Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 20:59
TomTom a Microsoft v patentových sporech. Přejde Sun pod křídla IBM? Páté Google Summer of Code se blíží. Red Hat Enterprise Linux 4.8 Beta. Zenwalk Linux 6.0. Wolvix GNU/Linux 2.0.0 Beta 1. Distribuční rada: přehráváme videa v MPlayeru přes VDPAU.
NetBSD 5.0 RC3 opravuje poslední nedostatky. Parsix GNU/Linux 2.0 je desktopová distribuce se spoustou nových verzí. ClarkConnect 5.0 Beta 1 schází k dokončení ještě nový správce QoS a šířky pásma. Scientific Linux 5.3 aktualizuje iwlwifi, a to včetně příslušného firmwaru. Igelle PC/Desktop 0.6.0 je nezávislá desktopová distribuce šířená v podobě živého CD. Vyšlo OpenGEU 8.10, neboli Ubuntu s Enlightenment 17. Ubuntu 9.04 Alpha 6 opravuje minimálně sedm problémů, stále však schází funkce šifrovaného domovského adresáře. PCLinuxOS 2009.1 nadále přichází s KDE 3.5.10, protože KDE 4 neposkytuje obdobné množství funkcí.
Firmy TomTom a Microsoft se dostaly do soudní rozepře kvůli patentům. V USA je něco takového běžná situace, tento případ je však specifický tím, že Microsoftu se nelíbí používání souborového systému FAT v linuxových zařízeních od TomTomu. Ačkoliv je FAT zastaralý a nekvalitní, Microsoft využívá toho, že Windows bez extra ovladačů podporují jen FAT a novější NTFS. Použití FAT je tak pro TomTom nejsnazší cestou, jak umožnit zákazníkům snadné kopírování dat na zakoupené výrobky. Různé zdroje sdělují, že Microsoft už podobné spory vedl v minulosti, ale silný vzdor ze strany TomTomu vedl k tomu, že se o případu dozvěděla veřejnost.
Otázkou nyní je, jak z toho ven? Jeremy Allison, který vede projekt Samba, tvrdí, že licencování patřičné "technologie" není v tomto případě snadné. Taková licence by v tomto případě vedla k porušení licence GNU GPLv2, takže TomTom by zcela ztratil právo Linux používat. Nabízejí se dvě jiná řešení: 1) Přestat FAT používat a nahradit jej jiným souborovým systémem a buď odlišně vyřešit nahrávání a správu souborů, nebo dodávat potřebné ovladače pro Windows. 2) Přejít na Windows pro mobilní zařízení, což se samozřejmě negativně projeví na ceně produktu.
Ve vztazích mezi TomTomem a Microsoftem nyní došlo ke dalšímu zvratu. TomTom se rozhodl žalobu Microsoftu opětovat a ukázat tím, že i on má použitelnou munici v podobě patentového portfolia. Jde o čtyři patenty, které jsou údajně používány v produktech Microsoft Streets & Trips. Žádá náhradu v podobě trojnásobku způsobených škod, protože Microsoft byl na porušování patentů upozorněn a nereagoval na to patřičným způsobem.
Tento spor rozhodně v USA vyvolal další dávku obav, že Microsoft používá a bude používat patenty k vydírání firem, které se rozhodly stavět na open source řešení. Ačkoliv je to s vymahatelností softwarových patentů v Evropě velmi nejisté, lobby se pochopitelně snaží o to, aby i zde byla situace podobná té v USA. Navíc vzhledem k významu USA v open source světě mají už teď softwarové patenty nepřímý dopad i na nás.
IBM prý v současnosti jedná o akvizici Sun Microsystems. Oba giganti nejsou ve světě Linuxu a open source nikým neznámým - Sun je proslavený například Javou a OpenSolarisem, kdežto od IBM asi mnoho lidí zná Lotus Notes nebo webový portál developerWorks. Cena za tuto transakci by měla být alespoň 6,5 miliardy amerických dolarů a IBM si od kroku slibuje posílení pozice proti konkurentům Hewlett-Packard a Cisco Systems. IBM nyní ovládá 33 % trhu se servery, kdežto HP má jen 30 % - koupí Sunu by IBM získalo dalších 9,6 % k dobru. Sun při hledání vhodného kupce oslovil i zmiňované HP, ale to jej odmítlo. Pozice Sunu na trhu se v posledních letech zhoršovala, neboť zákazníci opouštějí RISC servery a volí levnější výrobky na bázi x86.
Summer of Code je už od roku 2005 jednou z cest, jak Google pomáhá open source projektům v rozvoji. Jako obvykle byla i letos vybrána spousta projektů, ke kterým se budou studenti moci přihlásit a plněním typicky programátorských úkolů dobře přivydělat. Za dobu své existence se jej zúčastnilo už téměř 2500 studentů, nad kterými dohlíželo 2500 mentorů a dalších pomocníků. Tento rok se přihlásilo 400 projektů, z nichž se na konečnou listinu probojovalo 150. Většina projektů není ve světě open source žádnými nováčky, a tak se za několik měsíců jistě všichni dočkáme novinek ve svých oblíbených aplikacích.
Nový Red Hat Enterprise Linux 4.8 Beta (stará větev distribuce) běží nad jádrem 2.6.9-82.EL. Nástroje Kerberosu jsou sestaveny s podporou PAM, přibyla podpora router solicitation nebo ovladače virtio pro prostředí pod hypervizorem KVM. Zvládá HDMI v podání AMD/ATI a aktualizuje ALSA ovladač HDA. Autofs by mělo být stabilnější a k tomu došlo na opravy v NFSv4 pro zacházení s krátkými pakety.
