abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Intel X3100 a HDMI

    Jardík avatar 30.12.2008 21:16 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Intel X3100 a HDMI
    Přečteno: 1285×

    Mám NB Dell Studio 1535 s HDMI výstupem a grafikou Intel X3100 a potřeboval bych zprovoznit HDMI výstup. Propojil jsem TV a NB HDMI kabelem (rev 1.3a) a nastavovátko v gnome TV našlo. Ukazuje však maximální rozlišení 1024x768 ačkoliv TV podporuje až 1366x768 a to nastavovátko stejně nic nenastaví, na nic nereaguje.

    Když ručně v konzoli spustím xrandr, zobrazí se výstupy LVDS (displej NB) a TMDS-1 (asi HDMI) a u něj jen 1024x768. Ručně jsem přidal rozlišení 1366x768 a 1280x720 příkazy xrandr --newmode "1280x720_60.00" 74.48 1280 1336 1472 1664 720 721 724 746 -HSybc +Vsync (vygenerováno pomocí gtf) a xrandr --addmode TMDS-1 "1280x720_60.00" a obdobně pro 1366x768.

    Po příkazu xrandr --output TMDS-1 --mode "1280x720_60.00" se vůbec nic nestane. xrandr nenahlásí žádnou chybu a do TV stejně nic nejde. Kabel je 100% funkční.

    Věřím v jednoho Boha.

    Odpovědi

    Jardík avatar 30.12.2008 22:21 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI

    Tak jsem se seknul, vypíše to pouze 800x600, 720x480 a 640x480. Při 720x480 TV zobrazí 480p a funguje to, při 640x480 ukáže VGA a funguje to. Teď tam potřebuji alespoň alespoň dostat 720p (1280x720) a ještě lépe to 1366x768.

    Věřím v jednoho Boha.
    31.12.2008 01:46 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    a ještě lépe to 1366x768

    Některé televize s tímto rozlišením (např. jeden Samsung serie 6, se kterým jsem měl tu čest), podporují jen 1360x768, na krajích zůstane černý pruh. Píše se to ale naštěstí i v manuálu. Možná bých se zkusil mrknout tam, jestli to není váš případ ;-)

    31.12.2008 22:12 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    Presne tak. Rozlisenie 1366x768 ani z grafiky nedostanes, lebo horizontalny rozmer musi byt nasobok 8. Pri Samsungoch sa oplati citat manual, nie vsetky HDMI porty su totiz rovnake. Moze byt jeden vyhradeny na pripojenie k PC (na TV, kde som to skusal, to bol HDMI 2) - tam EDID posiela 1360x768 a v X to krasne funguje samo od seba v nativnom rozliseni.
    Jardík avatar 1.1.2009 00:44 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI

    Já nemám Samsung, mám Sony Bravia 20" a s pouze jedním HDMI vstupem.

    Věřím v jednoho Boha.
    1.1.2009 14:32 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    Je mozne, ze to nerozchodis. Na niektorych TV proste cez HDMI nedas 1360x768, alebo das a ono sa to roztiahne na 1366x768 (co je dobry hnus), alebo to robi nejake dalsie blbosti.
    30.12.2008 22:59 Roger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    U podobnych otazek byva dobre uvest verzi Xorg a ovladace intel...
    Jardík avatar 31.12.2008 00:08 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    ArchLinux:
      xf86-video-intel: 2.4.3
      intel-dri: 7.2
      xorg-server: 1.5.3
    

    Pak jsem to zkoušel s Fedorou 10 a Ubuntu 8.10 (neznám verze, ale výsledek totožný). Nakonec jsem vyzkoušel OpenSUSE a ta kromě uvedených rozlišení nabídla 1920x540, což se chytlo a TV ukázala 1080i, ale obraz byl strašně moc zúžený.

    Věřím v jednoho Boha.
    31.12.2008 09:43 Roger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI

    Rozhodne bych zkusil novejsi ovladac grafiky - aktualni vyvoj je nekde kolem 2.6 RC a treba v changelogu 2.5.0 se to hemzi vecmi jako "Initial HDMI work", "Get HDMI output working" nebo "Automatically detect the presence of HDMI".

    Jardík avatar 2.1.2009 13:42 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI

    Tak nový ovladač asi nevyzkouším. Nenašel jsem jedinou distribuci, která ho má a ruční kompilace vyžaduje strašně moc věcí a snad i rozbití celého systému. Radši nebudu pokoušet štěstí a pro HDMI rebootuju do Windows, kde mi HDMI funguje perfektně.

    Věřím v jednoho Boha.
    Jardík avatar 18.1.2009 12:22 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    Vyzkoušel jsem 2.5 (v ubuntu 9.04 alpha) a je to stále stejné, nevíte někdo, jaké distro má 2.6?
    Věřím v jednoho Boha.
    Jardík avatar 30.1.2009 17:13 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    Tak v nedávném daily-snapshotu ubuntu 9.04 se objevil ovladač 2.6 a je to taky rozbité ... tak se asi nikdy nedočkám.
    Věřím v jednoho Boha.
    18.1.2009 13:08 knizmi | skóre: 27 | blog: Blog | Kosmonosy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    Ruční kompilace je zcela jednoduchá a vyžaduje pouze hlavičkové soubory X a DRM. Také bych se přikláněl k vyzkoušení nové 2.6.0 nebo aspoň něčeho z řady 2.5.x. Těch změn je tam v poslední době spousta...
    31.12.2008 00:35 pvc2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI

    A není ten problém v televizi? Prohlížel jsem si zrovna nějaké manuály. A u toho HDMI tam byvá  někdy uvedeno třeba jen 576, 720 a 1080 a třeba jen 50Hz.

    Jardík avatar 31.12.2008 01:22 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI

    50 jsem nezkoušel, dodal jste mi naději, ráno na to mrknu.

    Věřím v jednoho Boha.
    Jardík avatar 31.12.2008 14:39 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI

    Tak 50Hz to také nebere. Ještě jsem zkusil 59.9 (což ukazuje xrandr u těch ostatních) a to také nic. Zkusím ještě aktualizovat ten ovladač, jak mi radil někdo výše.

    Věřím v jednoho Boha.
    Jardík avatar 1.3.2009 00:32 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    Hehehe :-) Tak jsem se konečně dohrabal k tomu stáhnout zdrojáky, kouknout se do nich a zkompilovat si to sám, když jsou vývojáři nemehla. Hledal jsem hledal a asi po půl hodině jsem našel problém ve zdrojáku, opravil (naprosto triviální změna) a konečně to funguje. A jelikož jsem chudý člověk a nemám ani korunu, tak patch vyměním za nějaký malý ultrasonic senzor (1cm až 10+cm) pro svého robůtka :-)
    Věřím v jednoho Boha.
    Jardík avatar 31.8.2009 01:39 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Intel X3100 a HDMI
    Každý jistě věděl, že jsem kecal a patch jsem žádný neměl. Dneska ho ale mám a dávám zdarma (:-)) a HDMI konečně funguje. Konečně už linux umí něco, co 8 let staré Windows XP.
    Věřím v jednoho Boha.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.