abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (12%)
     (27%)
     (38%)
     (23%)
    Celkem 26 hlasů
     Komentářů: 7, poslední dnes 22:24
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.10.2017 20:43 rats
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jak rozdelit disky na server, jaký RAID a co pouzit btrfs nebo zfs

    Ve skutečnosti žádné takové složitosti, o jakých píšete a píše se tady v diskusi, nepotřebujete. I průměrný HW řadič v serveru zvládne v dnešní době zapisovat rychlostí 600 - 900 MB/s v závislosti na prostředí, číst ještě rychleji. Testováno na Dell PowerEdge R730 (řadič H730 PERC mini, 4 x HGST HUH721010AL4200 v RAID6), na Dell PowerEdge R630 (řadič H730P mini, 4 x Seagate ST1000NX0453 v RAID10) a na Dell PowerEdge R430 (řadič PERC H730, 4 x ST2000NM0005 v RAID5), a za použití NFS exportu po 10GbE nebo 40GbE (tam teprve poznáte omezení pole, nikoliv sítě...)

     

    Pokud chcete virtualizovat via KVM, mohu rozhodně doporučit kombinaci HW RAIDu a LVM s přímou propagací jednotlivých LV virtuálním strojům (přes virtio). Co do výkonu jsme nic lepšího pro KVM nenakonfigurovali, a nemusíte řešit žádnou vrstvu souborového systému - až tu ve virtuálních strojích.

    Pokud nedůvěřujete jako někteří jiní diskutující HW RAIDu od renomovaných výrobců, pak byste pravděpodobně dle stejné logiky měl přestat důvěřovat brzdám ve vašem autě nebo výtahu ve vašem domě. Ano, obojí už v historii selhalo a občas selže i dnes, ovšem na počet uskutečněných jízd se jedná o naprosto zanedbatelné riziko.

    Ne, SSD opravdu není kouzelná hůlka Harryho Pottera. Jsme u serverů, ne na desktopu. Tudíž pokud jsou vaše SSD připojené na SATA sběrnici, a HDD na SAS, tak SSD budou z principu zapisovat i číst pomaleji. Stále však mějte na paměti režii a omezení virtuálního hardware a ovladačů k němu - VirtIO nikdy nebude rychlé jako bare-metal instalace, a poznáte to zvlášť ve Windows virtuálních strojích (což se vás asi ale netýká).

    Pokud máte čas a chuť experimentovat, vaše skladba disků přímo vybízí k tomu "odložit" OS hypervisoru na RAID 1 z těch SSD, a ze zbytku namísto RAID 10 stvořit 3x RAID 1, a "rozstripovat" si mezi ně všechno "ručně" pomocí 3 VG v LVM - ať už si rozdělíte jednotlivé virtuálky, nebo oddíly ve virtuálkách. Je to pro gurmány a fajnšmekry, ale v důsledku je možné, že dosáhnete mnohem vyššího výkonu než na hotovém RAID10 - a také efektivnější redundance. Nehledě na to, že zdaleka ne každý řadič umí adaptivně rozšiřovat RAID10 - kdybyste to někdy v budoucnu náhodou potřeboval.

    K výkonu ještě pár obecných poznámek - pokud máte "heavy loaded" databázový stroj, nevirtualizujte ho. A už vůbec mu neemulujte disky pomocí COW souborů, tam je skutečně jediná možnost - RAW oddíly. Zkušenost říká, že pokud vám něco zcela obyčejného bude chodit ve virtuálu pomalu, nejsou problémem diskové operace (IOPS), ale CPU, paměť nebo samotná aplikace. A konečně - stále platí základní fyzika = chcete-li výkon, musíte si ho zaplatit v hardware - žádný zázračný typ RAIDu, souborového systému nebo čarodějného rozložení dat už na věci nic zásadního nezmění.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.