Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
>> A pokud jseš tak bohatej tak si kup spíš Blu-Ray přehrávač k TV pokud fakt chceš filmy.
Na tom mu to ale nepude vypalovat.
No jestli myslíš ripy, tak sem si stáhl jeden díl dokumentu Planeta Země s koncovkou *.mkv, což je rip blueray disku pomocí Matrjošky (ripovací nástroj nebo co). V kvalitě 720p a přehraju to v gxine, nebo vlc media playeru. Mám Debian Lenny 64bit. Ale mám přidanej nějakej repositář pro kodeky. Jo, ale občas se mi to cuklo a občas byly vidět kostky, asi špatnej rip nebo co. Ale jinak pohoda, měl sem díl vodní svět a některé záběry fakt nádhera. Koukal sem na to na 17palc CRT monitoru v rozlišení 1024x720. Těžko říct, jestli kdybych to viděl v DVD kvalitě jestli by to bylo horší nebo stejné. PC mám 2GB RAM, nvidia 8800GTS 512MB RAM, jádro Core2Duo 2x2.něco Ghz.
Ahoj,
film s menu a kapitolama jako ma DVD asi stale nejede, ale u plnych obrazu neni problem prehrat vide stream (soubory m2ts). Jinak lepsi a uspornejsi je prehravat ripy v mkv. Problem je, ze zatim neni uplne stabilni(a v distribucich zarazena) ffmpeg vetev s podporou vice jader, a tak 1080p filmy na 2x 2GHz cukaj. Dobre jsou win kodeky CoreAVC a jdou dat i do linuxu (http://code.google.com/p/coreavc-for-linux/). Problem muze byt i zvuk, kde myslim jeste nejedou nebo spis nejsou zarazene Dolby a DTS HD kodeky.
Kup si radši 2TB disk od WD.
Tak tak, ja mam externi disk primo pripojenej TV od LG (rada 7000), protoze cucet na monitor nebo notebook je opravdu nouzovka. Jeste k tomu zvuku. Moje TV umi jen AC-3, tak se DTS a pripadne HD novikam vyhybam obloukem. Az koupim receiver, tak to mozna prehodnotim.
Tiskni
Sdílej: