abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (58%)
     (10%)
     (18%)
     (14%)
    Celkem 79 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.1.2010 03:53 Fero Taraba
    Rozbalit Rozbalit vše Instalacia web servera (Ubuntu alebo FreeBSD)?
    Zdravim vsetkym skusenejsich spravcov systemu. S pocitacmi pracujem uz dlhe roky, este od cias 386-tiek, denne riesim problemy tykajuce sa sieti, hw, sw a ine veci. Linuxom som sa nikdy nezaoberal, robil som jeden herny server na Debiane, trosku sa staral o svoje server pod FreeBSD (len zakladne a jednoduchsie veci), o ostatne sa mi staral kamarat, ktoremu som zaplatil instalaciu. Teraz planujem kupu noveho servera a tak sa mi otvara otazka, ze ci si to nainstalovat sam alebo opat niekomu zaplatit.

    Jeden z kamaratom ma presviedca, ze si to mam spravit sa, ze sa mam pozriet po Ubuntu, ktory ponuka aj cisto serverove riesenie s oznacenim Ubuntu Server Edition. Druha moznost je ist do FreeBSD, ale to by som sam nezvladol a tak by som si zaplatil instalaciu. Ubuntu vraj na tom nie je az tak zlozito ako FreeBSD, zvladnut instalaciu nie je problem, ponuka balickovaci system APT (apt-get), ktory poznam uz trochu z Debianu, prakticky to mozem prirovat k portom FreeBSDcka, praca by tam mala byt rovnaka. Napokon je Ubuntu zalozene na Debiane.

    Neviem vsak povedat, ci si dokazem na instalaciu servera trufnut, pretoze chcem mat server dobre nastaveny a hlavne zabezpeceny. Bude preto potrebovat spravit samotnu instalaciu servera, nastavit firewall, instalacia Apachu, MySQL, ftp, statistik. MySQL a Apache by som az tak zlozito nevidel, malo by to ist pekne cez balicky spravit, nastavenie by som zvladnut mal. Skor sa obavam takej instalacie FTP, pretoze by som chcel nejaky prijatelny ftp server, ktory co to dokaze - sprava uzivatelov, kvoty, prava a podobne. Najznamejsim je asi v tomto obore proFTPd, ale to povazujem za dost zlozite, takze neviem, ci by som zvladol samotnu konfiguraciu, pretoze som ho uz raz pod Debianom skusal a neuspesne, aj ked je pravda, ze vtedy moje skusenosti boli s Linuxom o dost mensie. Dalej je tam instalacia a konfiguracia mailu, ci tam zvolit nejaky Postfix alebo sa pozriet po niecom inom (ak nieco ine, tak co take?), samozrejme vratane kontroly spamu (zrejme SpamAssain, ci?..., antivirus tam ani tak netreba, ten vacsinou ma uz kazdy pocitac, okrem toho mail vyuzivam len ja a par kamaratov, takze ziadne hromadne nasadenie ako v pripade hostingu ci mail servera typu Centrum, Gmail a podobne nerozi. Ku vsetkemu by som chcel mat statistiky, nejake to MRTG alebo Munin, aby som mal prehlad o vytazeni procesora, load average, teplote diskov (a pripadne aj procesora), zaplnenie diskov, spojenia Apache/MySQL, query Apache/MySQL, pripadne aj pre ftp a mail. Cele by som to chcel mat okrem toho v grafickej administracii cez web, minimalne to ftp a mail. Nejakeho admina pre MySQL ci Apache nepotrebujem, pretoze MySQL si spravim cez PhpMyAdmin a Apache priamo upravou httpd.conf. Viem, ze Postfix ponuka web admin, taktiez aj proFTPd by ho malo mat, pripadne pouzit ISPConfig aplikaciu, ktora ponuka taketo veci vsetko v jednom - otazna je vsak konfiguracia a implementovanie do systemu, aby to bolo plne funkcne.

    Podla slov toho kamarata ma Ubuntu dobru komunitu, kedze je zalozene na Debiane a navyse je velmi oblubene. Celkom sa mi jeho myslienka aj pozdava, pretoze by som sa niecomu priucil a aj to, ze by mi s tym mohol pomoct, keby som mal problem. Vravel som, ze to moze spravit vsetko a ja ma tu zaplatim, ale on peniaze nechce, skor chce, aby som si to spravil sam a ked bude potrebne, pomoze mi to. Ostal som prekvapeny, ked odmietol peniaze a nuti do instalacie mna (aspon by som sa nieco naucil :) ).

    Aky mate nazor na takuto situaciu vy - sekusenejsi uzivatelia a administratori. Myslite si, ze by som sa mal do toho pustit, ak urcite znalosti mam, snaha a chut by tiez bola, anglictina je na prijatelnej urovni, aby som si dokazal aj anglicke stranky prestudovat.

    Jedna sa o Ubuntu 9.10 Server Edition pre AMD64.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.