abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (23%)
     (23%)
     (35%)
     (19%)
    Celkem 31 hlasů
     Komentářů: 7, poslední včera 22:24
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.7.2010 07:37 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux pro nový notebook
    Prosím vás o radu, jakou distribuci linuxu si mám pořídit, když chci používat víceméně jen kancelářské aplikace?

    Jakoukoliv. Kancelářské aplikace umí každá. Doporučuji spíš zamyslet se nad tím, co dalšího kromě kancelářských aplikací bys chtěl výhledově v boudoucnu na notebooku provozovat. Tím získáš nějaká přesnější kritéria pro výběr.

    Subjektivní dojem je taktéž důležitý. Můžeš si přece vyzkoušet několik distribucí pomocí Live CD nebo si některé rozchodit na virtuálních strojích a porovnat, která ti nejlépe vyhovuje.

    Budu moci otevřít v Linuxu soubory .doc, .xls, .pdf?

    Stručně: Ano, samozřejmě otevřeš .doc, .docx, .xls, .xlsx, .pdf, .wma... Žádný problém.

    Na FreeBSD, GNU/Linuxu nebo OpenSolarisu otevřeš prostě takové soubory, na které máš software. S operačním systémem samotným to zrovna moc společného nemá. Když chceš používat .docx, stačí mít nějaký software, který ho podporuje. Pro všechny tři zmíněné operační systémy a všechny jejich varianty či distribuce existuje například OpenOffice.

    Co internet, půjde na linuxu mobilní připojení?

    Co přesně to znamená? Znám hned několik možností mobilního připojení k Internetu. Na tohle nelze jednoznačně odpovědět. Jde o to, jakým zařízením se chceš připojit. UMTS kartou do Mini PCI-E? Nebo mobilem připojeným přes Bluetooth? Nebo přes IRDA, USB? To všechno je možné, ale záleží na tom, o jaké zařízení (značka, typ) se jedná. Vyhledej své zařízení Googlem a do dotazu připiš třeba Linux. ;-) Tak okamžitě uvidíš, zda existuje pro příslušné zařízení podpora, a pokud ano, zpravidla narazíš i na návod ke zprovoznění příslušného zařízení.

    Jak je to například s Wi-Fi?

    Nesrovnatelně lépe než ve Windows. Jako ostatně u všech záležitostí kolem sítí...

    Pokud linux používáte, narazili jste na nějaká omezení, která by mi při běžném používání a komunikaci se školním serverem + otvíráním kdejakých příloh mohla dělat problémy? Nebo mám raději zůstat u Windows (ten opravdu už nemám rád).

    Když nevím, o jaký školní server jde, asi těžko můžu na něco takového odpovědět. Není nejmenší problém si zprovoznit Sambu a komunikovat s počítači, na kterých běží Windows, pokud jde o sdílení souborů a tiskáren. Dále například není problém připojit se na WiFi s autentifikací MSCHAPv2.

    Nikdy jsem nenarazil na nic, co by mě omezovalo v práci. Právě omezení Windows byla důvodem, proč jsem je před šesti lety definitivně přestal používat.

    Ještě jeden dotaz - bude to dělat paseku, když si pořídím notebook s Windows 7 a k němu pak přiinstaluju LINUX, přičemž Windows bych pak používal jen v krajní nouzi?

    Nebude. Většina distribucí má rozumný instalátor, který tohle umí nastavit. Já jsem na svém novém notebooku Windows 7 s chutí a ihned smazal, takže nevím přesně, jaký je současný stav příslušných utilit. Nicméně vím, že zmenšit NTFS oddíly uměly některé instalátory už před pár lety. Měly by to umět i dnes.

    Mám si pořídit např. Ubuntu stažený z internetu nebo zakoupit placenu verzi?

    Pro běžnou kancelářskou práci v tom není rozdíl. Nicméně pokud bys chtěl nějaké placené služby, například 24/7 helpdesk nebo jiné vymoženosti, i takové možnosti existují a distribucí s profesionální podporou je na výběr několik. Já jsem nikdy nic z toho nevyužil. Používám ArchLinux, který (pokud vím) nemá a nikdy neměl placenou podporu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.