abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 48
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 880 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.2.2006 18:02 OndraVrabec
    Rozbalit Rozbalit vše Zakladni nastaveni nejpouzivanejsich veci v Debianu

    Ahoj!

    Jsem v linuxu začátečník a potřeboval bych poradit. Vybral jsem si za svou budoucí distribuci u které hodlám zůstat Debian. Problém však je, že přecházím z Mandrivy, kde se spousta věcí dělala automaticky - právě tento přístup mi docela vadil. Rád bych měl svůj systém plně pod svou kontrolou. Takže bych měl pár dotazů a byl bych každému moc vděčen, kdo s tím už má zkušenosti a není taková lama jako já, kdyby si udělal chvilinku a pomohl mi. Četl jsem instalační manuál a vůbec hodně materiálů, ale stále mi dělají problémy některé věci.

    1) Po základní instalaci celého systému (instalace přes internet - opravdu jen základ) mám v počítači řadu software, který nechci využívat a nechci aby mi dělal v počítači neplechu - jedná se třeba o exim4, který já nikdy na nic nevyužiji. Když si pomocí aptitude tento software odstraním, zůstanou v systému na některých mýstech stále jisté stopy po tom, že tam byl. Například mi některé programy (jako třeba rcconf, nebo SysV) stále nabízejí, že mohou exim4 zaktivovat i když tam ve skutečnosti není. Dá se tedy nějakým způsobem udělat jednotný update proměnných, knihoven a všelijakých modulů, které toto ovlivňují? (omlouvám se za neodbornost popisu)

    2) V základním instalátoru Debianu jsem nastavil síť (pevná IP, žádný DHCP). Toto se zapsalo předpokládám do /etc/networking/interface ... problém je, že nevím, jak se jmenuje ten nástroj kterým se to nastavuje a přes base-config nejde znovu vyvolat. Vyřešil jsem to tak, že jsem správu síťového připojení předal softwaru etherconf, který je spravován debconfem a mohu ho tedy editovat pomocí dpkg-reconfigure etherconf. Problém ovšem je, že nevím, jak mám zařídit, aby se internetové rozhraní na eth0 zaktivovalo ihned po startu počítače (pokud je k dispozici síť). Vždy musím zaktivovat ručně pomocí ifup eth0, což je dosti nepraktické :( Nevíte tedy jak vyřešit automaticé zapínání síťového rozhraní?

    3) Dále mám menší problém s KDE. Pomocí gtkrc a gtkrc-2.0 jsem si upravil znakovou sadu a font aplikací napsaných v GTK a GTK2.0, protože mi například XMMS nezobrazoval diakritiku a Firefox měl obrovská písmena. Samotné nastavení fontů v KDE se pak postaralo o zbytek. Problém je, že ve chvíli, kdy se v KDE jako běžný uživatel pustím do administrátorské činnosti (například program SysV, nebo konfigurace KDM v ControlCentru) a je po mě vyžadováno heslo roota, tak v tom okamžiku se načtou hodnoty pro KDE, GTK a GTK2.0 aplikace z uživatele root a ačkoliv aplikaci prohlížím jako běžný uživatel, nezobrazují se mi diakritická znaménka. Zkoušel jsem kopírovat gtkrc, gtkrc-2.0 a kderc do home roota - bez efektu. Nevíte tedy prosím někdo, jak změnit fonty i pro roota aniž bych musel vytvářet rootovi KDE profil a nastavovat to v něm ručně?

    4) Na závěr bych Vás zkušené debianisty chtěl požádat, kdybyste mi nemohli napsat s jakými aplikacemi (GUI i text-based) pro konfiguraci máte nejlepší zkušenosti a co se V8m nejvíce osvědčilo. Mě osobně připadá jako výborný konfigurační nástroj právě debconf, ale s ním se nedá udělat vše a taky ne všechno je pro to vhodné. Možná máte nějaké své oblíbené nástroje, které byste mi mohli doporučit. Děkuji mnoho uza všechny odpovědi. ... Ondra

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.