Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 05:42
Technet.cz informuje o nebezpečném viru, kteří se šířil pomocí tar.gz archivu a napadal bez povšimnutí PC s nainstalovaným Linuxem. Čtěte také komentář Eda Botta o konci monopolu Microsoftu na nebezpečný software! Ani vy se už nemůžete cítit bezpečně.
Tiskni
Sdílej:
Ty vole, to se nedá číst, z toho by ses posral, ty vole, rozumíš, to jsou č*ráci mediální, ty vole, že v novinách píšou, že by si žasnul.
./foo.py
vs. python foo.py
nerozlišuji, byť technicky v jednom případě spouštím interpret a nechám ho vykonat skript, kdežto v druhém spustím skript a jeho interpret si nechám spustit operačním systémem).
#!/usr/bin/python
, se ten rozdíl může stát docela zásadním. :-)
A jak se tam dostal?
Blbost.
Psat o viru ci obecne malware pro jakykoli OS muze kdejaky moula. Co takhle binarku prilozit at si to muzeme vyzkouset ....
To uz nedelaji. Je to stejne jako s chorobama lidi. Jsou jen vymyslene, aby lide nechali se ockovat, farmacie prodaly vic svych produktu apod....
Antivirove SW spolecnosti jsou to same jako farmacie pro lidi.
Bez antiviroveho bastlu lze 100 % bezpecne pracovat s jakoukoli platformou. Na tom proste trvam.
Skodlivy SW vytvareji antivirove spolecnosti stejne jako farmacie siri masovou hysterii v podobe zivot ohrozujici nemoci.
Jsme zvedav kolik lidi bude fadne argumentovat ze AV SW je nezbytny a velmi dulezity, nelze bez nej PC spustit pac bude ihned napadeno nekolika viry apod.
Do toho ....
Jasně, OS na routeru zas takový vliv nemá, mohlo by tam být třeba *BSD, ale to, že to je dost často Linux je fakt. Akorát se vždycky skrývá za nějakým webovým rozhraním a tu a tam se k němu dá přihlásit i jinak.
Důležité je, že skrz něj neprojdou Wokenní červy (Y, protože neživé programy). Samozřejmě takový modem nesmí forwardovat vše zvenku na Wokenní stroj za ním. NAT má v tomhle ohledu svůj pozitivní vliv, ačkoli sám o sobě ochranou není, tak Wokenní červy tohle neřeší a pokud nenajdou backdoor přímo na portu routeru, tak to dál neřeší.
Jistě, že i ADSL modemy mají své chyby, ale je jich tolik typů, že se zatím moc nevyplatí je zneužívat hromadně. Což je štěstí, protože mít spousty zombie v modemech, které už začínají být docela výkoné a občas i s velkým úložištěm na USB, to je hodně děsivá představa. Narozdíl od citelně zpomalených Windows se o tom totiž majitel pravděpodobněji nedozví.
Jestli někdo někdy viděl ADSL router s libovolnými Windows, chci o tom vědět
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.