Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 23:12
Microsoft v rámci projektu Linux Driver pod vedením Grega K.-H. a sponzorství Novellu zařadil do Linuxu v souladu s licencí GPL-2 paravirtualizační ovladače pro svůj hypervizor Hyper-V. Cílem je lepší běh Linuxu pod Windows. Kód ovladačů se během krátké doby objeví v adresáři drivers/staging stromu linux-next.
Tiskni
Sdílej:
Říkalo se, že Linux je pro lidi, co nenávidí Microsoft a BSD pro lidi, co milují unix.
Zdá se, že se nám to otočí
jsou ty potvůrky obchodnický ale šikovný..
Jo, to jsou. `I’d be glad to help tilt lotus into into the death spiral. I could do it Friday afternoon but not Saturday. I could do it pretty much any time the following week.' bradsi, Microsoft `We need to slaughter Novell before they get stronger….If you’re going to kill someone, there isn’t much reason to get all worked up about it and angry. You just pull the trigger. Any discussions beforehand are a waste of time. We need to smile at Novell while we pull the trigger.' Jim Allchin, Platform Group Vice President `I’m thinking of hitting the OEMs harder than in the past with anti-Linux. … they should do a delicate dance.' Joachim Kempin, Microsoft OEM Chief
Nechat se rozšířit, a pak zažalovat za porušen ípatentů. Při zmínco o TomTom vás to netrklo?
Nebude žalovat sebe ale potenciálně kohokoli, kdo jej použije, u koho se mu to bude hodit. žalobou sám na sebe by si sám sobě zaplatil licenční poplatky
Podle odkazovaného dokumentu je zřejmé, že kód do kernelu neposílá Microsoft, ale Novell.
Tak to prrrr. Ja jsem tuto myšlenku zde nepřinesl ani ji nepovažuji za pravděpodobný scénář!. Pouze rozvíjím paralelu s TomTomem, na kterou jste se dotazoval. V tomto scénáři by Microsoft pochopitelně žaloval autora Linuxové distribuce, né vlastního zákazníka.
Jinak se můžeme vsadit, že ve skutečnosti nechtějí, aby Linux nad Hyper-V běhal, ale vzhledem k poptávce jim nic jiného nezbývá, aby Hyper-V nepohřbili.
Ale ptal:
frdx> U Mona je to snaha sabotovat pokrok GNU na desktopu. Zatím se nic neděje, ale vzpomeňme na Tomtom.
Ilfirin> Nemůžu se nezeptat, v čem ona sabotáž spočívá?
Proto jsem to rozvinul.
o žaloby v tomhle případě nejde – viz.
`People who use Red Hat, at least with respect to our intellectual property, in a sense have an obligation to compensate us,' Steve Ballmer
Posílá je trochu silné slovo. V distribuovaném vývoji lze hovořit o přijímá/začleňuje, ne o posílá. To spíše byste měl nařknout Linuse, protože teprve až on udělá konečné přetažení změn z linux-next.
Však jako autor je stále veden člověk z Microsoftu:
From bee20ea87b3e6f246b387f707983a0ef47c8a15b Mon Sep 17 00:00:00 2001 From: Hank Janssen <hjanssen@microsoft.com> Date: Mon, 13 Jul 2009 15:19:28 -0700 Subject: Staging: hv: add the Hyper-V driver header files From: Hank Janssen <hjanssen@microsoft.com> These are the header files for the different Linux Hyper-V drivers to use. Signed-off-by: Hank Janssen <hjanssen@microsoft.com> Signed-off-by: Haiyang Zhang <haiyangz@microsoft.com> Signed-off-by: Greg Kroah-Hartman <gregkh@suse.de>
`People who use Red Hat, at least with respect to our intellectual property, in a sense have an obligation to compensate us,' Steve Ballmer
Ty ovladače pro Hyper-V nepomůžou Linuxu, ale Windows a dělaj to pro prachy.A pro co by to meli delat? Ty nechodis do prace pro prachy, nebo co?
Cílem je lepší běh Linuxu pod Windows.Aby to s tím během pod Hyper-V nedopadlo jako s podporou ODF v MS Office... A je rozdíl mezi "pro prachy" a "pouze pro prachy". Myslel jsem to druhé.
Aby to s tím během pod Hyper-V nedopadlo jako s podporou ODF v MS Office...A to...?
Tak, že to vůbec nebude fungovat dobře.Kde se to da vyzkouset?
Mluvim o te verzi Office, ktera ma uz podporovat ODF nativne.Tak to mluvíš z cesty. Celou dobu mluvím o pluginu pro ODF od Microsoftu.
Jinak pokud vim...Nevíš, sorry. Náhodně vybrané linky: 1 2
Tak to mluvíš z cesty. Celou dobu mluvím o pluginu pro ODF od Microsoftu.Dalsi ad hominem? Nauc se laskave vyjadrovat. Kdyz mluvis o pluginu, mluv o pluginu. Kdyz mluvis o podpore ODF v MSO, mluv o podpore ODF v MSO.
Nevíš, sorry. Náhodně vybrané linky: 1 2Boze na nebi. Ty asni nevis, na co odkazujes... prvni clanek je z r. 2007. Neni se o cem bavit. U druheho sis evidentne precetl jen nadpis, ktery byl podle tebe dostatecne "sokujici" na to, abys sem placnul link. Jinak si to nedokazu vysvetlit. Ten clanek je totiz o tom, jak MS udelal implementaci ODF "spatne" tim, ze dodrzel specku "prilis presne" (= mizerna podpora vzorcu) a vice se nesnazil emulovat OOo tak, jak to delaji jine programy... Jsi nemocny clovek. Je mi te lito.
Dalsi ad hominem? Nauc se laskave vyjadrovat. Kdyz mluvis o pluginu, mluv o pluginu. Kdyz mluvis o podpore ODF v MSO, mluv o podpore ODF v MSO.Ty se nauč číst a přestaň hovadsky útočit. To o čem mluvím je podpora ODF v MSO pomocí pluginu od MS. Připadá mi, že se bavím s retardem.
Jsi nemocny clovek. Je mi te lito.Co jsem si právě pomyslel o tobě sem raději psát nebudu. Že začínáš s takovými osobními útoky jenom dokládá, jak primitivisticky přemýšlíš.
