abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 49
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 880 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.11.2014 06:59 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ukládání plaintext hesel v databázi
    Z ukládání hesel v databázi se dělá strašák, pak někdo tvrdí, že ukládání hesel v databázi je prostě špatné, aniž by tušil proč (a pokud možno pak vymyslí nějaký velmi nebezpečný systém nakládání s hesly). První věc samozřejmě je zabezpečit aplikaci a databázi tak, aby se tam nikdo nedostal. Dále je samozřejmě zbytečné ukládat ta hesla v otevřeném tvaru, lepší je ukládat je šifrovaná klíčem, který bude mimo databázi - například uložený v aplikaci na serveru. Nebo ještě vyšší stupeň zabezpečení je, pokud ten klíč nebude trvale uložený nikde, a bude se muset zadat vždy po startu aplikace. Případně, pokud se všechny akce provádějí třeba jednou týdně a ve stejný čas, může aplikace ten klíč vyžadovat vždy před začátkem akce, pak vše provést a klíč zahodit. Nebo místo ručního zadávání můžete mít heslo uložené na nějakém jiném systému, ke kterému se zvenku vůbec nepůjde připojit, a který se jen v zadaný čas připojí k vaší aplikaci a heslo jí předá. Nejvíc pro bezpečnost ale můžete udělat na straně těch nastavovaných systémů. Tam by bylo nejlepší vytvořit nové přístupové údaje odlišné od těch uživatelských - aby se dalo snadno rozlišit, co dělal skutečný uživatel a co vaše aplikace, a v případě kompromitace příslušný účet snadno zakázat. A dále by to chtělo těmto účtům, které bude používat vaše aplikace, nastavit minimální práva, která potřebují k provedení příslušné akce. Vzhledem k tomu, že se to provádí pravidelně bez zásahu uživatele, je dost možné, že provedení takové akce útočníkem mimo plán by nemělo žádný negativní dopad. Ale to vše samozřejmě záleží na tom, co všechno můžete s těmi nastavovanými systémy dělat. Jinak vše, co jsem tu popsal, není nic nového, běžně se to používá. Třeba pro webové aplikaci (Google, Twitter, Facebook, Dropbox a miliony dalších) si můžete vygenerovat přihlašovací token pro aplikaci (to jsou ty další přihlašovací údaje), přičemž tomu tokenu jsou přiřazena jen omezená práva. Uživatel pak v nastavení té webové aplikace může s tokeny pracovat, měnit jim práva nebo je deaktivovat. Aplikace, které se tím tokenem přihlašují (GMail klient v telefonu, Dropbox klient na počítači atd.), si jej samozřejmě někde ukládají.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.