abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (14%)
     (25%)
     (39%)
     (21%)
    Celkem 28 hlasů
     Komentářů: 7, poslední včera 22:24
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.2.2014 16:52 Logik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C - lze poslat soubor i zpravu na server soucasne?
    1a) Pokud je volání malloc p*pomalejší než volání custom alokátoru, pak celkový čas custom-alokátoru včetně vnitřní alokace, vyčerpávající celý chunk díky k alokacím je p + k. Pokud bych to řešil pomocí malloc, pak by byl čas p*k. Z toho plyne, že aby byla alokace pomocí custom alokátoru rychlejší, stačí, aby chunk byl velký alespoň p/(p-1) alokací. To je i pro vcelku zanedbatelný faktor 1.1 pouze 11 akolací. To jsme furt v řádu max jednoho kilobyte, tak kde je ta spousta nevyužité paměti?

    1b) Malloc nedělá žádnou fyzickou alokaci, tu dělá systémové volání o jednu úroveň níže než malloc. Malloc je úplně stejný alokátor, jako ten náš testovací, akorát řešící generický případ včetně fragmentaci paměti atd... Malloc fyzicky alokuje velké chunky paměti a dále je rozděluje.

    2b) Přidání volání omp_get_thread_num do testu nemá měřitelný vliv na rychlost vykonání kódu. Použití malloc místo custom alokátoru zpomalí můj testovací příklad na 12jádru více než desetkrát. Tomu říkáš stejně malý?

    4) V tom případě si vyvracel předpoklad, který tu nikdo neříkal a který je zcela evidentní. Ano, ztratit čas implementací rychlejšího algoritmu má smysl pouze v případech, kdy čas ztrávený tímto algoritmem tvoří podstatnou část běhu programu. To je snad jasné každému, ne?

    Navíc jsi neprezentoval jen jeden konkrétní případ, na závěr svého příspěvku jsi slovy
    "tuto zkušenost mám již opakovaně"
    generalizoval - sice ne explicitně, ale implicitně ano.

    5) Malloc je knihovní funkce a většina jejího kódu běží v userspace. Její rychlost na OS tedy příliš nezávisí: závisí především na kvalitě libc knihovny, která může být přes různé OS stejná: např. glibc není problém provozovat na unixu, linuxu i BSD. Tvoje tvrzení by tak bylo možná pravdivé u velkých alokací dělaných pomocí přímého mapování fyzické paměti (mmap), ale tady se bavíme o malých alokacích a tam je to s prominutím prostě nepravda, v tomto případě nejvíce času nespotřebuje OS a systémová volání, ale userspace knihovní kód.

    Už vůbec netuším, jak by se v rychlosti malloc projevil jiný procesor - co konkrétně na staré 486 šlo při mallocu (relativně k rychlosti CPU) pomalu a na haswellu jde rychle?

    Malloc funguje defakto úplně stejně, jako custom alokátor: naalokuje od jádra OS velký kus paměti a ten pak po kouskách přiděluje jednotlivým voláním malloc. To, co dělá malloc složitým jsou dvě věci a) řešení fragmentace paměti, vyhledávání volného bloku atd... , b) mezithreadová synchronizace (týká se některých implementací mallocu, některé todle řeší). Pokud můžeš ušetřit na jedné z těchto věcí, pak se Ti hodí si napsat vlastní alokátor.

    Tj. pro případ A - např. pokud hodně alokuješ a chceš všechno uvolnit najednou, a případ B - pokud hodně alokuješ v různejch threadech a neceš si alokovaný věci mezi threadama půjčovat. Právě proto jsou Tvoje námitky proti custom alokátoru nesmyslný: psát vlastní alokátor s omp critical jde právě proti tomu, co můžeš vlastním alokátorem ušetřit. Stejně jako výtka, že ten jednoduchý alokátor neřeší fragmentaci paměti - on ji totiž neřeší úmyslně právě proto, že je jednoduchý a kdyby ji řešil, tak nemá smysl ho psát, protože malloc už napsaný je.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.