Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Larry Wall odsouhlasil přejmenování programovacího jazyka Perl 6 (Wikipedie) na Raku. Více viz Issue #81 a Pull request #89.
Tiskni
Sdílej:
IMHO se dlouho budou používat oba názvy, lidi jen tak nezapomenou, že Raku je Perl 6.
To máš jako když řekneš Java EE – taky každý ví, o co jde, i když se to dneska jmenuje Jakarta EE.
Toto ma občas privádza do zúfalstva. Viem že mám na nejakom stroji Ubuntu 18.04LTS, ale mám tam Bionic či Xenial či ký parom?
Alebo: inštalujem komponent "nova" z release-u "stein" openstacku, ale manuál hovorí, že service "nova-consoleauth" je "deprecated since openstack 18.0.0". Kua a ten "stein" má aké číslo? A je to pred 18.0.0, alebo po?
Na kieho paroma vymýšľajú tie kódové mená pre release-y? Je s číslami nejaký problém?
+1
(nicméně u té Javy EE je to není kódové označení nějaké verze – tam došlo k přejmenování při předání vývoje komunitě)