abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (61%)
     (10%)
     (16%)
     (13%)
    Celkem 90 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.8.2007 11:01 cynik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V šem programovat GUI pro linux + windows
    No nevim jestli ti pomuzu, ale mam par postrehu.

    Kdyz jsem zacal psat nekdy pred 8 rokama prvni GUI tak jsem vybral jako jazyk C a jako toolkit gtk. Duvodem bylo, ze se me nechtelo moc ucit C++ a prave prenositelnost. Plain X (Athenu) jsem zavrhoval protoze uz tehdy mela vazne retro vzhled a nebyl jsem si jistej jestli by ji nasi uzivatele zvladli pouzivat. Nicemne uz jednoduche pokusy jasne ukazaly, ze gtk je viditelne narocnejsi nez X.

    Ten program jsem pak jeste prepisoval asi 3x. Hruza, poprve to bylo proto, ze pri povyseni gtk z verze 1.0 na 1.2 odmitalo spoustet suid binarky, takze jsem navic jeste kolem toho musel prepsat kompletne architekturu zbytku baliku. Byl to krok spravnym smerem, nicmene pak uz me gtk jen zdrzovalo, protoze kazde dalsi povyseni znamenalo prepsat pulku programu diky zmenam v API. Hlavne (a to tak je dodnes) neni poradne vyreseno pouzivani grafiky, takze ke gtk musite prihodit ruzne gdkpixbufry atd. Aplikace se dodnes pouziva pod starym gtk. Dotazem v konferenci me bylo receno, ze stare gtk (<2.0) se bude udrzovat, ovsem je to uplne jiny toolkit nez nove gtk.

    Takze jsem casem na psani v GTK zanevrel a pri dalsim "bodu obratu" kdy jsem se rozhodoval o toolkitu pro C++, ale tentokrat s vetsi vyberem mezi Qt,Gtk v C++ a wxWidgets. Qt jsem vyloucil rovnou kvuli filozofii (tvori to jedna firma, co se stane, az se neco stane), licenci (tehdy jeste nebyla pod GPL, mozna neni ani ted, i kdyz je licence liberalnejsi) a proto, ze se me z Qt aplikacema tezko pracuje a nelibi se me. Naopak ma Qt pekne propracovane API, takze to vyuziva moznosti C++ dokonale a ciste. Gtk v C++ jsem zavrhnul kvuli tomu, ze jsem zase cekal zmeny API (to jsem asi trefil). Pokud vim o dalsich toolitech tak uz jsou o hodne mimo, vetsinou nemaji ani zdaleka takove moznosti a hlavne jsou ve vyvoji (coz znamena zmeny API).

    Takze jsem zacal pracovat s wxWindows, ktere se prejmenovali na wxWidgets. Duvodem byla hlavne prenositelnost a to, ze jsem ocekaval, ze zmeny v API Gtk za me budou filtrovat vyvojari wx. Po asi dvou letech pouzivani se me zda, ze to byla dobra volba. Zacal jsem v pythonu, protoze jsem podlehl tomu, ze v pythonu se snadno a rychle programuje. Coz je sice pravda, tehdy jsem neco jednoducheho vyrobil behem tydne. Nicmene pak jsem udelal jeste jeden pokus a ani v C++ to nebylo pomalejsi, spis naopak. Prakticky v tom tedy neni zadny rozdil. Pokud jde o rychlost pak python pochopiltene dele startuje, za behu uz se rozdily nedaji poznat vyjma pripadu, ze pocitac musi swapovat, pak je pochopitelne python mnohonasobne pomalejsi. To je pro me dost dulezite kriterium, protoze mam ridici system a ten ocekavam, ze budou lidi provozovat na spise starsich strojich, na noteboocich atd. Navic to znamena, ze clovek si muze na takovou sunku nainstalovat jen par knihoven a nemusi mit tisice dodatecnych modulu atd.

    Pokud jde o programovani v C, C++ nebo pythonu, tak mezi C a C++ je vyrazny rozdil v predevsim v jednoduzsim programovani a dodatecne stabilite, navic v C++ se me zda, ze se da mnohem jednoduzsej pochopit struktrura toolkitu a tim padem to rychlej a bez chyb napsat. Doporucil bych spise C++. Mezi C++ a pythonem nevidim z hlediska programatora zadny praticky rozdil. Javu a Mono jsem nezkousel, nemam na to pocitac.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.