abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 875 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.7.2003 09:06 RWS
    Rozbalit Rozbalit vše Linux a bezdiskove stanice
    Resili jsme to.

    Jako prvni krok a zdroj informaci bych ti doporucil clusterKnoppix-upravenej Knoppix (http://bofh.be/clusterknoppix/), kterej obsahuje TerminalServer a cluster openMosix (ten mosix samozrejme nemusis pouzit, staci spustit /etc/init.d/knoppix-terminalserver a nakonfigurovat. Pak staci bootnout ze sitovky (my jsme emulovali bootrom pomoci rom-o-matic.net z diskety). A pak jako dobrej zdroj informaci LTSP (Linux Terminal Server Project) http://www.ltsp.org.

    Jinak presny postup se muze lisit, podle pouzite technologie. V zasade jsou asi dva postupy, ktery maji nektery veci spolecne a jine rozdilne:

    1. Takhle priblizne to dela clusterKnoppix
      1. Boot z bootrom-konfigurace eth0 z DHCP
      2. Stazeni bootimage z TFTP serveru
      3. Nastartovani jadra
      4. Nacteni init ramdisku
      5. spusteni /linuxrc (provede se pripojeni NFS rootu a dalsich oddilu)
      6. Ukonceni /linuxrc a nasledne spusteni /sbin/init, ktere pak uz bezi normalni start systemu
    2. Takhle jsme to delali my
      1. Boot z bootrom-konfigurace eth0 z DHCP
      2. Stazeni bootimage z TFTP serveru
      3. Nastartovani jadra, ktery ma zakompilovany IPconfigure pres DHCP a NFSroot; jadro ma nastaveny pres syslinux root=/dev/nfs, takze neni potreba initrd a mountovani NFS rootu
      4. Spusteni /sbin/init, ktere pak namounti ostatni odresare a dale normalni start systemu (sluzby vcetne xfs a Xek)
    Dulezite je dat si pozor pri vypinani, abys nezrusil sit a neodmountoval vsechny primountovany oddily, protoze by sis zrusil root, ve kterym bys mel pak pred vypnutim spustit jeste poweroff/halt/reboot. Nebo by sis musel udelat ramdisk (shmfs treba) a do nej nahrat potrebny programy (halt+libc.so atd) a pak volat nejakej umount script v tom ramdisku, kterej po unmountnuti pocitac vypne/restartuje/zastavi.

    Jinak pokud bys chtel i emulaci Novell Netware 3.11, tak MARS_NWE (http://systemhaus.gkdmedien.de/mars_nwe/)

    Dalsi odkazy: http://etherboot.sourceforge.net, http://www.etherboot.org/, http://www.thinguin.org/

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.