abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.8.2009 10:20 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Použití HASH (proč MD5, a jak uhoudnout pouzitou techniku)
    Zajima me proc se jeste porad pouziva MD5 kdyz ta je uz dlouhou dobu oznacena za nevyhovujici.
    Protože se používá ve spoustě aplikací a ve spoustě případů interakce. Zvlášť v druhém případě je často nutné nejprve upravit protokol, aby uměl předávat i informaci o použitém druhu hashovací funkce, pak upravit obě či více aplikací, které takto komunikují, a pak teprve můžete hashovací funkci změnit.
    Co me trochu vydesilo bylo kdyz jsem si precetl ze v souboru /etc/shadow zacina heslo 1$1 tak to znamena ze hesla jsou ulozena jako MD5 hash. Muze mi nekdo vysvetlit proc v dnesni dobe Linux nepouziva napr SHA?
    To ale není chyba Linuxu, ale vás jako správce příslušného počítače – podívejte se, co máte nastavené v /etc/login.defs (nebo jeho obdobě, vizte man 5 passwd).
    2) Donesu si tabulku zhashovanych hesel a zacnu moje hashe porovnavat s tema co jsem "ukradl" pri shode si jen zjistim jakemu retezci znaku patri a mam heslo. Co mi vsak neni jasne je to jaky hashovaci algoritmus pouzit pac kdyz budu mit tabulku hashu SHA a prijdu k systemu kde je hash ulozen jako MD5 tak je mi ma tabulka asi na prd ze?
    To je nesmysl. Hash, který slouží jako klíč k šifrování, samozřejmě není nikde uložen, takže jej nemůžete ukrást. Že se hash počítá ze zadaného hesla je jenom user-friendly vlastnost programu, aby vás nenutil pamatovat si hash. Nic vám nebrání vzít zdrojáky a upravit je tak, aby na vstupu očekával rovnou hash. Z toho už je snad jasné, že ten hash nesmí být někde uložen.
    3) slovnikovy utok
    4) Zkouset zadavat kombinace vsech moznych hesel(coz by melo byt kratsi jak zkouseni zadavat vsechny kombinace 256bitovych klicu). Pri predpokladu ze uzivatele pouzivaji max 9 mistna hesla...
    3) a 4) je totéž, a samozřejmě nemusíte zadávat hesla, ale můžete (asi po drobné úpravě programu) zadávat přímo hashe. A seznam hashů ke slovníkovým heslům určitě půjde snadno najít na internetu. Bezpečnost čehokoli, co je závislé na heslu, ale samozřejmě závisí na tom, jak silné heslo je – pokud použijete krátké heslo ze slovníku, je to vždycky problém, a žádné hashování tomu nezabrání. Pro Truecrypt tedy nemá funkce použitá pro hashování hesla prakticky žádný bezpečnostní význam – stačí, pokud je dostatečně náhodná, tj. problém by byl, pokud by pro různé vstupy dávala stejné nebo podobné výsledky, takže byste onu oblast 2256 kombinací mohl zredukovat třeba na 216 nebo tak něco. To, že pro MD5 existuje popsaný způsob hledání kolizí (tj. dokážete pro zadané heslo převedené na MD5 hash najít jiného heslo, které vede na stejný hash), nemá žádný význam – důležitý a tajný je právě až ten hash, a vy si můžete zdrojáky snadno upravit tak, abyste zadával přímo ten hash, takže pokud víte hash, nepotřebujete k němu hledat odpovídající heslo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.