Boze na nebi. Ty asni nevis, na co odkazujes...Vím přesně na co odkazuju. Dokládám tím, že podpora ODF v MSO je špatná, bez ohledu jakým způsobem to MS Microsoft dosáhl. Nejspíš záměrně rozbil podporu ODF v MSO, aby zamezil kompatibilitě a tím ublížil ODF. Článek na rootu je z roku 2007, což na věci nic nemění. Uznávám, ty náhodně zvolené odkazy jsem mohl zvolit líp, ale to na věci nic nemění. Tady jsou další, opět zvolené namátkou. 1 2 3 4 A vůbec, tohle je tady off topic, tak přestaň otravovat.
Připadá mi, že se bavím s retardem.Jsi nemocny clovek. Je mi te lito.
To už tu máme tolik Tomešů? Boha jeho!
Ty se nauč číst a přestaň hovadsky útočit. To o čem mluvím je podpora ODF v MSO pomocí pluginu od MS.Ne, nemluvis. Plugin jsi zminil az kdyz jsem se te na to zeptal. Jsou to totiz dve rozdilne veci. Plugin od CleverAge a nativni implementace. Tvoje prvni zminka v tomhle nebyla jasna. Prskej, kopej, ale nezmenis to.
Co jsem si právě pomyslel o tobě sem raději psát nebudu. Že začínáš s takovými osobními útoky jenom dokládá, jak primitivisticky přemýšlíš.V teto diskusi jsi to byl ty, kdo se svym "mluvis z cesty" zacal s utoky.
Vím přesně na co odkazuju.Nevis. Blabolis na zaklade sve apriorni nenavisti vuci MS, OOXML a vsemu, co neni GNU a free. Motas se furt dokola. Ty 4 odkazy jsou de fakto o tom samem. Bud a) nadavaji MS, ze hned jeho prvni implementace neni kompletni, coz je nesmysl a je to umele utoceni b) nadavaji, ze MSO ignoruje vzorce, coz je spravne, protoze ODF 1.0 zadne vzorce neobsahuje. Ty "fact sheety" nejsou vubec o podpore ODF. Jsou o tom, jak moc je vystup z MSO kompatibilni s jinymi implementaceni ODF. Shrnuto a podtrzeno, sami tvurci ODF nadavaji na MS, ze jeho implementace je moc presna, prilis podle standardu a ze se nesnazi zreplikovat chovani dalsich implementaci, aby s nimi byl kompatibilni.... coz je slusne receno smesne
Obávám se, že tyhle „nekorektnosti“ se dějí na obou stranách – když někdo implementuje přesně standard, ale nebude to dobře fungovat s Microsoftími produkty, uživatele nějaké standardy nezajímají, podle nich to „prostě nefunguje“.
Ne, nemluvis. Plugin jsi zminil az kdyz jsem se te na to zeptal. Jsou to totiz dve rozdilne veci. Plugin od CleverAge a nativni implementace. Tvoje prvni zminka v tomhle nebyla jasna. Prskej, kopej, ale nezmenis to.Těch pluginů je víc. Něco je od Sunu, něco je na sourceforge... něco je přímo v MS Office SP2. A o tom Microsoft Office 2007 SP2, který ODF implementuje (nevím jestli obsahuje plugin nebo add-in nebo jaký nebo co) mluvím. V Microsoft Office 2007 SP2 je kompatibilita s ODF soubory, možná záměrně rozbitá. Takže Microsoft/CleverAge plugin podpora ODF v Microsoft Office 2007 SP2 jsou dvě různé věci? Ále, není to jedno? Nehodlám se obtěžovat drobnostma. Napadáš mě kvůli volovinám, abys odvedl pozornost od podstaty věci. Podpora ODF v MS Office je špatná. Zatím jsem nenarazil na nic, co by svědčilo pro opak.
Blabolis na zaklade sve apriorni nenavisti vuci MS, OOXML a vsemu, co neni GNU a free. Motas se furt dokola.Zdá se, že máš nějaký vážný důvod přede mnou Microsoft a OOXML bránit. Nevím jaký a nevím co tě motivuje tak činit. Každopádně jsi nevyvrátil, že podpora ODF v MS Office je naprd.
Zdá se, že máš nějaký vážný důvod přede mnou Microsoft a OOXML bránit. Nevím jaký a nevím co tě motivuje tak činit.Tak par duvodu tu je, i kdyz ten format ma k dokonalosti daleko. Ale s tebou o tom uz diskutovat znovu neminim. Uz jednou jsem se presvedcil, ze je to hazeni hrachu na zed.
V zivote jsem nevidel nikoho v diskusich na tomhle serveru klickovat tak, jak to delas ty a to uz tu nejaky ten patek flamuju...
napsal jsem ti jasne jak to je. Spatna je podpora konkurencnich implementaci, ne podpora ODF.Špatná je podpora ODF. S dokumenty v ODF MS Office pracuje špatně. Jestli se chceš nimrat v každém slovíčku. Ty víš dobře co píšu a co tím míním.
Ukaz mi, kde v jedinem z tebou linkovanych clanku je uveden dukaz validaci vystupu Office oproti schematum schvaleneho ISO ODF 1.0.Nechápu, proč bych měl. Vůbec jsem nemluvil o ISO, ani o ODF 1.0, nýbrž o ODF v praxi. To že Microsoft švejkovsky využil rozdílů mezi ODF 1.0 a praktickými implementacemi k rozbití kompatibility se stávajícími dokumenty je fakt. Ovšem nevyvrací to, co jsem napsal. Maximálně mě můžeš donutit poopravit některé formulace. Přijde mi to ale už zbytečné.
Tohle -- a pouze tohle -- muze slouzit jako podklad pro tve tvrzeni, ze podpora ODF v MSO je spatna.Ne. Kdybych tvrdil, že podpora ODF 1.0 dle ISO je špatná, pak bys měl možná pravdu. Řekněme, že podpora MS ODF 1.0 dle ISO je hyperkorektní a nechme to být. Každopádně, dopadlo to s tou podporou od MS pro ODF špatně. Furt nevidím, proč myslíš, že se mýlím.
Cokoliv jineho je blabol nad blabol.Myslíš, poněkud primitivně, ty.
Tak par duvodu tu je, i kdyz ten format ma k dokonalosti daleko. Ale s tebou o tom uz diskutovat znovu neminim. Uz jednou jsem se presvedcil, ze je to hazeni hrachu na zed.Nápodobně. IMHO člověk, který hájí OOXML si přeje jenom to, aby Microsoft dál držel svůj v podstatě monopol na kancelářské dokumenty pomocí svých de facto standardů. Standardizace OOXML v ISO byla fraškou a nikdo, kromě MS-evangelistů o tom nepochybuje. Neříkám, že ODF je srovnatelný s vynálezem penicilinu, ale OOXML je pro svět a lidi podobné zlo jako .doc, .xls a .ppt. Ty si ale nejspíš myslíš opak, nevím. Každopádně, nevím co bych z toho měl, kdybych tě přesvědčil a nevím co bys z toho měl ty, kdybys přesvědčil mě. Chápal bych, kdyby ti za to Microsoft dal aspoň nějaký prachy. Dal bys mi půlku, kdybych obrátil?
IMHO člověk, který hájí OOXML si přeje jenom to, aby Microsoft dál držel svůj v podstatě monopol na kancelářské dokumenty pomocí svých de facto standardů.Opet tve cernobile videni. Ty chapes jen totalni nenavist k OOXML nebo jeho uctivani jako bozskeho zjeveni. Asi miliardkrat jsem tu vsude psal, ze jsem si vedom vsech moznych negativ, ale ze se take na rozdil od tebe dokazu na ten format divat alespon se snahou o objektivitu. Ale to ty neposlouchas. Nemuzes. Kdybys to totiz bral v uvahu, slozil by se tvuj polarizovany cernobily svet jako domecek z karet. To je to, ceho se desis nejvic.
Standardizace OOXML v ISO byla fraškou a nikdo, kromě MS-evangelistů o tom nepochybuje.A? Popiral jsem to nekdy? Co to ma spolecneho s tim, jestli je kvalitni nebo ne?
OOXML je pro svět a lidi podobné zlo jako .doc, .xls a .ppt. Ty si ale nejspíš myslíš opak, nevím.Vidis? Zas. Opak. Nic jineho neznas, jen bilou a cernou.
Každopádně, nevím co bych z toho měl, kdybych tě přesvědčil a nevím co bys z toho měl ty, kdybys přesvědčil mě.Zas tyhlety tvoje radoby chytry filosofujici vycpavky... prosimte usetri me toho...
Chápal bych, kdyby ti za to Microsoft dal aspoň nějaký prachy. Dal bys mi půlku, kdybych obrátil?Narazky na podplacenost lidi, kteri okamzite OOXML neposlou do pekel, jsou snad starsi nez OOXML samo... Je to tak primitivni uvazovani, ze niz uz ani jit nemuzes. Krasne jsi dokazal svoji zoufalost
OpenDocument Format je standard. Specifikovany, sepsany, schvaleny standard.Jo. Už aby byla schválena nová verze standardu. Jasně, ODF 1.0 a 1.1 není zcela dokonalý a některé věci v něm chybí. Má to své důvody, které ale úplně přehlížíš. Vidíš to strašně zjednodušeně. Jestli chtěl Microsoft umožnit uživatelům MS Office pracovat s ODF, měl jim nabídnout implementaci, která jim to umožní. To neudělal. Jestli se chtěl striktně držet troufám si říct zastaralé specifikace ODF 1.0, měl tu implementaci uvolnit jenom mezi vývojáře a nějak přispět ke zdokonalení tohoto standardu nebo jeho jiných implementací. Místo toho Microsoft ODF jenom sabotuje. A to jakýmikoli prostředky včetně těch jakoby korektních.
To, co produkuji vsemozne implementace, je vystup z OOo, vystup z AbiWordu, vystup z XYZ... ne ODF.Fajn. Ale v praxi to docela funguje, vyjma MSO. Jediným důvodem proč Microsoft mezi uživatele pustil implementaci ODF, která uživatelům způsobí komplikace při práci s existujícími soubory v ODF je zapříčinit špatnou publicitu ODF, nic jiného. ODF je otevřený standard a, kdyby to Microsoft myslel dobře, přistupoval by k němu shovívavě a naimplementoval by ho tak, aby byla kompatibilita, nebo jak oni říkají interoperabilita, co největší. Ne, on kompatibilitu rozbije. Uznávám, že Švejkovskou a svým způsobem geniální cestou.
Je to zajimave, jak rychle dokazou svati bojovnici za otevrene standardy otocit a srabacky relativizovat.Nálepky, samé nálepky. Pro odpověď na věcnou část této věty viz výše.
Bud podporujes standardy nebo ne. Nic mezi tim -- v tomto pripade -- neni.Ale je. OpenOffice, Abiword, Gnumeric, Koffice a konec konců i MS Office jsou toho důkazem. Vidíš to moc primitivně. Jako leccos.
V zivote jsem nevidel nikoho v diskusich na tomhle serveru klickovat tak, jak to delas ty a to uz tu nejaky ten patek flamujuMně spíš přijde, že nehnutě stojím a ty se do mě trefuješ odpadky....
Dopadlo to tak, že můj táta začíná používat OpenOffice.org To není špatný výsledek.
Přesně tak. Přechod na Linux vůbec jednoduchý není, ale když lidé začnou používat open source aplikace, pak později je přechod již jen formalita
Ty ovladače pro Hyper-V nepomůžou Linuxu, ale Windows a dělaj to pro prachy.
A pro co jiného jakákoliv firma cokoliv dělá?
vim ~/.emacs
Ty ovladače pro Hyper-V nepomůžou Linuxu, ale Windows a dělaj to pro prachy.
Přesně tak – Microsoft by chtěl, aby na fyzickém stroji běžely jeho OS a virtualizovalo se pár linuxových serverů, které měly firmy z dřívějška. Pro open source je ale příznivější stav, když na fyzickém železe poběží open source systémy (Linux, OpenSolaris, BSD) a ve virtuálech pár „legacy“ systémů od MS z dřívějška (kterých se bohužel nemůžeme hned zbavit, protože na nich běží nějaká důležité aplikace).
Zařadí snad Microsoft do svého OS kód, který umožní jeho lepší provoz pod open source virtualizačními technologiemi?
Zařadí snad Microsoft do svého OS kód, který umožní jeho lepší provoz pod open source virtualizačními technologiemi?Výborná poznámka.
nezaradi. ms cizi drivery, na rozdil od linuxu, do jadra nedava.
+1.
Microsoft takový vstřícný krok IMHO neudělá, naopak chce, aby to bylo obráceně (Linux běžel virtualizovaně pod Widlema… teď záleží, jestli mu v této snaze open source bude pomáhat).
