám, ať dělám, co dělám, přes povzbudivé rčení, že NTFS v Lenny fachčí, nedaří se mi to. Gnome se mi líbí, videa, audia jsem v phodě nastavil. Nějaký smysluplný návod by se šikl, a ne okecávání jako od anglicky píšících chytrolínů. Děkuje Greybread
mkdir /mnt/win/; aptitude install ntfs-3g; mount /dev/windoz_partisna /mnt/win/ ... nefunguje jo ? :)