abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (17%)
     (28%)
     (33%)
     (22%)
    Celkem 18 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 19:48
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.12.2012 22:25 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosba o kontrolu nastavenia firewallu
    Related, established = pres toto pravidlo projdou navazana spojeni. Jednoduse pokud nekde povoluju neco (port, ip, ...), nemusim pokazdy zkoumat kazdy paket. Hodi se samo predevsim v pripade, ze hodlas (a to bys ve firme asi mel) nejak omezovat provoz na net (= nenechas tam accept). Napr je velmi vhodne omezit provoz jen na vybrany porty (i odchozi). Ne ze by to malware jako je skype zabranilo projit (dela neuveritelnej bordel v siti, jak zkousi vsechny mozny porty), ale precijen ne kazda aplikace(nebo uzivatel) si stim poradi = ponekud to zvedne bezpecnost.

    Neni rozdil ve vykonu, ale bezpecnosti - pokud nastavis NAT na konkretni IP, je to proste bezpecnejsi, nez kdyz tam ma maskaradu, ktera se spokoji s libovolnou IP. Jednoduse to ber jako kosticka ke kosticce, cihla k cihle ...

    Ad tunel, mas jednoduse (trebas) a.b.c.d/24 a k.l.m.n/24. Prvni je rozsah LAN, druhy tunelu. Z hlediska toho routeru je to sit jako sit. Natujes na 1.2.3.4 (eth0) => -A POSTROUTING -s a.b.c.d/24 -o eth0 -j SNAT --to-source 1.2.3.4, pro druhou sit pridas totez -A POSTROUTING -s k.l.m.n/24 -o eth0 -j SNAT --to-source 1.2.3.4 (muzes dat jinou IP, pokud mas). Pokud pominu pripadna dalsi pravidla, tak v tenhle okamzik ti bude uplne normalne komunikovat sit A se siti K, a pakety s cilem mimo tyhle dve site se znatujou a poslou do netu. Ale, site A a K se vidi primo => mezi nima se nic nenatuje (ale mozna sem jen blbe precet ten tvuj script - zarazil me tam ten DNAT). Samo pocitam, ze mas verejnou adresu primo na tom stroji - delat dvojitej nat je napikacu (jde to, ale dre to ...).

    Ad ten zbytek: -A FORWARD -i eth0 -j privatein -A privatein -s 192.168.0.0/16 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable -A privatein -s 172.16.0.0/12 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable -A privatein -s 10.0.0.0/8 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable

    => z verejnyho internetu NESMI NIKDY prijit paket s privatnim sourcem (opet, eth0 ma verejnou IP, jinak by bylo treba to upravovat).

    -A privatein -d 192.168.0.0/16 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable -A privatein -d 172.16.0.0/12 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable -A privatein -d 10.0.0.0/8 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable

    => dtto s privatnim cilem (v obou pripadech by mohl byt drop, je vhodnejsi pokud ti hrozi nejaky DOS)

    Pokud tam toto nedas, jednoduse ti na router dorucim takovy paket (cest je vicero) a router s nim udela presne to, co se od routeru ceka = odroutuje ho. Jakmile se trefim do tvyho rozsahu, muzu navazat spojeni s libovolnym strojem uvnitr (NAT NENI absolutne ZADNA ochrana).

    Mno a protoze pres router by nemelo totez projit do netu ven (neb sme hodni a chovame se podle RFC) -A FORWARD -o eth0 -j privateout -A privateout -d 192.168.0.0/16 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable -A privateout -d 172.16.0.0/12 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable -A privateout -d 10.0.0.0/8 -j REJECT --reject-with icmp-net-unreachable

    => pokud by se nam stalo(bezna vec), ze se nase vnitrni stroje budou chtit domluvit s nekym na nejakem privatnim rozsahu, ktery ale nezname (nepouzivas ho), tak to router samo taky odroutuje, ale podle RFC ma takovy pakety zahodit. Tady v kazdym pripade reject, protoze to je vnitrni sit = nechces cekat na timeout.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.