Na druhou stranu to zase takový problém není, protože Hyper-V sotva může konkurovat VMwaru
Jenže VMwaru taky žádná spása není – jednak je to uzavřený SW (ale běží alespoň na více platformách) a jednak některé jeho produkty dost nahrávají Microsoftu (např. při virtualizaci desktopů si bez MS ActiveDirectory ani nevrzneš).
Pak tu máme ještě věci jako KVM, Xen, VirtualBox… v tom je budoucnost
v2: nezaradi, ms cizi drivery s os nedistribuuje
Kdo napíše ten kód je detail – jádrem diskuse je, zda MS udělá něco pro to, aby jeho OS běžel lépe pod open source virtualizací.
Tipuju, ze tak, jak se MS musel postaratm, aby linux jel rychle pod jeho hypervizorem, budou se muset linuxaci postarat, aby windows jely rychle pod jejich.
Je tu malý detail – linuxáci nemají k dispozici zdrojáky od Windows, ani je nemohou patchovat
K napsani driveru pro windows snad nepotrebuju jejich zdrojaky, ne?
Afaik jo. MS doda hardware-enablement drivery, aby to vubec jelo a uzivatel si pak doinstaluje drivery od vyrobcu HW, aby to jelo rychle.
Myslím, že ovladače se do instalačky dostávají ve spolupráci s výrobcem. Pochybuju, že by MS dělal vlastní 3d ovly pro Radeony a Geforcky například. ditto všechyn ovladače čipsetů. Myslím že třebe Via posílala ovladače do servicepacků...
Afaics ne.Na každém CD s Windows jsou nějaké drivery. Všechny napsal Microsoft?Afaik jo.
J:\I386>dir j:\i386\HPCCLJ.DL_ Volume in drive J is X1APOEM_EN Volume Serial Number is A72D-6107 Directory of j:\i386 31/03/2003 02:00 PM 21,059 HPCCLJ.DL_ J:\I386>expand HPCCLJ.DL_ c:\temp\HPCCLJ.DLL Microsoft (R) File Expansion Utility Version 5.1.2600.0 Copyright (C) Microsoft Corp 1990-1999. All rights reserved. Expanding hpcclj.dl_ to c:\temp\hpcclj.dll. hpcclj.dl_: 21059 bytes expanded to 39936 bytes, 89% increase. explorer c:\temp HPCCLJ.DLL - > Properties -> Version -> Copyright: Copyright (C) Hewlett-Packard Corp. 1997-2001To je CD s hologramovým logom Microsoftu a textom "Microsoft Genuine". QED
Hyper-V je tak trochu nabubrelej previt, ale kdyz se podivas treba zrovna na Xen tak to taky neni zadny bozi vnuknuti. Mistama jsem mel i dojem, ze autori Xenu radi Danteho Bozskou komedii. Peklo a ocistec maj jako brus, jen to nebe este neni ve zdrojacich.
Vida, když se to hodí, i rakovinu podporujeme.
Myslím, že s vytlačováním pozic virtuálních serverů jste tak trochu mimo.
Pokud s virtualizací začne firma, které má miliónové rozpočty na HW a SW, tak ta už je nebo v dohledné době bude na VMware. přecházet na nějaký Hyper-V je nesmysl. Stabilita, ověřenost atp. jasně mluví ve prospěch VMWare. Zde je trh už obsazený a měnit se moc nebude.
Jedná se teď spíše o měnší firmy, které začnou na virtualizaci přecházet. A tam se jedná o řádově desítky tisíc za HW a SW dohromady. To je potenciální trh pro Hyper-v. A zde se ani linux ani VMWare nechytá.
Ani jeden hráč tyto zákazníky nemá z jednoduchého důvodu. Podpora hardware!!!!
Koupíte/složíte server za rozumné peníze a zjistíte, že na něm nemůžete virtualizovat ani ve VMWare ani v linuxu. Důvod je jednoduchý. Obvykle nejsou podporovány ovladače pro RAID integrované na desce nebo levné RAID. Na svých aktuálních serverech stejně provozují Win server a z důvodu kompatibility to chtějí zachovat. Na linux najednou přecházet nebudou. Takže pokud by měli virtualizovat přes linux nebo VMWare museli by vypláznout dalších cca 20-30 tisíc za RAID řadič, kompatibilní s VMWare/linuxem. A na to už nejsou peníze v rozpočtu.
Takže na konec skončí u Hyper-V, kde servery, které je v plánu virtualizovat jakž takž fungují a M$ shrábne výrazný tržní podíl, který se teprve začíná objevovat.
Pokud by tento podíl trhu chtěl obsadit linux nebo VMWare, musí výrazně zapracovat na podpoře SW RAID řadičů a síťových karet a následně ovladačů do Windows pro virtuální stroje.
VDI má na rozdíl od M$ VMWare zvládnuté mnohem lépe, ale u linuxu se mi to nepodařilo rozchodit vůbec.
Myslím, že s vytlačováním pozic virtuálních serverů jste tak trochu mimo.čekal něco přesvědčivějšího, údernějšího, atd. atp., než pláč nad nepodporou pseudohardwarových raidů mimo Widlous.
Vypadá to na nějakého chudáka, který dostal zastaralý HW, na kterém se mu nepovedlo rozchodit virtualizaci, a teď si vylévá vztek v internetových diskusích :-P
BWT: taky jsem nedávno na jednom serveru musel vzdát virtualizaci pomocí Citrix Xenu a VMware ESXi. Důvodem byl zastaralý procesor. A jak to dopadlo? Je tam Linux s OpenVZ
Tak tak.
Máte pravdu.
Chudáka, který po několika dnech ztracených s tím jak rozhodit SW RAID pod VMware ESXI či pod Oracle VM serverem (tuším, že to odpovídá RHEL5.2) nakonec vzdal bitvu a nainstaloval to zasrané Hyper-V.
Pravda, Xen jsem nezkoušel. Ale předpokládám, že problémy s Raid polem tam budou velmi podobné. Nevím v jakém světě žijete, ale realita je taková, že většina administrátorů menších firem na tom bude stejně. Koupí nebo mají HW, který bude dostatečně výkonný pro to, co potřebují.
Pokud budou mít čas a chuť vyzkouší virtualizaci ala Linux, Xen, VMware. A pokud to bude fungovat, je docela velká pravděpodobnost, že tuto technologii použijí. V opačném případě ale skončí u Hyper-V i když tam skončit nechtějí. Protože i když to Hyper-V je děsná příšernost, jakž takž funguje na aktuálně prodávaném hardware. A v případě problémů se SW třetích stran máte zajištěnu podporu.
A ze strany běžného admina proto doufám, že do kernelu distribucí které používám začlení ovladače umožňující rozumnou funkčnost pod hyper-V
PS: Jen tak mimochodem.
Projděte si někdy jaké řadiče jsou k dispozici na trhu, kolik stojí, kolik jich o sobě tvrdí, že mají podporu pro Linux/VMware/Xen a kolik jich opravdu má plnou podporu pro daný systém v RAID režimu. A to včetně komunikace s hotswap closure atp. Zjistíte, že budete muset být velmi opatrný při nákupu a ty řadiče se Vám prodraží z řádu 0 kč integrované na desce do řádu desítek tisíc kč.
Rozdíl je právě asi tak těch 20 tísíc korun a jeden slot na sběrnici.
Tedy pokud chcete, aby to bylo rozumně rychlé a nebyl to nějaký výběhový typ s propustností pod 40MB/s
Bavím se o řadičích, které umožňují 12 SAS/SATA disků a více a mají propustnost větší než 100MB/s na jedno pole. Součtem aspoň 200-400MB/s
(Your title as Maintainer of Crap has been well earned. But crap should not be maintained, it should be improved.)
Jo, tahle hláška mě taky dostala )
Jaká koza mi chcípne, když Linux nebude až tak dobře chodit pod Hyper-V?
Linux nebude až tak dobře chodit pod Hyper-VAneb odpověděl sis sám
Neodpověděl. Když bude chodit moc dobře, Microsoft to obrátí akorát ve svůj prospěch, využije to v marketingu, začne cpát zákazníkům, ať si dají všude Windows s Hyper-V a Linux na železe nepotřebují, ať ho dají do jejich virtuálu.
Rétorika ze strany Microsoftu je/bude jednoduchá: Nefunguje vám dobře Linux v Hyper-V? Je to chyba Linuxu, měli byste přejít kompletně na Windows. Nefungují vám dobře Windows pod open source virtualizační technologií? Je to chyba open sourcu, měli byste přejít na Windows a Microsoftí technologie.
Na spolupráci s MS se sotva dá získat, vždycky to obrátí proti tobě.
Hyper-V navíc nikdo soudný používat nebude – buď si vybere lepší VMware, nebo levnější VirtualBox, případně nějakou lehčí virtualizaci, jako je OpenVZ nebo zóny v Solarisu. Pokud někdo Linux používat musí, tak ho horší podpora v Hyper-V nepřiměje k odchodu od Linuxu, ale k odchodu od Hyper-V a k použití jiné technologie (tím, se zvyšuje šance, že to bude open source). Pokud Linux používat nemusí, ale jen ho zvažuje, nebo si s ním chce hrát, stejně nebude utrácet za Hyper-V a spíš zkusí VirtualBox nebo VMware server, který je zadarmo.
Určitě přijdou s reklamou: Kupte si Hyper-V, s ním bude Linux fungovat rychleji, než kdybyste ho pouštěli přímo na tom železe!
Jste trochu mimo realitu.
VMWare na 90% hardware nepoběží. Nepodporuje SW RAID řadiče běžně zakomponované v serverových deskách!!!
Proto většina menších firem skončí u Hyper-V. To samé platí s linuxem. A sebevraha, který firemní data svěří na obyčejný disk bez redundance bych chtěl vidět.
Pokud chce linux či WmVare tuto část trhu získat, musí začít plně podporovat řádově víc zařízení a nebo akceptovat ovladače pro windows.
„SW RAID“ řadič zakomponovaný v desce je jen pocitová záležitost – aby i uživatel Windows mohl mít pocit, že používá RAID (pokud se mu podaří ve správný okamžik při instalaci Windows vstrčit do počítače „kouzelnou disketu“ s ovladačem tohoto „RAIDu“). Kdežto v Linuxu (nad kterým může běžet VMware) si na nic takového hrát nemusíme, nemusíme si kupovat speciální HW, abychom dosáhli stejného výsledku jako s obyčejným ne-raid řadičem a SW RAIDem na úrovni operačního systému.
„Poctivý“ RAID řadič se operačnímu systému jeví např. jako SCSI disk (byť za ním jsou schované dva zrcadlené disky) a systém žádnou zvláštní podporou disponovat nemusí.
BTW: VMware, ne WmVare
aby i uživatel Windows mohl mít pocit, že používá RAID (pokud se mu podaří ve správný okamžik při instalaci Windows vstrčit do počítače „kouzelnou disketu“ s ovladačem tohoto „RAIDu“) „Poctivý“ RAID řadič se operačnímu systému jeví např. jako SCSI disk (byť za ním jsou schované dva zrcadlené disky) a systém žádnou zvláštní podporou disponovat nemusí.Opomněls jeden detail - ovladač pro poctivý řadič v systému stejně nebude, takže postup v závorce bude muset použít tak jako tak.
Jak je to ve Windows? Teď jsem instaloval Linux na jeden server od Dellu, RAID řadič je hardwarový a operační systém vidí to RAID pole (dva zrcadlené disky) jako jeden SCSI disk, na který se normálně nainstaluje. Ve Windows bych potřeboval ještě nějaké diskety?
Koza chcípne aneb trucovat jak malé dítě (chytrému napověz, hloupého kopni).
Takhle („nepoužívám Hyper-V → Linux ho nemusí podporovat“) jsem to nemyslel. Ten přístup, čím víc platforem, tím líp, chápu, je to ok, ale na druhou stranu se obávám toho, že pak MS bude zákazníky tlačit k tomu, aby se zbyvili Linuxu na fyzickém železe a provozovali ho virtualizovaně pod Microsoftí technologií. Ale když pod Hyper-V moc dobře chodit nebude, MS je do virtualizace Linuxu tolik tlačit nebude, protože by si lidi vybrali VMware. A proč by si pak kupovali Windows, když jim ten VMware může běžet nad Linuxem zadarmo, nebo „úplně bez OS“ – ESX, že?
