abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 864 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.3.2011 19:13 Peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OSPF a dve vlan
    Ahoj,

    Tvoja idea nie je zla ani principialne nerealizovatelna, avsak trochu odporuje tradicnym principom smerovacich protokolov v IP sietach. To, co vlastne chces dosiahnut, je, ze signalizacne informacie, medzi ktore patria aj smerovacie protokoly, sa budu prenasat samostatnou sietou (v Tvojom pripade samostatnou VLAN), pricom pre data mas vyhradene ine siete. Tento koncept je skor typicky v telekomunikacnych sietach, ktore maju oddelene signalizacne a prenosove casti.

    IP smerovacie protokoly si zvyknu vymienat svoje spravy cez kazdu siet, ktoru oznamuju do okolia. Robia to kvoli viacerym dovodom: objavenie topologie (ak sa dva smerovace navzajom pocuju, potom vedia, ze su na spolocnej sieti, cize objavili vzajomny topologicky vztah), trvala kontrola funkcnej konektivity (ak sa dva smerovace prestanu pocut, alebo sa nepocuju, potom ich vzajomna konektivita nie je v poriadku). V podstate, ak sa dva smerovace navzajom cez nejaku siet nepocuju, potom vlastne nemaju ako vediet, ze su nou prepojene. Vsimni si, ze tento princip ide proti tomu, co chces dosiahnut: ak sa Tvoje smerovace budu pocut iba na VLAN10, nie na VLAN20, potom nebudu povazovat VLAN20 za siet, ktora ich vzajomne prepaja. Oba smerovace ju budu vnimat ako koncovu siet, nie vsak ako tranzitnu.

    Samozrejme, iste vynimky z tohto pravidla existuju. Konkretne v OSPF existuje volitelne rozsirenie, ktore sa vola Demand Circuit. Rozhranie oznacene ako demand circuit je charakteristicke tym, ze
    • neodosiela periodicke Hello pakety (plati iba na PtP a PtMP typoch sieti)
    • neodosiela smerovacie informacie, kym to nie je nevyhnutne
    Tymto sposobom by bolo mozne rozhranie na VLAN20 oznacit ako Demand Circuit. OSPF by sa cez toto rozhranie inicialne synchronizovalo so susednymi smerovacmi, avsak potom by prestalo cez tuto siet prenasat bezne periodicke LSA (smerovacie informacie). LSA by sa prenasali len v pripade skutocnej topologickej zmeny kdekolvek v sieti. Kedze VLAN siete su v OSPF vnimane ako tzv. broadcast multiaccess siete, Demand Circuit by nezabranil odosielaniu periodickych Hello paketov, avsak VLAN je mozne manualne konvertovat na typ Point-to-MultiPoint a tym zabranit aj prenosu Hello paketov pri Demand Circuit. Trochu nasilne riesenie a viac konfiguracie, ale rozhodne by to slo. O OSPF Demand Circuit si mozes precitat viac napriklad tu:

    OSPF Demand Circuit

    Tvoja uvaha o tom, ze objem beznej datovej prevadzky vo VLAN moze byt taky velky, ze bude negativne vplyvat na spravnu cinnost OSPF, je rozumna. Profesionalne smerovace preto obvykle nastavuju paketom smerovacich protokolov vysoku prioritu, aby mali prednost pred beznou datovou prevadzkou. Obvykle vsak treba s touto moznost kalkulovat a dimenzovat siet tak, aby datova prevadzka nemohla skodit signalizacnym a manazmentovym protokolom. OSPF vsak nie je narocny na prenosove pasmo - staci mu par kilobajtov za sekundu, aj to len v momentoch, ked sa prenasaju smerovacie informacie. Inak sa odosielaju len kratke Hello pakety (kazdych 10 sekund), ktore su pri ethernetovych sietach uplne zanedbatelne.

    Bolo by pekne mat oddelenu signalizacnu a datovu siet, no IP svet je tak trosku bordel ;) Netreba si z toho robit tazku hlavu, pokym nie je potvrdene, ze to naozaj sposobuje problemy.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.