Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Laptopy projektu OLPC se dostanou do Indie a Sierra Leone. Indie si jich objednala 250 000 kusů a do Sierra Leone jich 5000 dodá organizace pro lidská práva. Více na LinuxWorld.
Tiskni
Sdílej:
no prece aby nebyly blby jako ty, tobe by do rukou patrila akorat tak bridlicova tabulka
Já myslím, že dřív, než jim dají něco, na co můžou psát, by je měli naučit číst...
A vůbec. V poslední době jsem si četl články, že různí studenti (např. v Polsku, Česku, ...) dostanou místo "starých a nepraktických" sešitů malé přenosné počítače. To bude krása; dětem to určitě ve vzdělávání i v osobním životě hrozně moc pomůže. Sám se dneska cítím blbě, že jsem hrával fotbal na hřišti a ne nějaký Pro Soccer 1990 na počítači...
Takže místo (o)hmatatelných hraček dáme dětem počítačové hry, místo papírových knížek jim dáme elektronický papír, místo do školky je pošleme před nějakou videokonferenci a pohádky jim nebudou číst lidé, ale elektronická čtečka... Opravdu fajn. Už zbývá jen doufat, že nám na ten trik skočí a že se neodpojí od Matrixu!
Myslím, že většina zdejších čtenářů (včetně mě) příliš podlehla výpočetní technice a nechá se jí omezovat na úkor jiných oblastí. Dobře, chceme to tak, máme to tak. Proč do toho ale zatahovat už malé děti? Jestli budou chtít v dospělosti jít touto ("naší") cestou, půjdou, budou mít možnost. Zatím za ně ale zodpovídají dospělí a měli by pro ně chtít to nejlepší. A to rozhodně není vysedávání u počítače 24/7.
P.S.: Na novou dobu se vymlouvají maximálně tak důchodci, co nezvládli zkrotit automat na kafe.