Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ubuntu Linux 9.04 Alpha 5 podporuje ext4 v GParted a umožňuje na tento souborový systém instalaci. DragonFly 2.2 obsahuje souborový systém HAMMER, který už je ve fázi, kdy je vhodný pro produkční nasazení. Frugalware Linux 1.0 RC1 experimentálně podporuje ext4 a nabízí Java plugin na x86-64, Python 3.0, GNOME 2.24.3, OpenOffice.org 3.0.1 nebo Mozilla Firefox 3.0.6. Foresight Linux 2.1.0 automaticky rozpoznává tiskárny při připojení a dolaďuje některé volby správce balíčků. Linux Mint 6 nyní vyšel v edici "Xfce" (s Xfce 4.4.2). Parted Magic 3.7 opravuje spoustu nalezených nedostatků. Nexenta Core Platform 2.0 Beta 2 staví na OpenSolaris build 104+ a repozitáři Ubuntu 8.04 - ve vlastním repozitáři má přes 13 000 balíčků. Caos Linux 1.0.8 je nová verze distribuce pro HPC servery. Astaro Security Gateway 7.4 zvládá plný balancing WAN připojení, filtrování HTTPS, Cisco IPSec (klientská strana) a další nové věci.
Vypadá to, že britská vláda se konečně odhodlala podpořit nasazování open source. Před několika týdny jste se mohli dočíst, že tyto plány existují už dva roky, ale "skutek utek". Tom Watson, ministr pro digitální svět (digital engagement), řekl, že open source by měl získat stejné postavení jako proprietární software. OSS bude volen tam, kde nabídne nejlepší hodnotu za svou cenu. Státní správa by se zároveň měla vyhýbat situacím, kdy si je proprietární software "uzamkne" a je obtížné utéct k alternativním řešením. Celý vládní plán byl shrnut do následujících pěti bodů:
Nasazení open source ve vládních institucích je živým tématem i ve Finsku a Nizozemí. Právě ve Finsku byl připraven dokument „Použití open source softwaru ve veřejné správě“, který popisuje způsoby, jak porovnávat open source a proprietárním řešení. Zároveň úřadům ukazuje, jak takový software obstarávat a jak zajistit, že se pro něj podaří získat podporu. V současnosti prý existuje mnoho užitečných open source aplikací, které nemají ze strany finských firem žádnou podporu - pokud však budou mít pracovníci ve veřejné správě dostatečné znalosti, zvolení takového řešení lze podle dokumentu odůvodnit. Jako přednosti OSS se uvádí zrychlený vývoj, větší konkurence na trhu a šance pro místní podnikatele a malé firmy zapojit se do příslušných tendrů. Kromě toho, že dokument ještě pojednává i o otevřených standardech, se odkazuje na Evropský pracovní rámec pro interoperabilitu (European Interoperability Framework) a další práci Evropské unie včetně licence EUPL.
Už od minulého roku má Nizozemí pravidla pro otevřené standardy a software. Podle nich musí tamní veřejná správa odůvodňovat, pokud se rozhodne nejít cestou otevřených standardů nebo pokud při výběrovém řízení nezvolí open source. Město Utrecht v prosinci rozhodlo o náhradě 4000 desktopů a jednou z podmínek řízení bylo, že dodavatel musí být schopen dodat licence na Windows XP. Zmiňování konkrétních značek je proti pravidlům, město se však vymlouvá na současný "vendor lock-in", tedy že si nemohou dovolit měnit systém, a to ani na Windows Vista. Ministr pro mezinárodní obchod nesouhlasí a říká: „Pokud existují srovnatelná open source řešení, měla by být upřednostněna. [Veřejná správa by neměla] volit proprietární řešení jen proto, že jsou levnější.“
16. ledna tohoto roku Evropská komise oznámila, že bude vyšetřovat svazování Internet Exploreru s Windows. Učinila tak na základě stížnosti, kterou podala společnost Opera Software (Rozhovor: Jon S. von Tetzchner). Podle komise toto svazování produktů poškozuje konkurenční boj mezi prohlížeči, podkopává inovaci produktů a ve výsledku tak omezuje uživatelovu možnost výběru. Už nyní došla komise k závěru, že Microsoft bude muset dát uživatelům svých OS vybrat si mezi prohlížeči, aby tak přestal porušovat unijní antimonopolní pravidla. Alternativní prohlížeč by mělo jít vybrat nejen jako dodatek k Internet Exploreru, ale IE by mělo dokonce být možné úplně odstranit. Free Software Foundation Europe (FSFE) se rozhodlo podpořit vyšetřování, neboť věří, že žádná firma by neměla být v pozici, kdy diktuje, jak bude internet vypadat, využíváním dominance své platformy.
Prezident FSFE k tomu poskytl svůj komentář:
PC/OS je uživatelsky přívětivá distribuce pro desktop a server založená na Xubuntu. Je multimediálně bohatá - přímo obsahuje podporu pro různé audio/video formáty, obsahuje Flash, Javu nebo aplikace pro práci s videem a hudbou. Distribuce existuje ve více variantách, 2009v2 vyšla jako OpenDesktop (bezplatná), OpenWorkstation (placená) a WebStation (novinka). Verze 2009v2 provádí drobné změny v uživatelském rozhraní, aktualizuje balíčky a opravuje bezpečnostní chyby - můžete se těšit na Skype 2.0, VLC 0.9.8 nebo Opera 9.63.
Vyšel SimplyMEPIS 8.0, který staví na Debianu Lenny. Běží na jádře 2.6.27.18 a nabízí řadu nových verzí desktopových aplikací. Hlavním prostředím je ověřené KDE 3.5.10, kde můžete používat OpenOffice.org 3.0 nebo Mozilla Firefox 3.0.6. Aby byla distribuce vhodná pro nasazení na úřadech vlády USA, obsahuje BIND 0.9.6 (pro DNSsec) a podporuje IPv6. Podpora pro virtualizaci se dá snadno doplnit instalací KVM 84 a libvirt 0.6.0 z repozitáře.
ZevenOS chce být výkonnou a jednoduchou distribucí s prostředím ve stylu BeOS a podporou pro starší hardware. Verze 1.1 má za základ Ubuntu 8.10 s Linuxem 2.6.27 a X.org 7.4. To má za výsledek lepší podporu netbooků a spoustu nových ovladačů. Aktualizace se dočkaly aplikace MAGI 2 a Deskbar, přičemž MAGI 2 se integruje s MeCol a Deskbar obsahuje přepínač úloh.
Před několika dny vyšel Bash 4.0, který přináší řadu inovací. Zde se podíváme jen na vybrané z nich. První věcí jsou asociativní pole - takto asociativní pole vytvoříme:
declare -A JMENO
Nyní nás čeká vkládání hodnot do pole. Hodnoty lze vkládat po jedné nebo hromadně:
# Jedna hodnota JMENO[klic]="hodnota" # Více hodnot JMENO=([klic1]="hodnota1" [klic2]="hodnota2")
Hodnotu získáme zpět snadno:
echo ${JMENO[klic1]}
Jinou věcí jsou nové operátory - prvním je >>&SOUBOR
, který připojí standardní a chybový výstup do souboru. Jde o ekvivalent k >>SOUBOR 2>&1
. Druhým operátorem je |&
- ten nasměruje chybový výstup do roury, takže funguje jako 2>&1 |
.
Novinek je skutečně hodně - jde například o funci mapfile
, která načte řádky souboru přímo do pole, nové konstrukce kolem case
a další rozšíření.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
a neni to stejne jako u &> resp >& jedno?