abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:11 | Nová verze

    Qsynth dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Qt GUI nad softwarovým syntezátorem FluidSynth (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.6. 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    17.6. 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    17.6. 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.1.2016 13:47 Vantomas | skóre: 32 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fingerprint - otisk prstu
    Asi před šesti lety jsem to používal spolu s KDE, ale má to takovou jednu vlastnost. Autentizace přes otisk probíhala pomoci PAM modulu, který se postaral o přihlášení uživatele nebo i odemknutí obrazovky. Na jméno už si přesně nevzpomenu, ale myslím, že to byl ten již zmiňovaný fprint, PAM modul to má, jméno je mi povědomé...

    Jenže nebylo to dokonalé. Mělo to takovéhle vady:

    - Fprint si ukládal všechny otisky prstů, potom když přišel požadavek na přihlášení, tak PAM modul si vybral jeden z prstů, napsal do terminálu jaký a člověk se musel přihlásit tímto prstem, nelze jiným.

    - PAM se musel nastavit tak, že nejprve se zkouší uživatel přihlásit heslem a když toto selže, tak teprve se zkouší přihlášení prstem. V praxi to tedy bylo tak, že v terminálu jsem zadal jméno, enter, chtělo to heslo, tam nebylo třeba nic psát, znovu enter a PAM modul si vyžádal nějaký prst - přihlášení proběhlo

    - Potom jsem si chtěl oživit přihlašování a odemykání obrazovky v KDE. Nebyl problém to zprovoznit, ale fungovalo to tak, že se zadalo uživatelské jméno, heslo nechalo prázdné, stisklo enter a najednou to třeba jen 15 sekund čekalo a nic se nedělo. Pak jsem přišel na to, že to čeká na scan otisku prstu, ale nikde se nic nepíše, jenže problém, že PAM modul napsal, že chce nějaký prst, ale já nevěděl jaký. Takže přišla degradace v nastavení fprintu, že jsem si do nastavení uložil pouze jeden prst a PAM modul poté vždycky vyžadoval právě tento jeden prst.

    - Stejným způsobem poté fungovalo odemykání obrazovky, prostě se zmáčknul enter a tím se odeslalo prázdné heslo a pak jsem nascanoval jeden jediný prst a obrazovka se odemknula.

    - Není to tak dokonalé jak ve Windows, kde je vidět login screen a stačí přejet prstem jakýmkoliv prstem a samo to pozná uživatele a přihlásí ho to.

    - Stejně tak pokud se do nastavení fprintu uloží jen jeden prst, tak v případě jeho poškození nebo nedostupnosti už se nedá přihlásit. Vždycky tam musí být heslo jako fallback.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.