abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (83%)
     (4%)
     (7%)
     (6%)
    Celkem 573 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.8.2019 09:07 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian 9/10 UDEV
    Pardon, ale tenhle chaos vznikl přesně jak? Prakticky nic v té tabulce nedává smysl, proč mají některé disky tolik oddílů a různých FS?

    Storage se řeší buď tak, že si nainstalujete nějaký balíček a všechny operace s disky řešíte výhradně pomocí něj. Tedy v případě OMV vůbec nemáte co řešit nějaká udev pravidla a hrabat se mu do toho. Všechno řešit pouze přes jeho rozhraní.

    Nebo ručně, potom ale musíte mít nezbytné znalosti pro tuto činnost.

    Udělat pěkný storage pomocí moderních (tj 10 a mnohem více let dostupných prostředků) je velmi jednoduché. Buďto klasická cesta:
    * fyzické disky
    * volitelně sw raid (mdadm)
    * lvm
    * hromada oddílů podle vaší potřeby s různými fs
    
    Není tedy žádný důvod mít na datových discích více než jeden MBR / GTP oddíl. Hromadu oddílů pro různé FS (pokud je tedy skutečně potřebujete) vyřešíte v na jedné vrstvě v LVM.

    Nebo ZFS:
    * fyzické disky
    * zfs se zvolenou redundancí vdevu
    * pokud chcete, uděláte si hromadu Volume kam si dáte jiný FS
    
    Nebo BTRFS:
    * fyzické disky
    * btrfs se zvolenou globální redundancí
    
    (Btrfs nenabízí možnost export blokového zařízení (volume), ale to lze snadno vytvořit pomocí loop.)

    Tedy linux vám nabízí všechno a dokonce mnohem víc, než upirátěné Win s ReFS. A když už je chcete použít, tak si je alespoň kupte.

    Pojmenování fyzických disků se neřeší. Disky jsou identifikovány pomocí ID, je to na nich napsané i z boku, takže při poruše disku jasně vidíte, který disk máte vyměnit (pokud je tedy backplane navržená tak blbě, že neumí v OS zobrazit ani správné pořadí disků podle slotů).

    Vytvářet si vlastní systém pojmenovávání fyzických disků je vždy cesta do pekel a do chaosu. To se prostě neřeší. Disky mají ID, WWN propsané až do OS a lze je pomocí toho jednoznačně identifikovat. O redundanci dat se postarají vyšší vrstvy (hw raid / sw raid / řešení na úrovni fs).

    Jinými slovy děláte tutéž chybu jako hromada začátečníků. Chcete měnit věci, které se měnit vůbec nemusejí, z důvodu, které nemají vůbec nastat. Takže udělejte krok zpět, rozmyslete si, co od storage vlastně očekáváte a potom to lze zrealizovat velmi jednoduše některým z výše popsaných způsobů.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.