Na jedné straně tak máme příliv nových uživatelů Linuxu díky nové „platformě“ (Hyper-V) – na druhé straně ale jejich odliv (Microsoft je část z nich dotlačí k tomu, aby na HW měli Windows místo Linuxu). Následně to pak nahrává MS marketingu, který se bude snažit vyvolat iluzi, že Linux je nějaké výběhové zboží, které v tom virtuálnu máš jen z nutnosti, protože ti na něm běží nějaké staré aplikace, kterých se teď nemůžeš zbavit… s tím, že časem přejdeš úplně na Windows.
Takhle se totiž musí cítit MS dnes, když se lidé zbavují Windows na fyzických strojích a strkají je do virtuálů – z jeho strany je to tedy pochopitelný postoj – snaží se situaci obrátit ve svůj prospěch.
Pokial sa na vec pozriem s nadhladom, tak absolutne nerozumiem vyhode, ked nieco nema fungovat z ideologickych dovodov
A to aj napriek vsetkym doterajsim prispevkom ...
P.S.: pouzivam skype
na druhou stranu se obávám toho, že pak MS bude zákazníky tlačit k tomu, aby se zbyvili Linuxu na fyzickém železe a provozovali ho virtualizovaně pod Microsoftí technologií.Pokud bude Linux chodit lépe pod Hyper-V místo na fyzickém železe, je dobře, že ho tak lidé budou používat. Pokud bude na fyzickém železe chodit aspoň stejně dobře, jako pod Hyper-V, je to chyba uživatelů, pokud jej takhle budou provozovat. Pořád si nemyslím, že by měl Linux přistoupit na strategii Microsoftu a bránit použití lepšího řešení jenom proto, že ono lepší řešení pochází od konkurence. Byl bych raději, kdyby Linux na takovou situaci reagoval tak, že se pokusí ono lepší řešení „dohnat a předehnat“.
Obávám se, že Linux technologicky předehnal Windows už před několika lety – je to prostě lepší operační systém. Ale Windows mají větší uživatelskou základnu a ze setrvačnosti se pro ně píše víc aplikací.
Takže dohnat a předehnat nestačí – je potřeba mít i marketing, uživatele a výrobce HW a SW, kteří mají zájem o kompatibilitu s tvým OS.
Není potřeba trucovat, stačí po MS chtít totéž – začlenit do jeho OS takové změny, které umožní lepší běh pod open source virtualizací (ať už to bude Xen, KVM, VirtualBox…). V takovém případě nemá nic proti a taková spolupráce je oboustranně přínosná.
je potřeba mít i marketing, uživatele a výrobce HW a SW, kteří mají zájem o kompatibilitu s tvým OSA to je potřeba proč? Ať si lidé používají jaký OS uznají za vhodné, já jim nehodlám cpát JedinýSprávnýSystém™, ať jím je cokoli. Používám Linux, protože ho považuju za lepší systém, a chci, aby se rozvíjel a byl co nejlepší. A nějaké Windows jsou mi ukradené, ať si dělají, co chtějí. Pokud budou lepší, než Linux, začnu je používat, jinak ať si začleňují či nezačleňují co uznají za vhodné.
Používám Linux, protože ho považuju za lepší systém, a chci, aby se rozvíjel a byl co nejlepší.
To jsme na tom stejně.
Ať si lidé používají jaký OS uznají za vhodné
Soluhlasím. Ale zároveň bych uvítal, aby se počet uživatelů zvyšoval. Proč? Protože mi ne zcela vyhovuje současný stav, kdy sice používám výborný OS, ale některé aplikace nebo ovladače pro něj nejsou – protože se píší jen pro majoritní OS (případně pro Mac OS).
Až bude Linux podobně rozšířený jako Mac OS, můžeme být spokojení – výrobci ho brát na vědomí a bude pro něj vznikat více aplikací (což je důležité, protože některé doteď chyběly). A k tomu je právě potřeba i trochu toho marketingu a většího počtu uživatelů. Po technické stránce se samozřejmě Linux může (a měl by) zlepšovat, ale už to nemá takový efekt (protože v tom Windows už předstihl – teď to chce hlavně zvyšovat počet uživatelů a přesvědčit autory, aby pro něj psali SW).
Ale zároveň bych uvítal, aby se počet uživatelů zvyšoval.To ano. Ale ne za cenu toho, že budu ostatním operačním systémům házet klacky pod nohy. Pro mne jediný přípustný způsob, jak toho dosáhnout, je ten, že Linux bude ještě lepší.
Vezmi si třeba souborové systémy – jsou mnohem lepší FS než FAT a NTFS. Jenže Microsoft jim hází klacky pod nohy, ve svém OS je nepodporuje a všichni jsou z toho tak podělaní, že se na většině USB disků, flešek a paměťových karet používá FAT. Tenhle FS se nepoužívá proto, že by byl nejlepší, ale proto, že by ti chudáci s Windows nic jiného neotevřeli (jejich systém by jim navíc rovnou nabídl formátování disku a mohli by tak snadno přijít o data).
Jenže Microsoft jim hází klacky pod nohyAť to Microsoft klidně dělá. To ale ještě neznamená, že se Linux musí chovat stejně špatně. Naopak, pokud by se takhle začali ve větší míře chovat lidé okolo Linuxu (i linuxu), bude to pro mne vážný důvod přejít jinam. Je dobré snažit se být lepší než ostatní, ale jedině tak, že se sám zlepšuju, ne že se snažím, aby ostatní byli horší než já.
Paradoxní je, že MS se ani nemusí snažit, aby ostatní byli horší než on (Linux má daleko lepší FS), on prostě žije z minulosti, z toho, že má hodně uživatelů.
Jasně, Linux to nutí, aby byl lepší, nepodporuje jen svoje souborové systémy, ale i cizí (FAT/NTFS), někdo tu kdysi psal, že menšinové postavení Linuxu ho nutí k tomu, aby byl po všech stránkách lepší, uměl to, co Windows + něco navíc, zatímco majoritní Windows se snažit nemusí, podporují jen svoje FS a tak zaostávají. Jenže jak dloho ještě bude muset tenhle stav trvat? Kdy bude mít konečně Linux tolik uživatelů, kolik odpovídá jeho kvalitám? Kdy Microsoft vyčerpá ten efekt setrvačnosti, ze které teď žije?
