abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (12%)
     (28%)
     (36%)
     (24%)
    Celkem 25 hlasů
     Komentářů: 6, poslední dnes 20:14
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.7.2009 21:38 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zoufale pomalé 802.11n
    Hmm, tak to považuješ špatně ;-) (teda doufám, že nezaměňuješ význam slov "výkon" a "rychlost"). Pokud nemáš praktické zkušenosti, tak doporučuji pročíst aspoň teorii a fóra, kde uživatelé řeší problémy s bezdrátovou sítí.

    Fámám ohledně snižování výkonu příliš nevěřím. (Přesněji řečeno, vůbec.) I kdybych jim věřil, můj router nemá nastavení výkonu. Pokud by u nějakého routeru snížení výkonu zlepšilo kvalitu signálu, jedná se o zmetek zralý na reklamaci. K otázce, zda zaměňuji výkon a rychlost: Umím číst, umím psát, mentálně jsem v pořádku, význam pojmů mi nedělá potíže. ;-)

    Takže abychom se pohnuli, mohl by jsi napsat, co máš za zařízení? Jak máš spoj realizován (používáš nějaký typ MIMO?). Dále by bylo dobré, kdyby jsi se díval do logu, když s wifinou manipuluješ (dmesg), abychom vyloučili aspoň část problémů.

    Router je ZyXEL NBG-420N, klient je ZyXEL NWD-170N (PCMCIA) (Atheros AR5416 Rev 2 / AR2122 Rev 81). Pojem MIMO je další z mnoha bublin. Zda má PCMCIA karta pod krytem víc antén než jednu, netuším. Prý ano. Router má dvě antény. (Ne tři, jen dvě.)

    Pokud jde o poznámky ohledně logu: Kdybych se nepodíval do logu, nepoužil debugfs a nezkontroloval vše potřebné, nepsal bych sem dotaz.

    Zkoušel jsi si hrát s nastováním rychlosti? Třeba nějak takto?
    iwconfig wlan0 essid Nazev rate 108M
    

    Takto určitě ne. Samozřejmě to vrací invalid argument, protože u 802.11n se nic takového nastavovat nedá. Program iwconfig používá staré API a jeho použití se v případě novějších driverů nedoporučuje. Kromě toho ani iwconfig, ani jeho nástupce iw zatím neumí správně ukazovat rate u zařízení typu 802.11n. Například iwconfig ukazuje 0kb/s, 1Mb/s a podobné nesmysly, přestože připojení má v té chvíli (podle toho, co tvrdí iperf) skutečnou přenosovou rychlost třeba 20 Mb/s. Kromě toho je dobé mít možnost experimentovat s nastavením „širokých“ kanálů (20/40+/40-), což umí pouze iw.

    Podle mě se rate 108M vůbec netýká normy 802.11n, nýbrž proprietárního 802.11g+ od Atherosu. Toto rozšíření podporuje MadWifi, ale ath9k ho nemá a ani mít nebude. Pro Linux zatím neexistuje utilita, která by dokázala explicitně nastavit režimy spojení pro 802.11n a je docela dobře možné, že ani existovat nebude. Hardware by to měl umět lépe.

    Také bych doporučil nejdříve řešit rychlost spoje bez zabezpečení. Až by byla rychlost uspokojivá, tak bych pak řešil šifrování apod (ve chvilkovém testovacím režimu je bezpečnost irelevantní). Čím míň faktorů je ve hře, tím líp se problém řeší.

    Ano, ve chvilkovém testovacím režimu je sice bezpečnost irelevantní, ale pro mě je zcela irelevantní, zda to bez zabezpečení funguje rychleji nebo ne. Já bez RSN a EAP-TLS tu síť nikdy (trvale) provozovat nebudu, takže pokud může být rychlejší, má to smysl jedině s tímto zabezpečením. Kromě toho nejsem sám, kdo tu síť používá. Není tedy myslitelné, že bych ji prostě na půl dne odpojil a experimentoval s nastavením, které tam stejně nikdy trvale nebude.

    Včera se mi podařilo (především díky mailing listu vývojářů ath9k) dosáhnout přenosové rychlosti mezi 50 a 80 Mb/s. Stačilo pouze na routeru zapnout WMM QoS. U standardu 802.11n je QoS prostě nedílnou součástí každé sítě, takže by router vlastně vůbec neměl umožnit nechat něco takového vypnuté... Vypnutí QoS zcela zjevně vede k tomu, že 802.11n se vůbec nepoužije a funguje pouze g.

    Kdokoliv podrobně zná hostapd.conf (což je místy zajímavé počtení, to se musí nechat), dobře ví, že nastavení WMM je nějakých 30 proměnných. Na tom routeru je prostě jeden checkbox ano/ne, který vůbec nevysvětluje, co přesně vypíná. A už vůbec tam nikde není varování bacha, 802.11n nebude fungovat, nezapomeň povolit WMM.

    Takže momentálně je situace taková, že dosahuji přenosové rychlosti, která je sice mnohem lepší než u 802.11g, ale na plné využití 802.11n to rozhodně nevypadá. Na mailing listu ath9k mi zcela jasně potvrdili, že dosahovaná rychlost by správně měla být mnohem vyšší. Vyzkoušel jsem už přinejmenším tři verze novějších patchů pro ath9k, které zatím nejsou v Linusově kernelu, ale pokud jde o rychlost připojení, nic z toho nepomohlo.

    Jelikož tak nebo tak minimálně třikrát do týdne kompiluju nějaký ten kernel, budu to prostě zkoušet dál a třeba se jednou přijde na to, v čem je problém. Taky je docela dobře možné, že firmware na routeru je špatný. (Aktualizace ovšem zatím nejsou.)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.