abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (61%)
     (10%)
     (16%)
     (13%)
    Celkem 87 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.6.2013 13:11 smoofy | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: linux administrator

    Tak to tady ctu a nestacim se divit, kam az nekteri jedinci jsou v sireni bohapuste demagogie schopni zajit jen pro pohlazeni vlastniho ega. Rozsah znalosti, ktery tady nekteri popisuji v adekvatni kvalite je naprosto smesny a neni v casovych ani jinych silach bezneho jedince tyto ziskat na potrebnou uroven a dale je pak udrzovat a v neposledni rade doplnovat. Superman co by umel LAMP, PostgresSQL, Oracle, Cisco, Juniper, Barracudu, Radware, Impervu, Mikrotik, VMWARE, XEN, KVM, server clustering, TCP/IP networking , vsechny mozny i nemozny typy firewallu k tomu plus dalsi tunu veci ve skutecnosti proste neexistuje. Clovek muze mit o danych technologiich vseobecne povedomi, nektere, se kterymi prichazi denne do styku, bude umet velmi dobre a ostatni uz ze sveho principu dokaze po konzultaci s manulem nakonfigurovat odvozenim. Jako priklad uvedu Mikrotik+Juniper ktery ma velice podobne konstruovane prostredi pro konfiguraci a princip funkce zakladnich funkci je stejny a rozsirene se daji bez potizi vyhledat.

    Programovani je urcite super asset, ale nic co by bylo nutne pro kazdodenni praci admina a uz vubec ne zacatecnika. Ja osobne jsem nikdy programator nebyl ale zaklady mam a lecos si upravit sam dokazu, nicmene ze bych se bez toho nehnul se mi nikdy nestalo. Skriptovani v BASHi je vec ktera usnadni praci nicmene znam spoustu adminu co neskriptuji a maji jen zakladni znalost BASHe a taky bez toho funguji a dalsi jazyky jenom pomahaji k usnadneni prace a clovek uciti potrebu se naucit alespon na zakladni budto sam a nebo se bez ni obejde.

    + naucit se vystupove hodnoty, presmerovavani vystupu, roury, *grep, sed editor, vi(m), cykly, podminky, ssh, scp, tar etc.

    + vsechny tyto veci se daji bez problemu pouzivat jako "onelinery" a znacne usnadni praci a zautomatizuji jednodussi cinnosti

     

    SQL dotazy jsou vicemene standartizovane a ty mensi zmeny clovek snadno podchyti. Adminovani databazi na zakladni urovni clovek zvladne skutecne za odpoledne, pokrocilou zpravu, ziska praxi a pokud nejaka firma touzi po implementaci super vychytaneho databazoveho reseni tak na to jsou specificke pozice SQL administrator/Database administrator a to uz vubec nespada do kompetence admina zacatecnika.

    + naucit se zakladni SQL syntaxi a strukturu

    + naucit se zprovoznit a zakladni administraci jako backup, obnova, zmena prav, vytvoreni uzivatele pro nejakou bezne uzivanou DB

     

    U siti a firewallu je to o znalosti teorie ktera je pro vsechny vyrobky stejna. TCP/IP model se s vyrobci nemeni takze vim-li jak to ma fungovat teoreticky, je to uz jen o tom si zjistit syntaxi daneho zarizeni a jejich vzajemne nuance a speciality ale umim take vicemene vsechny. V praxi totiz v drtive vetsine clovek potrebuje akorat nastavit IP adresu, masku, branu, virtualni interface, statickou route, vpnku, pridat nejake pravidlo na firewallu (v drtive vetsine IPTABLES), protoze defaultni skript pro nastaveni firewallu uz napsal nekdo pred vami, pripadne ho napisete jednou a pak uz jenom upravujete. Stejne tak DNS server neni nic co by se v praxi nastavovalo kazdej den a na pridani zaznamu do zony nepotrebuju bejt BIND genius.

    + model TCP/IP, three-way-handshake, TCP vs. UDP

    + vedet co je IP, k cemu je maska, gateway, routa vytvareni virtualnich interfacu

    + zakladni teorie firewallu nizsich vrstev, access listy, state-full/state-less firewally, first-match vs. last-match ruleset, porty

    + naucit se zprovoznit nejbeznejsi linux firewall IPTABLES a zakladni konfigurace

    + pro spravu externich zarizeni je mozne vyzkouset napr. RouterOS od mikrotiku ktery je ke stazeni na strankach vyrobce v 24h verzi, coz pro otestovani bohate staci

    + znat princip DNS zaznamu, reverznich zaznamu, typy zaznamu A, AAAA, MX, TXT, CNAME, NS, SOA etc.,zkusit si zprovoznit a nastavit vlastni DNS server (autoritativni, cache)

    + znat a umet pouzivat nastroje jako whois, host, dig, ping, arp, netstat, ktere se pouzivaji denne u hostingovej spolecnosti

    +++ umet pouzivat tcpdump, ngrep je super vec, ale spise se to hodi pro vlastni testovani a hrani si, junior to jen s tezi vyuzije

    + FTP instalace konfigurace libovolneho klienta + Apache - instalace, konfigurace, zakladni znalost HTML a PHP postaci (mluvime tady o adminovi a ne web developerovi)

     

    Co se tyce znalosti systemu tak samozrejme vseobecne povedomi o tom, co je filesystem, jak se vytvari, co je journal, partition, fdisk je mozne povazovat za zakladni a da se skvele vyzkouset a naucit napriklad instalaci Gentoo nebo Archu. Dale pak swap (vytvoreni, zapnuti, vypnuti). Casto se dnes vyuziva i LVM a vedet co je a jak priblizne funguje zavadec (grub, lilo). Zavadeni a odstraneni modulu jadra ci jeho kompilace je dalsi vec ktera se neztrati, ale na juniorske pozici s tim malokdy prijdete do styku a kdyz tak pravdepodobne ne na produkcnim serveru. To, jakym zpusobem funguje multitasking v jadre, virtualni rozdeleni pameti, IRQ, semafory je super vedet, ale v praxi to clovek moc nepotrebuje.

    + zakladni filesystemy, mit povedomi o LVM, vytvoreni partition, swap, zkusit si instalaci grubu + vypis procesu, zabiti procesu, vytizeni systemovych prostredku

    + vlozeni a odstraneni modulu jadra

     

    Pokusil jsem se tu nastrelit co se da realne ocekavat od linux admina na juniorske pozici. Vsechno jsou to veci, ktere se daji naucit ve svem zakladu za vikend a pak uz to chce jen praxi. Pokud nekdo nektere veci neumi, neni problem to dohnat budto pred vlastnim pohovorem a nebo potom v praxi. Hlavni je jit porad dal a dal a nabalovat znalosti na sebe. V IT to funguje tak ze cim vice noveho se o danem tematu clovek dozvi, tim lepe a hloubeji rozumi jiz naucenym vecem. Na zaver mi nezbyva nez politovat tech, kteri umeji perfektne programovat, skriptovat a adminovat vsechno na svete a zmohli se maximalne na to si vyhadat "juniorskou pozici" a nebo tech, kteri tyto znalosti pozaduji po ostatnich na jimi nabizenych pozicich za jiste absolutne neadekvatni peniz. Prvni skupine bych popral vice odvahy a prubojnosti a tem druhym proste jen vzkazal: "Dream on!"

    Jenom absolutní kripl, zapne to, co jiný vypl.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.