abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1057 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.3.2011 20:06 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Správné ukládání velkého množství dat

    Předně děkuji za doplnění. Obecně máte (nebo máš, jestli si můžeme tykat) pravdu.

    Ve stránce můžete mít i velký roj obrázků a to znamená velký roj samostatných dotazů do DB. Způsobené problémy s výkonem nebudou v jednotkách procent ale minimálně v desítkách a klidně několika stovkách procent.

    Všechny obrázky (jejich obsah čili data) je třeba přenést přes všechny vrstvy od DB až po výstup.

    Obé lze řešit cachováním. Požadavky na obrázky mohou jít buď skrz memcached, případně to může cachovat samotný DB stroj. Jistě namítnete, že totéž si může cachovat samotný FS. Ano může, ale to by znamenalo řešení se všemi nevýhodami, které jsem popsal.

    Musíte řešit getImage stránku, kde si musíte udělat vlastní reportování chyb.

    Nemusí být možné (dle db, providera a jejich velikosti) přečíst všechna data obrázku najednou, ale třeba postupným vytahováním z db (nebo je třeba alespoň tuto možnost zvažovat).

    Souhlas a tohle považuji za největší nevýhodu mého řešení (což jsem i napsal).

    Zálohování je daleko náročnější protože pokud se jedná o mnoho data bez dalších řešení nelze zálohovat přírustkově, což v tomto případě na filesystému se přímo vybízí

    I DB lze zálohovat inkrementálně.

    Např. vygenerujete html stránku aby se všechno neustále stránka dynamicky nevytvářela z db, ale při tom všechny obrázku jdou stejně z db.

    Vracím se k bodu jedna, každý jednotlivý obrázek se nemusí brát vždy z DB (disku), mohou být cachovány a pokud se to udělá inteligentně, tak mohou být připraveny stejně jako ta html stránka.

    Neprovedete diskové operace na soubory-obrázky (jako hromadné přidání vodoznaku, změna třeba komprese/formátu, resample, hledání v obsahu, prohlížení pomocí nějakého „náhledovače“ a pod.).

    To záleží, jakým způsobem jsou tyto operace prováděny. Samozřejmě nelze na to přímo pustit program, který umí pracovat pouze ze souborem (dejme tomu ImageMagick convert). Pokud se to ale zpracovává nějakou knihovnou přímo v programu, tak se ta obrázková data většinou stejně předávají přes nějaké pole bajtů nebo stream a zdroj dat může být kdekoliv (už na něm nezáleží). Případně se ta data dají tomu externímu programu ládovat přes jeho standardní vstup (pokud to umožňuje).

    Off topic:

    Konzistence lze řešit pře aplikační transakci, když se to udělá správně

    Já jsem v tomto spíše pesimista. Málokdy se to udělá správně, (komerčního) vývojáře tlačí rozpočet, termíny, séf apod. Rozhodně bych si nevsadil na vývojáře webové aplikace, že je schopen zvládnout transakční zpracování dat lépe, než vyspělá DB. Nic proti tomu webistovi, ale to už je zcela jiná liga.

    že Vám tam nějaký soubor přebývá - no a co, lze jej dohledat a situaci napravit

    Tak jednak by mě zajímalo jak se zjistí, že nějaký soubor přebývá. Ještě jsem neviděl webovou aplikaci (tohoto typu), která by měla něco jako "fsdbck". To se prostě nijak nezjisti. Ale ono nejde ani tak o to, že by nějaký soubor přebýval. To je ještě ok. Co ale například uděláte, když vám ten soubor na FS přejmenuji za jiný (prostě přehodím)? Aplikace si toho vůbec nevšimne, a bude nabízet jiný soubor. Ok tohle chcete řešit přes CRC32 (mno, lépe než kontrolní součet by bylo lepší použít hashovací funkce, ale rozumíme si). Tak jinak, ten soubor vám pojmenuji zcela jinak? Aplikace si toho možná všimne, možná ne (spíše ne, prostě v servírovaném html dokumentu bude stále odkaz na neexistující soubor). Tohle se prostě v DB nestane (pokud se nebudeme bavit o přímé editaci databázových datových souborů), tam to všechno ohlídá integrita, na "přejmenování" mohou být trigery, které upraví vazby na další tabulky apod.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.