Můžou k tomu přispět webové aplikace (pokud je nepsalo prase, jsou multiplatformní) nebo virtualizace (tady MS nemá co nabídnout, protože uživateli je jedno, jestli hypervizor běží nad majoritním OS – může běžet na čemkoli, důležité je, že uvnitř virtuálů si může pouštět různé systémy) nebo… Ale už aby to bylo
Jenže jak dloho ještě bude muset tenhle stav trvat? Kdy bude mít konečně Linux tolik uživatelů, kolik odpovídá jeho kvalitám? Kdy Microsoft vyčerpá ten efekt setrvačnosti, ze které teď žije?To nevím. Ale i kdyby k tomu nemělo dojít nikdy, neměl by se Linux snížit k neférovým praktikám jenom proto, že je používá MS.
Myslím, že Linux má méně uživatelů, než kolik by si vzhledem ke svým kvalitám zasluhoval.
To, zda se pro Linux píší aplikace a ovladače totiž není nějaká vlastnost Linuxu – to je začarovaný kruh (málo uživatelů → nezajímavý trh → málo aplikací → málo uživatelů)… naštěstí se to pomalu zlepšuje – ale rozhodně bych netvrdil, že má tolik uživatelů, kolik si zaslouží.
(Nebo obráceně: Jsou Windows tak kvalitní OS, aby je používala většina lidstva na desktopech?)
Chyba, chyba, kluku.
Od Microsoftu jsem se naučil dvě věci:
Něco na tom je. A? Funguje to.
Uvedom si pls, ze pro vetsinu rozumnych lidi neni Linux prostredkem boje proti M$, ale platforma, ktera jim z nejakeho duvodu vyhovuje.
Podle mě by open source komunita měla vyžadovat alespoň rovnocenný vztahy – aneb, co Microsoft udělá pro to, aby jeho Windows běhaly lépe virtualizovaně pod Linuxem?
Komunita vůbec nepotřebuje lepší běh virtualizovaných MS Windows v Linuxu. Lepší funkčnost vyžadují firmy prodávající takové řešení.
Ve skutečnosti je to nepřímé přiznání legitimity Linuxu Micro$oftem (vzpomeňme na Ballmerovo přirovnání Linuxu k rakovině), neboť M$ potřebuje odstranit svou konkurenční nevýhodu na trhu virtualizovaných řešení.
A firmy (uživatele) do té komunity nepočítáš? To je trochu zvláštní pojetí komunity – takové: „já jsem uživatel a komunita ať zadarmo pracuje“
a za rovnocenny vztah povazujes to, ze ms napise podporu pro vsechno? protoze ted napsal drivery pro win(lin) a ty se ptas, kdy napise jeste lin(win)...
Ovladače/nástroje pro VirtualBox i VMware (jsou taky open source) už jsou hotové. Začlení je tedy MS do výchozí instalace Windowsů?
Nechat zaclenit driver do linusova stromu je standardni a doporucovany zpusob, jak driver udrzovat. U windowsu se nic takoveho nekona. Takze chces po MS neco nestandadniho, neco navic - to mi nezni jako rovnocenny vztah.
Microsoft ma evidentne nejake pravidla na zaclenenie (zopar tisic $ + testy + certifikacie)
Az komunita splni tieto pravidla, tak sa moze snazit o zaclenenie, inac nevidim dovod
A co nutí komunitu přijímat kód od MS? Že má MS nějaká svoje pravidla je irelevantní – ten vztah je nebo není rovnocenný nezávisle na tom. Buď se obě strany dohodnou, že budou podporovat běh svého operačního systému i pod virtualizací toho druhého, nebo se nedohodnou – ale přistupovat k tomu takto jednostranně je pro Linux nevýhodné.
Podpora Hyper-V je dvousečná a IMHO převládají nevýhody a rizika.
Akoze ked ja poslem patch do linux kernelu, tak ho zaradia, az ked ja budem mat svoj vlastny kernel a prijmem Linusov patch? Haha
Z akeho dovodu by ten vztah mal byt takymto sposobom rovnocenny? Jeden system je otvoreny a druhy uzavrety. Z toho vyplivaju odlisne pravidla.
Nechápeš. Psal jsem, že pravidla pro začleňování jsou irelevantní. Podpora Hyper-V může Linuxu pomoci, ale dá se obrátit i proti němu (a že tohle MS dovede) → proto by bylo rozumné chtít po MS totéž, co chce on po Linuxu.
>Podpora Hyper-V může Linuxu pomoci, ale dá se obrátit i proti němu (a že tohle MS dovede)
Tak jako podpora jakekoliv uzavrene nebo i otevrene, ale nelinuxove platformy/technologie.
>→ proto by bylo rozumné chtít po MS totéž, co chce on po Linuxu.
Co podle tebe chce MS po linuxu?
A jak by to mel ten pozadavek linuxove komunity vypadat? Linus odmitne zaclenit patch do doby, dokud MS neumisti na instalacni cd drivery pro kvm/xen/virtualbox zarizeni?
Tak jako podpora jakekoliv uzavrene nebo i otevrene, ale nelinuxove platformy/technologie.
Není to tak – např. podpora nějakého exotického procesoru nebo jiného HW může Linuxu jen pomoci*, je to jen další trh, ale podpora Hyper-V může být pro Linux nevýhodná, i když mu žádné technické problémy nepřinese – pomáhá totiž Microsoftu v argumentaci, aby se lidi zbavili Linuxu na fyzickém železe a provozovali ho jen virtualizovaně.
Ona je otázka, jestli by to přispělo k přechodu z Linuxu na Windows na fyzickém HW, nebo jestli naopak lidi nemají na fyzickém HW Windows s Hyper-V už teď a lepší podpora Linuxu by pomohla k tomu, aby ho vyzkoušeli. Možné jsou obě varianty. Ten druhý případ mi ale přijde jako příliš optimistický scénář – spíš se obávám, že to MS překroutí ve svůj prospěch: aby si lidi kupovali Hyper-V a dávali ho na fyzický HW místo Linuxu a ten provozovali jen virtuálně.
odmitne zaclenit patch do doby, dokud MS neumisti na instalacni cd drivery pro kvm/xen/virtualbox zarizeni
V principu ano. Asi se tu hádáme zbytečně, protože to zase takový problém není – jednak Hyper-V je celkem bezvýznamná záležitost: VMware je lepší, VirtualBox levnější a Xen od Citrixu toho i ve verzi zdarma umí dost (víc než bezplatné verze VMwaru) a jednak si jádro může opatchovat kdokoli (např. distributor, který se pak bude pyšnit lepším během pod Hyper-V). Ale i tak nevidím důvod, proč v tom Microsoftu pomáhat a nesnažit se zároveň o nějakou dohodu, která by byla výhodná i pro open source.
