abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (13%)
     (29%)
     (38%)
     (21%)
    Celkem 24 hlasů
     Komentářů: 5, poslední dnes 12:22
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.6.2014 11:27 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: partitionable RAID
    Praktické zkušenosti v dokumentaci nevyčte
    O dokumentaci zde nepadlo ani slovo.
    Samotného mě zajímá, protože mdraid přes celý disk nepoužívám (vždy na úrovni partišen) a zajímá mě, jaké jsou s tím zkušenosti.
    Dobře čteš mezi řádky. Dotaz jako takový zněl, zda máme zkušenosti s vytvářením oddílů nad mdraidem, což nemá přímou souvislost s tím, nad čím je vytvořený mdraid samotný. Díky za doplnění a když si to zpětně promítnu, tak i věřím tomu, že to takhle tazatel myslel.

    Právě proto od tazatelů očekávám, že věnují alespoň trochu snahy vytvoření dostatečně kompletního a srozumitelného dotazu, pokud očekávají, že někdo jiný bude věnovat alespoň tolik snahy odpovědi.

    Tedy k věci:

    Pokud chci z diskového pole bootovat, tak je nejsrozumitelnější mít DOS MBR na každém disku a pod ní jeden oddíl přes celý disk, který se použije jako fyzická vrstva pro RAID. Jsou k tomu následující důvody.

    1) Dosovský formát je triviální, používá se i jako součást GPT, stejným způsobem lze tedy použít jako konceptuální součást RAID. V obou případech poskytuje informaci o tom, co se na disku nachází, a to ve známém srozumitelném formátu.

    2) Dosovský MBR je maličký. Moderní nástroje (v CentOS 6 je třeba použít fdisk -cu) zarovnávají první oddíl typicky na 2014 bloků po 512 bajtech, tedy pokud dobře počítám jeden megabyte včetně toho MBR. To představuje dostatek prostoru na bootloader jako je GRUB2, který umí bootovat přímo ze softwarového RAIDu.

    3) Je pravda, že některé formáty RAIDu ukládají metadata na konec a tudíž je v závislosti na variantě (RAID1 versus RAID5 apod) možné výše uvedené řešit i uvnitř toho RAIDu. Na druhou stranu má tato technika v sobě už tak mnoho neznámých a přitom u SW RAID nepřináší reálné výhody oproti výše popsanému postupu.

    Takže moje doporučení zní, aby software RAID, který má být bootovatelný, byl vždy postaven nad oddíly (stačí jeden oddíl pro každý disk). Bootloader pak lze instalovat na všechny disky, aby systém bootoval i v případě výpadku prvního. Dále doporučuju si nakreslit, kde asi sídlí která doplňková data (partition table, bootloader, RAID metadata), aby si člověk udělal představu o tom, že stejně reálně jenom odsekne dva kusy disku pro jiné účely a zbytek se normálně RAIDuje.

    Když už si člověk dá práci s RAIDem, který ho chrání proti selhání hardware, doporučuju vždy používat LVM jako další vrstvu a chránit tak administrátora prozměnu proti jeho vlastním chybám. LVM oddíly se spravují mnohem lépe a bezpečněji než když se použije další MBR či GPT vrstva. Mají jména, takže se člověk neuklepne a nezruší si sousední partition, je možné je volně zvětšovat za běhu bez ohledu na umístění ostatních oddílů.

    Možná se tu ukáže někdo s jiným názorem, ale osobně považuju MBR+RAID+LVM za ideální vrstvení pro současný linuxový softwarový RAID.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.