abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:11 | Nová verze

    Qsynth dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Qt GUI nad softwarovým syntezátorem FluidSynth (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.6. 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    17.6. 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    17.6. 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.1.2014 20:26 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom routerov do vacsej realizacie
    Popravdě jsem nikdy nic tak rozsáhlého nestavěl, což mi ale nijak nebrání Vám do toho kecat :-D Řekněme že jsem šel párkrát okolo, když takové věci stavěli jiní, a rád utrousím pár hraběcích rad... plus něco jsem přece jenom okusil na vlastní pěst.

    Předně ta síť není zas až tolik rozsáhlá, aby bylo potřeba za každou cenu oddělovat jednotlivá patra na jednotlivých křídlech od sebe pomocí routerů - myslím v rámci jediné "skupiny uživatelů kteří se smí navzájem vidět". Routery bych uměle vkládal až v případě, že by Vám ta síť začínala klekat pod náporem broadcastů od jednotlivých pracovních stanic, nebo že by to z nějakého důvodu nebylo správcovatelné (lidi by si nastavovali IPčka podle svého, připojovali do sítě černé DHCP routery apod. - a zjišťujte pak skrz L3 a L2, odkud ten bordel přišel).

    Jestli potřebujete optimalizovat počet boxů v infrastruktuře a přitom posloužit několika skupinám lidí (volný WiFi internet pro guesty, plus třeba nějaké privátní WiFi sítě, plus k tomu N navzájem oddělených sítí v LANce) tak se nestyďte vyrobit VLAN pro každou skupinu, kterou má smysl oddělit nebo přinejmenším odroutovat. Pokud jeden box oblouží více VLAN, tím líp. Více virtuálních sítí (zde ESSIDů) může servírovat taky jediné APčko na jediném rádiovém kanálu. Můžete mít jeden ESSID otevřený každému, jiné ESSIDy uzavřené = šifrované WPA2 (pro každý ESSID jiný klíč, ovšem v rámci ESSIDu klíč shodný na všech APčkách) a třeba ještě přihodit individuální autentikaci klientů přes 802.1x proti Radiusu (odhaduji že opět může mít každý ESSID svůj vlastní realm nebo i celý rádiusový server, kdyby si to chtěl nájemník servírovat sám, nebo si to nechat od Vás forwardovat podle realmu apod. - v rámci jednoho kampusu možná zbytečná složitost, a složitosti je třeba se pokud možno vyhýbat).

    Pokud potřebujete routovat mezi LANkami, zvažte použití jednoho centrálního routeru (nebo několika málo), ten router nemusí být zježený fyzickými porty, můžete routovat mezi VLAN subinterfejsy (do routeru vede L2 trunk) = "router on a stick". Opět je cílem centrální správa.

    Stejně tak by mohl být centrální DHCP server - pro VLANy, které ho od Vás budou potřebovat.

    V síti téhle velikosti narazíte na problém, který není snadno řešitelný: administrativní evidence topologie sítě, konfigurací jednotlivých boxů, případně automatizované hlídání, kde jste udělal v konfiguraci chybu (neřku-li generování low-level konfigurací z nějakého klikacího toolu) - snažte se to vymyslet pokud možno tak, aby infrastruktura fungovala pokud možno hromadně a samospádem, s minimem individuální konfigurace, s minimem rutinní práce pro individuální konfiguraci (extrémem je zřizování a rušení individuálních úprav konfigurace pro jednotlivé uživatele). Např. pokud se APčka budou moci navzájem lišit v konfiguraci pouze svou vlastní IP adresou pro management, tak tím líp.

    Další věc je management rádiového pásma. Máte jenom pár kanálů. Můžete se pokusit o něco na způsob buněčné struktury, tzn. aby aspoň sousední APčka (či nějaké ostrůvky APček v meshi nebo WDS) měly nepřekryvné kanály. Ale v takhle velkém objektu ve dvou rozměrech to bude problém :-) Optimální rozložení (kompromis typu "nejmenší zlo") bude záviset např. na tloušťce stropů mezi patry a přepážek v rámci patra (resp. na jejich schopnosti tlumit signál). Virtuální ESSIDy nad sdíleným rádiovým kanálem šetří rádiové pásmo. Viděl jsem tovární halu, kde v pásmu 5 GHz byly plné všecky rádiové kanály, na každém v průměru 4 APčka (fyzické boxy) a docela to i fungovalo. Fakt je, že tam jeli v podstatě telnet, netahali tam větší objemy dat - jinak by je rychle praštila "aloha".

