abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 882 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.6.2012 15:38 l0gik | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uchovavanie textovych suborov v databaze
    Idnes je obrovský server. Pokud tedy nějaké řešení používá on, je z hlediska výkonu zcela jistě vhodné i pro toto řešení. To ale neznamená, že KAŽDÉ řešení, které idnes používá, je nutné a vhodné použít na takto malý projekt (např. load balancing je tady k ničemu). Co je na tom k nepochopení?

    No pokud je pro Tebe cíl práce s logy vytvořit soubor na disku, pak ano, pak je lepší je uložit na disk. Já s logy pracuji jinak: prohledávám je, čtu je, vyhledávám ten, který mne zajímá, dále je zpracovávám atd... A k tomu nikterak nepotřeuji je nejprve vyplivnout na disk, naopak na spoustu činností (např. vyhledávání) se dělá lépe přímo v db.

    To, že fulltext a db index jsou dvě věci nijak nepopírám. To, co tvrdím je, že implementace fulltextu v DB je jednodušší než ve filesystému. Ano, můžu si stáhnout spešl fulltext, stáhnout apikaci na správu indexů, napsat aplikaci která bude přidávat data a řešit vše potřebné okolo..... ale proč bych to dělal takto složitě, když v databázi mám ten samý výsledek na třech řádkách? Zdá se mi, že žiješ v 20 století, kdy opravdu stály FTS v DB za nic, dnes jsou bezproblémově použitelné (ano, stopwords i leximizaci postgresql má).

    Já nesoudím podle sebe, já soudím podle toho, že implementace Fulltext search v databázi je na tři řádky, zatímco ve filesystému řádově přinejmenším na desítky, a podle toho, že fulltext v databázi se používá vkaždém druhém projektu, zatímco implementace spešl fulltextu se objevuje daleko řidčeji a spíše čím dál tím méně, protože db fulltext je natolik vyspělý, že dostačuje.

    Jenže tady se neukládají jen soubory, ale informace o souboru. To, že jedna z položek (obsah souboru) je výrazně větší než zbytek může být teoreticky výkonnostní problém, ale (viz IDNES) pouze teoreticky. V principu tedy budeme ukládat velké množství záznamů s furt stejnou strukturou (název, čas, stav, obsah, ...,...), kdy navíc budeme potřebovat podle jednotlivých položek těch struktur vyhledávat. Tzn. práce pro db.

    Pokud píšeš databázové aplikace tak, že se ovládají pouze pomocí psql (byť pro člověka, co s tím umí je i toto dosti komfortní přístup, ale to by byla jiná debata), pak Tvoje námitky chápu. Už ovšem přístup pomocí např. admineru se nijak neliší od filesystému (spíš je lepší, protože se v něm vyhledává snáž) a napsání jednoduché webové aplikace zpřístupňující data vhodnou formou je opět jednodušší, než totéž nad filesystémem.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.