Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Laptopy projektu OLPC se dostanou do Indie a Sierra Leone. Indie si jich objednala 250 000 kusů a do Sierra Leone jich 5000 dodá organizace pro lidská práva. Více na LinuxWorld.
Tiskni
Sdílej:
no prece aby nebyly blby jako ty, tobe by do rukou patrila akorat tak bridlicova tabulka
Já myslím, že dřív, než jim dají něco, na co můžou psát, by je měli naučit číst...
A vůbec. V poslední době jsem si četl články, že různí studenti (např. v Polsku, Česku, ...) dostanou místo "starých a nepraktických" sešitů malé přenosné počítače. To bude krása; dětem to určitě ve vzdělávání i v osobním životě hrozně moc pomůže. Sám se dneska cítím blbě, že jsem hrával fotbal na hřišti a ne nějaký Pro Soccer 1990 na počítači...
Takže místo (o)hmatatelných hraček dáme dětem počítačové hry, místo papírových knížek jim dáme elektronický papír, místo do školky je pošleme před nějakou videokonferenci a pohádky jim nebudou číst lidé, ale elektronická čtečka... Opravdu fajn. Už zbývá jen doufat, že nám na ten trik skočí a že se neodpojí od Matrixu!
Myslím, že většina zdejších čtenářů (včetně mě) příliš podlehla výpočetní technice a nechá se jí omezovat na úkor jiných oblastí. Dobře, chceme to tak, máme to tak. Proč do toho ale zatahovat už malé děti? Jestli budou chtít v dospělosti jít touto ("naší") cestou, půjdou, budou mít možnost. Zatím za ně ale zodpovídají dospělí a měli by pro ně chtít to nejlepší. A to rozhodně není vysedávání u počítače 24/7.
P.S.: Na novou dobu se vymlouvají maximálně tak důchodci, co nezvládli zkrotit automat na kafe.