abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    13.5. 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.5. 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.5. 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.5. 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (73%)
     (5%)
     (11%)
     (11%)
    Celkem 256 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.9.2006 20:20 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Autoritativní DNS server zároveň kešujícím
    Co si tak matně vzpomínám, třeba RFC 2317 (reverzní lookup pro classless rozdahy) nebo záznamy pro IPv6 jsou bezpečnostně problematické?
    Existuje spousta doplňujících RFC okolo DNS, ale snad nemusí každý DNS server tato rozšiřující RFC implementovat? A záznamy pro IPv6 djbdns IMHO umí.

    To je sice pravda, ale na druhou stranu jsou také ve své čisté podobě většinou prakticky nepoužitelné, takže většina uživatelů je nucena používat verze upravené třetími stranami - a od těch už samozřejmě DJB dává ruce pryč, takže mu nekazí statistiky. Navíc jeho produkty kvůli licenčním problémům nenajdete v distribucích, což dále omezuje jejich nasazení. V tomto konkrétním případě jsem navíc hodně alergický na porovnávání BINDu a djbdns, kdy se BINDu jako přitěžující okolnost přičítají problémy verze 4, což byl de facto úplně jiný program, navíc v době, kdy žádný djbdns ještě neexistoval. V okamžiku, kdy se začne porovnávat porovnatelné, už ty statistiky tak efektně nevypadají.
    Upravené verze djbdns neznám a nenapadá mne nic, kvůli čemu by bylo pro většinu uživatelů nepoužitelné. Rád se nechám poučit, co neumí. BINDu jsem jako přitěžující okolnost nepočítal verzi 4, ale několik dní starý problémy a druhý.
    Záložní mail exchanger se nepovažuje za přežitek, ale v současné době, kdy je několikadenní výpadek konektivity záležitostí naprosto mimořádnou, je jeho potřeba podstatně nižší než dříve.
    To jsme si myslel taky, ovšem po zkušenostech provozování serveru za ADSL jsem to přehodnotil – týdenní výpadek vznikne třeb atak, že ČTc zavádí ADSL linku někomu novému a omylem stávající linku přepojí k jinému operátorovi. Ale případ je to doufám ojedinělý…
    Jde např. o to, že zatímco finální příjemce pošty může mail pro neexistující schránku hned v reakci na 'MAIL From:' rovnou odmítnout s pětkovým kódem, záložnímu nezbývá než ho přijmout a zkusit doručit na primární;
    Záložní mail server může porovnat adresáta s replikou databáze účtů z doby, kdy byl ještě primární server on-line, a odmítnout ho stejně jako primární.
    To ale nemění nic na tom, zda se jedná o dvě různé služby. Jedná se o jednu službu, která používá jeden protokol, je definována jednou sadou RFC a má přidělen jeden rezervovaný port (OK, dva, jeden UDP a jeden TCP). Stejně jako nejsou dvě různé služby MTA fungující jako relay pro poštu odcházející z lokální sítě a MTA přijímající poštu pro doménu jen proto, že tyto role lze oddělit a mnohdy tak oddělené jsou. Celý protokol je postaven na principu, že se kteréhokoli nameserveru a priori můžete zeptat na jakýkoli záznam (samozřejmě to neznamená, že vám odpoví), u vámi zmíněného HTTP je to úplně jinak.
    HTTP je taky jedna služba, jeden protokol, jeden port, a přesto bývá zvykem oddělovat jednotlivé způsoby využití tohoto protokolu do různých programů.
    Některé škody páchají proxy zcela systémově (např. výrazně komplikují snahy o traffic control, jiné jsou skutečně většinou chybou implementace, ale na rozdíl od vás vídám chyby nejen na straně webových aplikací).
    Proxy se dnes daleko víc než dříve používají i na serverové straně, kde rozhodně mají svůj význam. Komplikace s traffic control je IMHO jenom v tom, že příslušná proxy na tohle není připravená - systémový problém v tom nevidím. Ale rád se nechám poučit. Že jsou chyby v implementaci i na straně proxy serverů máte pravdu, zapomněl jsem na všechny ty proxy pro Windows…
    Např. nedávno jsem tu s někým absolvoval poměrně dlouhou debatu, kde dotyčný tvrdošíjně obhajoval deklarování HTTP/1.0 v hlavičce dotazu kvůli proxy, a to i u dotazů, obsahujících prvky HTTP/1.1 (např. hlavička Host:), přestože se jedná o jednoznačné porušení RFC.
    Porušení RFC to není, RFC 1945 připouští existenci experimentálních a testovacích hlaviček sémanticky odpovídajících prvkům hlavičky HTTP. Ostatně hlavička Host: se používala už před vznikem HTTP/1.1. Ona taky implementace HTTP/1.1 není zrovna triviální a často se používá naopak verze HTTP/1.1, aniž by dotyčný program tuto verzi skutečně implementoval. Nicméně zrovna proxy by měla být schopná akceptovat co nejvíc různých možností a tedy by jí HTTP/1.1 nemělo překvapit…
    A pak jsou tu škody morální, kdy proxy pomáhá v uživatelích deformovat představu, co je to vlastně Internet - např. tento týden jsem zrovna školil ve firmě, kde mne předem tvrdili, že učebna je připojena na Internet; realita byla taková, že byl přístup pouze na web, a to ještě přes proxy (autentizovanou).
    Pokud to byla proxy autentizovaná, nemohla být transparentní, a tudíž ten element, který deformoval představu o internetu, byl firewall, nikoli proxy :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.