Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pátá alfaverze Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope byla vydána. Pokud máte zájem ji testovat, stáhněte si ISO obraz. Vydání se samozřejmě týká i Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, verze pro ARM a dalších.
Tiskni
Sdílej:
No ale setjně, pokud se nepletu tak tam nejede intel grafika a ATI jen s open source ovladačem, takže to nemá cenu ani testovat...
Ale aspoň že tam dali Qt 4.5 Aspoň nebudou půl roku brzdit vývoj...
nevim jak ati, ale intel funguje docela dobre:
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (rev 0c)
Ja bych spis kritizoval ty jejich super "notifikace" - pri kazdem novem emailu v evolution krome notifikace vyskoci i potvrzovaci dialog, kdyz pride zprava pres jabber, tak se na notifikaci neda kliknout jako v predchazejicich verzich. Nejak nechapu smysl toho proc to predelavali - imho to vypadalo dobre a fungovalo dobre. Dalsi problem, ktery jsem zaznamenal je nefunkcni opencv (v repozitarich je prelozene bez ffmpegu, rucne se mi to zatim nepodarilo prelozit, nastesti mam vedle stable suse, kde jsem to bez problemu prelozil)
A tim chtel's zase rict co?
Je to o moznostech. Pokud k danemu hw ty specifikace nedostanete, neudelate temer nic. (jiste, porad je tu vesa a reverz eng., kteryzto je ovsem radove pracnejsi a v nekterych zemich povazovan za nelegalni)
Bojim se, ze treba takovy radeonhd by nebyl tam kde je, kdyby k tomu nebylo zhola nic. Takhle ten driver dela dost, na to, kolik je na tom silene prace. Sam teda nejsem zaangazovan na vyvoji, ale dokud si jeden neudela alespon predstavu, co vsechno skoci driveru na krk, kdyz do Xy natahnou, tak by mel radeji drzet ...usta, protoze takhle to vypada kdyz nic, tak neuctive.
Nadavani a pomluvy ostatnich je jenom .cz povaha nebo je to mezinarodni?
To je jen povaha Jardíka...Nadavani a pomluvy ostatnich je jenom .cz povaha nebo je to mezinarodni?
A už s grafikou Intel GM965 nemáme v KDE4 čárovitý hnus při otvírání kontextových nabídek a různých menu? Nechápu čím je to způsobené ... slabá grafika? I kvůli tomu jsem nedávno přesunul veškerou práci do Kubuntu 8.04 s KDE 3.5, protože se na to nedalo koukat.
Nechápu, kde je problém. Všude se tvrdí, že Intel ovladače jsou opensource a fungují skvěle out-of-box.
Netestoval někdo na notebooku ASUS, konkrétně třeba M6A s intel i915. Všechna vydání ubuntu od verze 8.10 mi nenaskočí do X ek. Nechci zbytečně stahovat další data.
díky za info. Na 8.10 jsem to tak skutečně řešil, ale nakonec se vrátil k 8.04. O bugu na launchpadu vím, sám sem ho hlásil. Jen sem poslední dobou neměl čas na testování.
Ako je to s bootom? Zrychlil sa?
Killer feature - hmmm aj ty cakas na ReiserFS4 ?
Po par dnech testovani mohu prohlasit, ze grafika Intel chodi narozdil od 8.10 v poradku ale novej NetworkManager je prilis aktivni. Po pripojeni OpenVPN ji vypne a spusti nad ni DHCP, cimz je pouzitelnost velmi nizka. Snad se to zlepsi.
Napsal jsi vlastne nekdy i post, kde by se nevyskytovalo klicove slovo HDMI?
A už se našel nějaký trouba…
No dovol!
Kolik stojí ta součástka, o kterou máš zájem?
Mainstream samozřejmě taky nefunguje. Ale když si přečtete můj dotaz ve fóru, tak zjistíte, že jsem to v noci vyřešil.V tom případě to byl brek na špatném hrobě. Vůbec nechápu, proč jsi tak vehementně komentoval fakt, že vyšla nějaká verze Ubuntu... navíc alfa verze. Gratuluji k úspěšnému rozchození
No nechápu proč je ISO obraz jaunty-dvd-amd64.iso větší než se vejde na DVD a to nemluvím ještě o menší kapacitě dvd-rw. Jsem si to stáhl a teď nevím co s tím. Prostě se nevejde, leda že bych zapsal zbytek na druhou stranu.