Zenwalk Linux 6.0 je v případě hlavní edice postaven kolem Xfce 4.6 - u edice GNOME jde o GNOME 2.26.0. AbiWord a Gnumeric byly nahrazeny odlehčenou a optimalizovanou verzí OpenOffice.org 3.0.1, která je rozdělená do dvou balíčků. Ze standardní instalace zmizel MPlayer (který je nadále dostupný v repozitářích) a místo něj najdete Totem. Systém se rychleji spouští díky doladěným init skriptům a hlavním nástrojem pro konfiguraci sítí se stalo Wicd. Správa drátových i bezdrátových sítí se spolu se správcem disků stala předmětem nového Zenpanelu. Pro správu balíčků slouží Netpkg s hledáním osiřelých balíčků a offline režimem.
Při testování bohužel nedokázal Zenwalk 6.0 "GNOME" ani vytvořit oddíly. Položka v menu nefungovala.
Wolvix je norská desktopová distribuce na bázi Slackware Linuxu. Jejím prostředím je Xfce a kombinuje aplikace pro práci i zábavu. Verze 2.0.0 Beta 1 používá jako základ Slackware 12.2 a Linux-Live 6.2.9, s čímž souvisí Xfce 4.6.0. K tomu náleží hromada aktuálních programů jako Mozilla Firefox 3.0.7, Mozilla Thunderbird 2.0.0.19, GIMP 2.6.5 nebo Pidgin 2.5.5. U této verze se zrušilo dělení na edice a bohužel se kvůli většímu objemu už nevejde na půlgigové flashdisky.
VDPAU (Video Decode and Presentation API for Unix) je novinka z dílny nVidie, která umožňuje, aby se při přehrávání videa dekomprese prováděla na grafickém procesoru (GPU). Pokud máte alespoň GeForce 8 Series, může vám k přehrávání videa v H.264 ve vysokém rozlišení postačovat i relativně slabý procesor. Dále potřebujeme relativně nový snapshot MPlayeru (na Gentoo zabere únorový snapshot a USE flag vdpau
) a pokud možno nejčerstvější ovladač NVIDIA. VDPAU je totiž stále ve vývoji a snad s každým novým ovladačem přichází opravy chyb.
S VDPAU můžeme přehrávat videa v MPEG-4 AVC (H.264), MPEG-1, MPEG-2, VC-1 a WMV3/WMV9. Klasická MPEG-4 videa (kde se ke kompresi použil např. XviD) zatím akcelerovat nelze. Takto přehrajeme video v H.264:
mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau video.mkv
Používání VDPAU může značně usnadnit skript, který by použil akceleraci, kdykoliv je to možné. Sestavit takový skript naštěstí není složité:
#!/bin/sh codec=$(mplayer -identify -vo vdpau -frames 0 "$1" | grep ID_VIDEO_CODEC | cut -c 16-25) case $codec in ffmpeg2) params="-vo vdpau -vc ffmpeg12vdpau" ;; ffh264) params="-vo vdpau -vc ffh264vdpau" ;; ffwmv3) params="-vo vdpau -vc ffwmv3vdpau" ;; ffvc1) params="-vo vdpau -vc ffvc1vdpau" ;; esac mplayer $params "$1"
A jak si přehrával videa pod VDPAU do teď?
Ačkoliv je FAT zastaralý a nekvalitní
No to zas bude povyku.
Tento spor rozhodně v USA vyvolal další dávku obav, že Microsoft používá a bude používat patenty k vydírání firem, které se rozhodly stavět na open source řešení.
Je vůbec možné si licencovat a nebo patentovat nějakou strukturu dat či obecné rozhraní? U použití softwarového patentu na spustitelný software chápu alespoň jeden důvod, ale toto? Kdo toto mohl odsouhlasit? Vždyť u něčeho takového to jde i proti zdravému selskému rozumu.
neboť zákazníci opouštějí RISC servery a volí levnější výrobky na bázi x86.
Tento trend se mi vůbec nelíbí. Co tak proti tomu udělat?
Co dělat? Levnější a výkonější RISC stroje. Když nenabízejí nic podstatného navíc, proč by je měly firmy kupovat.
A co se týče toho FATu, tak proč by neměl MS vybírat poplatky jen proto, že je zastaralý a nekvalitní, lol. Vážně míněno.
Ja zase nechapu rozpor mezi licencovanim FAT a GPLv2. AFAIK GPLv3 je velmi restriktivni ohledne patentu, ale v2 je snad neresila, ne?
V tom skriptu by se na posledním řádku asi hodilo dát $1 do uvozovek
vc=ffh264vdpau,
a vo=vdpau,
. Důležitá je čárka na konci, která MPlayeru řekne, že má zkusit autodetekci, pokud vdpau selže.
mplayer -vc ffh264vdpau,ffmpeg12vdpau,ffwmv3vdpau,ffvc1vdpau, -vo vdpau, "$*"Takže ten skript ve článku se dá vážně zkrátit.
Doporučuji ještě rozšířit o -vo vdpau:denoise=1. Není to sice nic moc, ale když to stojí čas nějaký obvod místo procesoru, tak lepší než nic.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.