abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.9.2009 08:54 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Instalace softwaru hledáním na internetu a stahováním bůhvíčeho je kutilství. Nabídka distribucí není vše, co je dostupné distribučnímu správci balíčků, existují i repozitáře nezávislé na distributorovi. Naivní je představa, že v každé rodině je šikovný vnuk, který se bude příbuzenstvu starat o počítače. To by pak také v každé rodině byl potřeba šikovný vnuk automechanik, opravář televizí, instalatér… Takhle to tady fungovalo před Listopadem, že bylo velice užitečné mít takhle spoustu známých, ovšem s přechodem ke kapitalismu jsme byli rádi, že se téhle metody zbavíme, a že konečně budeme mít na to, abychom si na tyhle práce najali profesionály. Nevím, proč by to zrovna ve světě Windows mělo zůstat jinak.

    Jenom pro informaci, asi nevíte, co je už asi deset let jedním z velkých témat Microsoftu při vylepšování Windows – je to právě distribuce a správa softwaru. Microsoft vytvořil formát MSI, což je instalační balíček, ve kterém je dost informací popsáno deklarativně. Má mimo jiné možnost úprav, updatů a patchů. Ruku v ruce s tím jdou zásady skupin a další věci v ActiveDirectory, které umožňují takovéto balíčky instalovat na koncové počítače, a to různými způsoby – vzdáleně vynutit instalaci, nabídnout aplikaci (objeví se v nabídce Start, asociují se přípony a aplikace se po prvním spuštění nainstaluje), a myslím, že je možné aplikaci také oznámit do správce aplikací, kde si ji pak uživatel může vybrat a nainstalovat. Aplikace jsou pak nasazeny v centrálním úložišti, odkud se instalují, případně se odsud mohou aktualizovat. MSI v sobě myslím ještě nemá zabudován mechanizmus automatických aktualizací (tu musí správce vynutit), ale k tomu existují nástroje třetích stran, které rozpoznávají software nainstalovaný na počítači a hlídají jeho aktualizace. Nepřipomíná vám to něco? MSI jsou takové balíčky, ono centrální úložiště je takové repository balíčků… Proč myslíte, že Microsoft něco takového dělá, proč vytváří systém, který je velice podobný linuxovým správcům balíčků, když má údajně lepší systém distribuce softwaru? Proč tenhle systém neustále vylepšuje a s každou verzí Windows se chlubí tím, co v této správě softwaru zase udělal nového?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.