*) samozřejmě pokud nepřinese nějaké technické problémy, nezavleče do něj ten kód chyby atd.
Ona je otázka, jestli by to přispělo k přechodu z Linuxu na Windows na fyzickém HW, nebo jestli naopak lidi nemají na fyzickém HW Windows s Hyper-V už teď a lepší podpora Linuxu by pomohla k tomu, aby ho vyzkoušeli.Asi takhle, MS ma porad radove vetsi uzivatelskou zakladnu. Bez implementace MS formatu a MS "standardu" a schopnosti fungovat v MS prostredi, by si linux moc neskrtl. Linux se musi "kamaradit" s microsoftim svetem.
Možné jsou obě varianty. Ten druhý případ mi ale přijde jako příliš optimistický scénář – spíš se obávám, že to MS překroutí ve svůj prospěch: aby si lidi kupovali Hyper-V a dávali ho na fyzický HW místo Linuxu a ten provozovali jen virtuálně.Jasne, ze to MS vyuzije ve svuj prospech. A nemusi ani nic prekrucovat - presne pro ten pripad ty drivery AFAIK naprogramovali. Udelal bych to taky, pracovat pro ne. Ale firmy, ktere zivi linux nebudou jen tupe zirat na MS, jak jim bere instalace az nakonec zbankrotuji. Vyuziji toho taky.
V principu ano. Asi se tu hádáme zbytečně, protože to zase takový problém není – jednak Hyper-V je celkem bezvýznamná záležitost:VMware je lepší, VirtualBox levnější a Xen od Citrixu toho i ve verzi zdarma umí dost (víc než bezplatné verze VMwaru)Je/bude to jen nejrozsirenejsi hypervizor pro windows. To je uplne nic. A lepsi a levnejsi reseni? Takovych uz bylo...
a jednak si jádro může opatchovat kdokoli (např. distributor, který se pak bude pyšnit lepším během pod Hyper-V). Ale i tak nevidím důvod, proč v tom Microsoftu pomáhat a nesnažit se zároveň o nějakou dohodu, která by byla výhodná i pro open source.Vsak dohody jsou uz uzavreny, predpokladam, ze tohle je Microsofti polovina. http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/spoluprace-mezi-red-hat-a-microsoft
Asi takhle, MS ma porad radove vetsi uzivatelskou zakladnu. Bez implementace MS formatu a MS "standardu" a schopnosti fungovat v MS prostredi, by si linux moc neskrtl. Linux se musi "kamaradit" s microsoftim svetem.
Rozšířenost Windows na desktopech tu naštěstí nehraje moc velkou roli – jak už jsem tu psal, lidem je jedno, jestli ten virtualizační hypervizor běží nad majoritním OS nebo nad čímkoli jiným, Windows na virtualizačním serveru jsou nadbytečné a důležité jsou úplně jiné věci: výkon, snadná správa, stabilita… a v této oblasti MS žádný náskok nemá – naopak daleko před ním je VMware.
Linux se přece nemusí pořád stavět do podřízené role a někam se vtírat – zákazníci nepotřebují Hyper-V, oni potřebují provozovat nějakou aplikaci, která běží nad Linuxem a chtějí ji nějakým vhodným způsobem virtualizovat. Pokud někdo potřebuje virtualizovaný Linux, ať si pořídí slušnou virtualizační těchnologii
Je/bude to jen nejrozsirenejsi hypervizor pro windows. To je uplne nic. A lepsi a levnejsi reseni? Takovych uz bylo...
Na serveru s hypervizorem nepotřebuješ Windows (narozdíl třeba od desktopu), takže v tomhle MS žádnou výhodu nemá, nemá ani technologickou výhodu – jediná jeho výhoda může spočívat v tom, jak budou jeho dealeři mlít hubou
BTW: Citrix Xen v bezplatné verzi umí dost zajímavé věci, doporučuji vyzkoušet (je určitě dál, než bezplatný VMware ESXi)
Vsak dohody jsou uz uzavreny, predpokladam, ze tohle je Microsofti polovina.
Může být. Nijak dopodrobna jsem tu dohodu nezkoumal, ale takhle nějak si to představuji (i když tohle je jen dohoda mezi MS a RH, ne mezi MS a Linuxem jako takovým).
Tohle je situace, o ktere mluvim: windows desktop => windows ADS => windows admin. Nijak vzacna konstelace. A do toho prijde nekdo s linuxovou aplikaci, ktera pobezi ve virtualnim stroji. Na jakem hypervizoru ji takova firma pusti?Asi takhle, MS ma porad radove vetsi uzivatelskou zakladnu. Bez implementace MS formatu a MS "standardu" a schopnosti fungovat v MS prostredi, by si linux moc neskrtl. Linux se musi "kamaradit" s microsoftim svetem.Rozšířenost Windows na desktopech tu naštěstí nehraje moc velkou roli – jak už jsem tu psal, lidem je jedno, jestli ten virtualizační hypervizor běží nad majoritním OS nebo nad čímkoli jiným, Windows na virtualizačním serveru jsou nadbytečné a důležité jsou úplně jiné věci: výkon, snadná správa, stabilita… a v této oblasti MS žádný náskok nemá – naopak daleko před ním je VMware.
A myslíš, že naučit se pracovat s VMwarem je nějak složitější než se naučit s Hyper-V? Pro uživatele Widnowsů? Klikací je oboje, navíc VMware začal s virtualizací roky před MS a má dost slušný náskok.
Pravidla pro začleňování jsou irelevantní - toto fakt nechapem.
Jakmile si lidi zvyknout na linux v Hyper-V, casem zacnou na linux cpat vice a vice veci, pac tam bezi lepe a jednoho krasneho dne treba i zahodi hyper-V a nechaji jen linux na holem zeleze :)
Kéž by to tak bylo
O žádný čas kernel hackery neobírá, je to patch jako každý jiný. Všemi se musí zabývat, aby posoudili jejich kvalitu. A odmítnout nějaký jen z ideologických pohnutek je dětinské a hloupé. Z dlouhodobého hlediska je výhodné jej přijmout, až dosáhne kvality požadované kernel týmem. Upevní pozici Linuxu jako nejotevřenější a nejsvobodnější uživatelskou platformu .
... uživatelské platformy.
O žádný čas kernel hackery neobírá, je to patch jako každý jiný.To zní jako oxymóron...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.