abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.9.2009 10:17 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Takže podle vás je v pořádku, že uživatel nenajde nějaký konkrétní software v oficiálním repozitáři
    Uživatel nehledá konkrétní software, uživatel hledá nástroj, který mu ulehčí jeho práci. Jestli je to software X nebo Y je mu úplně jedno. Pokud ho už nějaký výrobce přesvědčí, že zrovna jeho software potřebuje, je starostí výrobce, aby mu poskytl příslušný instalační balíček pro jeho distribuci. Ale jak se bude množství placeného softwaru pro Linux zvětšovat, myslím, že i správci balíčků přijdou s možností zaplatit takový software rovnou ze správce balíčků, takže pak se celá akce nákupu a instalace softwaru odehraje během apt-get photoshop.
    To už je najednou nežádoucí kutilství?
    Kutilství není nežádoucí, kutilství je pro kutily. Běžný uživatel by neměl být nucen stát se kutilem, když chce jenom používat počítač.
    Ale troufnu si tvrdit, že každý teenager umí zacházet s počítačem, speciálně s těmi s nainstalovanými Windows, protože ty jsou tak koncipovány - aby je mohl snadno používat každý.
    To je asi ta největší lež, kterou se bohužel Microsoftu daří neustále úspěšně šířit.
    Všechen software se v podstatě instaluje tak, že se odněkud stáhne ve formě nějakého balíčku a následně se na koncovém počítači nainstaluje. V takovém případě je i ta Slunečnice opravdu repozitář. Je celkem jedno jde-li o MSI, deb či rpm. Je ale rozdíl, když v jednom prostředí na ten proces jak dostat software k uživateli stačí dvě vrstvy - 1) vývojář vyvine, zabalí, vystaví ke stažení a 2) uživatel stáhne a nainstaluje, kdežto u druhého prostředí je nutná ještě mezivrstva nějakého distributora, který to co vývojář zabalí a vystaví, přebalí nějak jinak a pak teprve se to nabídne uživateli. Ten první, dvojvrstevný model je prostě na desktopu jednodušší a tím také přitažlivější jak pro vývojáře tak pro uživatele, myslím že dominanta Windows je toho celkem názorným příkladem. Pro jistotu ještě jednou zdůrazním - na desktopu.
    Nevím, který desktop máte na mysli. Pro správce sítě je setup.exe noční můra, protože pokud s ním chce nějak pracovat, musí si z něj nejprve nějaký balíček vyrobit. V tom lepším případě se mu ze setup.exe podaří vyrazit zpátky to, co do něj vývojář pečlivě zabalil, v horším případě dělá setup.exe nějakou magii, kterou správce musí odhalit, nebo nějak zařídit, aby setup.exe udělalo to, co správce sítě chce. Běžný uživatel nezískává software od autora, ale od někoho, kdo je za software zodpovědný – buď správce sítě, počítače, nebo třeba distributor. Ostatně v reálném světě máte mezi výrobcem a zákazníkem také „zbytečný“ prostřední článek – distributora, a zatím se ukazuje, že tento mezičlánek činí celý řetězec efektivnějším.
    Pokud chcete Linux na desktopu přiblížit běžným uživatelům, je opravdu třeba distribuční model v mnohém přehodnotit a přizpůsobit dnešním požadavkům, jak uživatelů tak vývojářů.
    Požadavky na software nemají vývojáři, ale uživatelé s správci počítačů. Uživatelé rozhodně nechtějí shánět software Googlem, oni chtějí počítač pouze používat, a nechtějí se starat o to, aby fungoval – to je starost správce. A správce rozhodně nechce software, kde musí ke každému kusu přistupovat jako k originálu a nejlépe osobně s CD navštívit uživatelům počítač a tam odklikávat obrázky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.