abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (12%)
     (27%)
     (38%)
     (23%)
    Celkem 26 hlasů
     Komentářů: 7, poslední dnes 22:24
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.1.2010 02:52 Fero Taraba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Vytrvala odpoved, velmi pekne dakujem.

    Hlavnym problemom mojho servera su financie. Je to projekt, ktory nejaky ten rok uz ma, ale nemozem ho oznacit za prosperujuci, momentalne je to take moje hobby a preto by som bol rad, aby to bezalo pekne. Nechcem to prilis rozoberat, co sa projekt to je, je to vsetko legalne, ale aj tak by som nerad uverejnoval adresu. Mozno by som to prirovnal k najznamejsiemu ceskemu warez foru, taktiez mam velke forum, aj ked postavene na trochu inom systeme ako oni, ale prakticky ako priklad je to velmi dobre pouzitelne.

    Tazko zhodnotit, ze ci je problemom disk, procesor alebo samotna pamat. Pamat je urcite jednym z cielom do ktoreho chcem investovat a dovod na to, preco potrebujem server prehodit na 64-bit system. Pri 64-bit systeme a velkej pamati si uz budem moct dovolit zvysit spojenia a limity pre MySQL databazu, ktora ma momentalne 1,2GB. Okrem toho tam bezi este par mensich databaz, cize celkovo to zhrniem do velkosti 1,5GB. Viem, ze to nie je vela, pretoze co som sledoval niektore stranky, tak tam sa spominali databazy o velkosti radovo giga, dokonca som natrafil na nejaku strankou, ktorej databaza mala 55GB a taktiez to bolo MySQL. Mozno je problem u mna s obycajnym odladenim, skusal som rozne nastavenia, pouzil som MySQLtuner pre optimalizaciu a nastavil to podla neho, ale aj tak to robilo problemy, pretoze moj limit na 32-bit systeme je aj tak len 2GB. Pocitam, ze s 8GB pamate a 64-bit systemom si budem moct dovolit toho rozhodne viac, budem moct zvysit buffre jednak pre jednotlive spojenia a jednak pre celu databazu. Tym padom by to podla mojich odhadov malo ist urcite rychlejsie. Otazne je vsak, ako sa v tomto zachova disk, pretoze ak ma WD Raptor hladat napriklad v tabulke, ktora ma 500MB nejake data, tak to asi nejde cele z buffera, ale je potrebny zasah disku a to nieco trva. SAS radic a disk je draha polozka, hlavne ak potrebujem kupit lepsi radic, ktory stoji nemale peniaze.

    Je mi jasne, ze servre ako Siemens, IBM, HP ci DELL mi ponuknu uplne iny server ako pri pocitaci, ktory si sam poskladam, za priplatok alebo pri cenovo drahsich serveroch mozem dostat Next bussines day zaruku, pripadne nieco na ten sposob, ale vsetko je to o financiach a na rozdavanie nemam. Tri roky fungujem na poskladanom pocitaci, su tam dva 36GB Raptory s pridavnym chladenim k disku, je to umiestnene v serverovi (takze nejaka spotreba energie ma nezaujima) a samozrejme je to cele klimatizovane. Zatial som nemal ziadny problem, musim si zaklopat, klop, klop, klop. Je to vsak elektronika a co nebolo teraz, moze sa stat pri kupe noveho pc behom dvoch dni, potom sa to moze opakovat, ale som ochotny to riziko podstupit.

    Otazka, podla coho posudzujem vykon, tak tazko povedat, pretoze som sa riadil strankou cpubenchmark.net, aj ked musim uznat, ze tie testy v pripade web+databazoveho servera su asi ine ako v pripadne testov, ktore su na stranke. Ak si vsak pozriem vykon, ktory sa tam udava, tak trebars desktopovy AMD Phenom II X4 965BE, ktoreho cena je priblizne 150 eur, tak je vykonnovo na tom lepsie ako napriklad niektore Xeony, ktora stoja 2x tolko, nehovoriac o tom, ze treba investovat 3x viac do dosky, pretoze na taketo AMD mi postaci doska od Asus ci Gigabyte v cene 50 eur, ak uz sa pozriem po novsom chipsete, tak 80 eur. Doplnkova vybava ako 8-kanalove audio, 12x USB a podobne su nepodstatne, proste sa to vypne v biose, nech to tam zbytocne nestrasi. Momentalny procesor Intel C2D E6400 nie je na tom az tak zle, stale dokaze podat svoj vykon, avsak Phenom 965BE je na tom takmer 3x vykonnejsie, co urcite spravi svoje, napokon ked si vezmem, ze ma 4 jadra, k tomu by bolo spominanych 8GB RAM a hlavne 64-bit system, ktory tu RAMku dokaze plnohodnotne vyuzit, tak je to o inom. Su dni, ked v grafoch vytazenia vidim priemerne pocas poobednych a vecernych hodin zataz procesora na 80 percent, ale su dni, ked je to 120 percent, hodnota load average sa pohybuje na 2.0-3.0, vtedy je to uz proste citit. S vykonnejsim procesorom a vacsou pamatou by sa situacia urcite zmenila, aj ked by mi ostal limitujuci faktor a tym je disk. Ale o tom som uz pisal vyssie.

    Ked si zratam pre a proti, tak sice musim podstupit riziko, ze sa nieco pokazi, odide trebars procesor alebo doska, no dokazem zariadit za jeden ci dva pracovne dni, aby sa kupila nova doska a vymenila. Ak to bude disk, tak to bude horsie, pretoze instalacia nieco potrva. Tu by vsak bola jedna alternativa a priprava na toto riziko, ze by som na nainstalovanu a nastavenu verziu FreeBSD pouzil program, ktory mi spravi obraz disku, trebars Acronis True Image a v pripade, ze by sa poskodil disk, musel by sa kupit novy a nahodit obnova cisteho systemu zo zalohy + pouzit zalohu suborov a databazy zo zaloh, ktore sa budu robit. Pripadne kupit opat 2x Raptor a pouzit SW RAID, tak ako je tomu teraz.

    Myslim, ze uz som sa zrejme definitivne rozhodol pre to, ze ten server bude pre mna z financneho hladiska lepsie poskladat, aj ked nedostanem pozadovanu kvalitu a kompatibilitu.

    Dakujem za rady a nazory.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.