    Dál podle značek:

    Cisco je Cisco. Pokud znáte Cisco, je to pro Vás ta správná stavebnice. Může mít svoje mouchy... jako všecko. Cisco umí rychlý roaming podpořený sítí (tuším jak proprietární, tak 802.11r).

    Mikrotik vypadá hodně zajímavě. Slyšel jsem drb, že zatímco holé routerboardy jsou spolehlivé, celé SoHo krabičky od Mikrotiku časem hnijou... to se možná týká spíš klientů, vy budete řešit AP. Routerboardy umí většinou napájení přes 24V PoE - o starost míň, místo prašivých adaptérků všude možně po baráku můžete mít silnější a kvalitnější centrální měnič. Nemusí (nemůže?) se jednat zrovna o drahý PoE switch, pro nestandardní PoE na nižším napětí se dělají pasivní patch panely, ke kterým připojíte vnější zdroj, společný pro několik zásuvek. Co do schopností je RouterOS hodně dobrý - a vzhledem k počtu uživatelů i relativně odladěný. Pro konfiguraci máte na výběr "QuickSetup" wizarda, obecné klikací rozhraní, nebo příkazovou řádku - a taky export+import konfigurace. RouterOS umí VLANy a virtuální ESSIDy a mezi nimi virtuální bridge, umí autentikaci klientů přes 802.1x (kdyby bylo nedejbože třeba). Pokud jsem schopen posoudit, RouterOS neumí 802.11r. Pokud jsem měl možnost si všimnout, RouterOS nemá v oblasti WiFi problém naservírovat Vám v roli AP jakýkoli kanál - regulatory blázinec nechává v kompetenci admina.

    OpenWRT zdědilo z Linuxu nemilou vlastnost zvanou CRDA, která Vám může docela házet klacky pod nohy co do volby rádiových kanálů (může vám tu množinu docela omezit). Pokud umíte CRDA vykostit, gratuluji. Jinak OpenWRT umí ve svém konfiguračním systému pobrat multi-ESSID konfiguraci včetně odlišných šifrování pro různé ESSIDy, umí i 802.1x proti rádiusu. Oboje jsou to zřejmě vlastnosti použitého hostapd. Tušímže hostapd v development verzi OpenWRT už umí i 802.11r (rychlý handover klienta mezi APčky podpořený sítí, dle otevřeného standardu) čímž je OpenWRT opět napřed před všemi možnými uzavřenými firmwary, které na SoHo APčkách chodí (a patrně i před Mikrotikem). Ale on ten handover chodí docela dobře i bez podpory sítě, klienti si prostě při přeskoku dohodnou šifru znova od začátku a pár vteřin jim to trvá (s "erkem" údajně 20 ms). Sledovat sílu signálu od více AP a patřičně reagovat umí klienti sami od sebe. Pokud se bavíme o OpenWRT na TP-Linku, tak SoHo APčka TP-Link neumí od přírody PoE, dá se sice přidat splitter, ale nativní vstup APčka bere max. cca 12 V. Zas na druhou stranu minimum je asi 5V, uvnitř je spínaný měnič na 3.3V, takže lehký úbytek na vedení příliš nebolí.

    Společné a závěrečné poznámky:

    Souhlasím s podvozkem TP-Link pro OpenWRT. Aktuální generace TP-Linků má hodně úsporný SoC od Ahterosu - asi dva modely jsem nedávno pitval a hodně se mi líbilo, co jsem našel uvnitř. Úžasně čistá deska, málo součástek.

    Bohužel TP-Link ani Routerboardy nepoužívají solid-polymer elyty, ale relativně obyčejné "vodnaté" (zajisté low-esr) - takže mají zabudovanou nejistou životnost. I když ten aktuální Atheros topí *opravdu* maličko, ona ta nejistá budoucnost taky může znamenat 5 let... V těch dvou pitvaných kusech jsem elyty preventivně vyměnil za solid-poly :-) Jsou jich tam asi 2-4 kusy.

    TP-Link, Mikrotik i Cisco (na klientech) pokud vím používají hardware Atheros - zjevně vědí proč.

    Jako omni antény na patro bych doporučil nějaké tyčové s velkým ziskem a úzkým "talířovitým" lalokem - velký výběr značky Alfa mají na Aspě. Kde to bude mít smysl tak případně sektorovou anténu. Nepoužíval bych příbalové bičíky. Příbalový bičík má relativně nižší zisk daný tím, že září "do celého kulového prostoru". Pokud použijete delší svislou tyč, bude Vám zářit jenom po patře - takže můžete mít větší dosah po patře a menší crosstalk mezi patry navzájem. Možná je to pitomost... záleží na přesném prostorovém uspořádání budovy, tloušťce zdí/přepážek apod. Chtělo by to předem test na místě.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.