Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Vyšlo FreeBSD 7.2-RC2 - ví se jen o posledních nedostatcích, které by měly brzy být dořešeny. openSUSE 11.2 Milestone 1 nabízí k ozkoušení řadu nových verzí, mezi jinými OpenOffice.org 3.1 beta 4. NetBSD 5.0 RC4 přidává možnost omezovat paměťový prostor přidělovaný procesům a opravuje všelijaké chyby.
Svobodný software si zjevně našel své obhájce v nitru italské Demokratické strany. Dva poslanci, členové této strany, nyní chtějí, aby takový software byl zvýhodněn při volbě softwaru pro veřejnou správu. Podle návrhu zákona by se měl používat na všech systémech v tomto sektoru nejpozději od roku 2012. Zákon se nazývá "Síťová neutralita, svobodný software a společnost" a poslanci dále navrhují, aby vláda zajistila interoperabilitu svých databází a odstranila překážky v možnosti volit open source aplikace.
Dalším krokem je financování projektů na výzkum a rozvoj tohoto typu softwaru ve školách a firmách, které vyvíjejí ICT řešení pro orgány státní správy. O financování by se dle jejich představ mělo starat Ministerstvo veřejné správy a inovace. Pod kritiku se dostal šéf tohoto ministerstva, když chtěl obnovit kontrakt s firmou Microsoft. Použití open source by prý vedlo ke značným úsporám. Zatím není známo, kdy se o návrhu zákona bude hlasovat.
Operační systém Google Android donedávna postrádal mnoho funkcí, které jsou v softwaru dnešních chytrých telefonů přítomny. Verze 1.5, která nyní byla otagována v Git repozitářích, spoustu mezer zaplňuje a přináší i další evoluci uživatelského prostředí. Hlavním klíčem k rotaci uživatelského rozhraní bylo doposud to, jestli je vytažena hardwarová klávesnice; nyní se ke slovu dostává vestavěný akcelerometr. Programátoři navíc přidali do prostředí přechodové animace - ty nicméně zůstávají standardně vypnuté.
Aplikace pro fotoaparát se spouští rychleji a rychleji také pořizuje fotografie. Tím se dostáváme k tomu, co na Androidu doposud chybělo (pokud pomineme nedokonalé aplikace třetích stran): nahrávání a přehrávání videa. Jiným hitem současnosti je prohlížení webu na telefonu - Android má nyní plynulejší posouvání po stránce a obsahuje poslední kód WebKitu a javascriptového enginu Squirrelfish. V prohlížečí lze používat copy&paste, hledat text ve stránce nebo měnit kódování textu.
Android byl velmi kritizován za chybějící softwarovou klávesnici. Tento nedostatek znamenal, že kdykoliv jste chtěli napsat nějaký text, nevyhnuli jste se rozevření hardwarové klávenice, což někdy může být na obtíž. V nové verzi najdete softwarovou klávesnici, která funguje, ať je obraz na výšku, nebo na šířku, umožňuje instalaci dodatečných rozložení klávesnice a pro usnadnění psaní podporuje uživatelské slovníky.
Na závěr jsou tu i další drobností: rychlejší inicializace GPS, framework GLSurfaceView pro snadné vytváření OpenGL aplikací (kromě spousty jiných nových API pro vývojáře), automatická kontrola a opravování souborového systému na paměťové kartě, SIM Application Toolkit 1.0, nové jádro Linux 2.6.27 nebo podpora stereo zvuku přes Bluetooth (profily A2DP a AVCRP).
Už dlouho se v souvislosti s Google Android hovoří o tom, že by se tento open source výtvor mohl probojovat i na jiná místa, než jsou mobilní telefony. Přirozeným místem jsou netbooky, které mají k nadupaným PDA nejblíže. A tak se také stalo: firma SkyTone z Číny, která je známá jako výrobce Skype headsetů, představila netbook Alpha-680 v růžové, žluté, černé a bílé variantě. Cena bude někde mezi 100 a 200 dolary, za které dostanete přístroj s procesorem ARM 11 32bit na 533 MHz, 128 MB RAM, 1 GB diskem (NAND flash, volitelně až 4 GB), displejem 800×480 o úhlopříčce 7" a další výbavou jako WiFi. Firem, které mají podobné plány, je možno nalézt více, SkyTone se ale stal prvním, kdo ohlásil konkrétní produkt.
Napadlo by vás hledat Android v set-top boxu? Právě tam chce Android dostat firma Motorola. Nazývá se "au Box" a dokáže přehrávat DVD a CD, kopírovat hudbu a video do mobilních zařízení nebo ripovat a ukládat soubory. U set-top boxů ale nekončíme. Společnost Embedded Alley Solutions se postará o port platformy na MIPS. Sice nesděluje, kam konkrétně plánují Android "strčit", ale může se dostat třeba do ovladačů pro Nintendo Wii nebo do přehrávačů jako iPod.
OLPC slaví další úspěchy, neboť se projektu podařilo získat nové objednávky. V Indii si dvě vládní organizace a jedna soukromá firma objednaly celkem 250 000 laptopů, přičemž k dětem se objednané přístroje začnou dostávat už v červnu. Počítače se dostanou do rukou dětí v celkem 1500 školách v maloměstských a venkovských oblastech. V místech, kde není dostupné připojení k Internetu, se budou využívat mesh sítě pro připojení k centrálnímu serveru. OLPC bylo před třemi lety tamním ministrem školství označeno za pedagogicky pochybné, ale ani to projekt nezastavilo.
V Sierra Leone půjde o 5000 laptopů, které by měly být rozdány do roku 2011. Zde se o koupi stará organizace za lidská práva, jež nyní bude sbírat finanční příspěvky na zaplacení. Nejprve však proběhne pilotní projekt, kterého se zúčastní 50 základních škol s 500 žáky, kam se dostane 100 výrobků.
Vyšla další verze velmi oblíbené distribuce Ubuntu: 9.04 "Jaunty Jackalope". Před i po instalaci na vás vykoukne prostředí GNOME 2.26 s vylepšeným vypalovacím programem Brasero, který je nyní výchozím nástrojem pro tento účel v Nautilu. Díky
gnome-display-properties
pak můžete snáze spravovat vaše monitory, pokud jich máte připojeno více. X.Org Server 1.6 potěší majitele některých karet ATI a Intel díky svým vylepšením 2D i 3D akcelerace. V systému je dostupný (třebaže trochu kontroverzní) nový způsob upozorňování na události, který si můžete prohlédnout v ukázkové Flash animaci. Úpravy v bootovacím procesu vedly k jeho znatelnému zkrácení, takže strávíte méně času čekáním. Systém běží na jádře 2.6.28, ve kterém je dostupný nový souborový systém ext4. Ten už Ubuntu nabízí, výchozí volbou zůstává zatím ext3. V serverové edici Ubuntu pak mohou zájemci testovat cloud computing na bázi Amazon EC2 API.
Kromě Ubuntu vyšly také deriváty Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu Server a Ubuntu Netbook Remix.
Easy Peasy je nové jméno distribuce Ubuntu Eee. Ta je určena pro netbooky a používá grafické prostředí z Ubuntu Netbook Remix. Nová verze 1.1 opravuje spoustu chyb, aktualizuje software a mění vzhled.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Chybí čárka před ať: která funguje ať je obraz na výšku, nebo na šířku
No to mě jako čtenáře strašně rozčiluje - to nemáš nic lepšího na práci ?