abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 875 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.5.2007 09:53 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastaveni default routy
    Dobre, optam se jinak - co presne nefunguje?

    Už jsem to tu vysvětloval mnohokrát, stačí si to najít. Takže jen velmi stručně: zastaralé příkazy vám ukazují neexistující objekty, neukazují existující objekty a občas bez varování udělají něco zcela nelogického a neočekávaného (např. nastaví příznaky nebo parametry jinému rozhraní než kterému chcete).

    A procpak jsou tedy utility ifconfig a route i nadale pouzivany jako soucast vsech distribuci a jsou take bezne pouzivany v konfiguracnich skriptech a ostatnich nastrojich?

    Těžko odpovídat na otázku, proč, protože už tomu tak dnes naštěstí není. Existuje ještě několik distribucí, jejichž autoři dodnes nezaregistrovali změnu, ke které došlo během vývojové řady 2.1, ale naštěstí už je jich stále méně a méně.

    Ono se bohuzel stava, ze pro vyvojare Linuxoveho jadra je neco trapne zastaraleho … nicmene mimo tento okruh je dana vec naprosto bezne a uspesne pouzivana.

    Příkazy pro nastavení konfigurace síťových rozhraní a položek směrovacích tabulek slouží jako rozhraní mezi správcem systému a jádrem. Pokud takový příkaz nerespektuje to, jak příslušné objekty v jádře fungují a jaké API pro manipulaci s nimi jádro dává k dispozici - a to je přesně případ ifconfig a route - je takový příkaz k ničemu a jeho používán je hazardem.

    Malý příklad: jistě by vás nenapadlo používat k nastavení paketového filtru v dnešních jádrech příkaz ipchains, protože tento příkaz sloužil k nastavení filtru v jádrech 2.2 a dnes funguje pouze ve velmi omezené míře v emulaci a v mnoha ohledech ani to ne. Přitom při použití ifconfig a route se dopouštíte přesně stejné chyby - nebo spíš ještě větší: zatímco ipchains je obsolete "až" od jádra 2.4, ifconfig a route už od 2.2.

    Pokud tedy povazujete za 'sireni bludu' to, ze rikam o 'nemodernich' nastrojich, ze by se na jejich pouzivani nemelo zapominat, pak prosim.

    Šířením bludu je vaše tvrzení, že je v pořádku používat v současných verzích Linuxu nástroje, které správně fungovaly naposledy ve stabilní řadě 2.0. Sám si dělejte, co chcete, ale budu vám ze všech sil bránit, abyste škodil dalším uživatelům tím, že jim budete poskytovat nepravdivé informace.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.