Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšel Bash 4.0. Opravuje zbývající vážné chyby 3. řady a přináší asociativní pole, vylepšení parseru a různé další novinky.
Tiskni
Sdílej:
Sekce BUGS v bash(1)
začíná větou
It's too big and too slow.
Jsem zvědav, jestli verze 4 opravuje i tuto chybu. Ale podle popisu asi spíš ne…
There is a new &>> redirection operator, which appends the standard output and standard error to the named file.Trikrát hurá! :)
**
mi naopak připadá jako hodně nešťastný nápad, protože to přináší nekompatibilitu se staršími verzemi a může to rozbít existující skripty.
Ano, '**
' je ekvivalentní '*
'. Je to samozřejmě nezvyklý zápis, ale ty masky mohou často vznikat všelijak, například je může generovat sám skript nebo jiný program. A pak tam taková věc může snadno vzniknout.
Je to bezesporu užitečná funkce, ale IMHO nestojí za porušení zpětné kompatibility a potenciální znefunkčnění existujících skriptů. Přitom by stačilo, aby se musela zapnout něčím na způsob nullglob
nebo extglob
.
**
' je defaultně vypnutá a musí se explicitně povolit pomocí shopt globstar
.
Začínám mít pocit, že se někdo zbláznil…
There is a new shell option: `dirspell'. When enabled, the filename completion code performs spelling correction on directory names during completion.
O bashi se asi brzy začnou říkat podobné hlášky jako kdysi o emacsu.
Naštěstí je to jen doplňování a ne globbing.
Mě včera zarazila nápověda k install z coreutils-7.1:
This install program copies files (often just compiled) into destination locations you choose. If you want to download and install a ready-to-use package on a GNU/Linux system, you should instead be using a package manager like yum(1) or apt-get(1).
Mám dojem, že Shuttelworth útočí!
Já jsem třeba docela šťastný s readlinovým completion-ignore-case, možná by nebylo až tak zlé, kdyby to uměl i bash. Tedy, samozřejmě nějak nenásilně. Oprava chyb se hodí taky, při rozumné implementaci.
No, to jistě, ale to taky není dokonalé.
Modelový příklad, mějme adresář XMonad a soubor xmonad.cabal v jednom adresáři (ze života, jak vidno, dokonce), napišme cd a xmo, stiskněme tab. Vzhledem k existenci xmonad.cabal se nám tam doplní xmonad, jenže když teď stiskneme enter, tak se dostaneme leda… nikam. A doplňování už mi teď nedokáže nijak pomoct. Intuitivně bych to mohl zachránit dopsáním /, jenže to nepomůže, a tab doplňování už to nezvětší. Já musím na to velké X pamatovat už na začátku (nebo nejpozději u M). Případně si zřejmě zapnout cyklení nad nejednoznačným doplňováním, ale to taky nechci.
shopt -s cdspell
k dirspell
nebylo tak daleko, žejo :) Prostě se akorát prování průběžně během doplňování, což je intelitentnější verze opravy ex post (po odentrování).