abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna umožňující vývoj dynamických webových aplikací a rozšiřující HTML o nové atributy, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Qsynth dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Qt GUI nad softwarovým syntezátorem FluidSynth (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.12.2021 16:39 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Archivace textu na CD

    Vypalované CD má životnost cca 5 let, pročež bych něco takového nenazýval „archivací“. Jo, kdysi dávno, asi tak v roce 2001, jsem se takhle pokoušel „archivovat“ své fotky. Samozřejmě jsou všechny nenávratně pryč. (Což jsem zjistil asi tak v roce 2008, když jsem se na ně chtěl podívat.) Jasně, možná by je dobře vybavení specialisté dokázali ještě nějak obnovit, ale nakonec jsem se s jejich ztrátou zkrátka smířil; čas a úsilí má smysl věnovat spíš věcem budoucím než věcem minulým.

    Tedy CD (a plastová optická média obecně) jsou z mnoha dostupných možností v podstatě ta nejhorší „archivace“.

    Zapisovatelná optická média byla zajímavou kapitolou historie. Byl to zvláštní „polofunkční scam“, který sice doopravdy něco dělal (ukládal a chvíli i četl), ale byl těžce podřadný, pokud jde o dlouhodobou spolehlivost. Neschopná technologie kolem „vypalování“ se dostala do popředí zájmu skrz lživou reklamu o údajné 100-leté životnosti vypalovaných CD. Kdyby tak vypalovaná CD vydržela aspoň dvacetinu slibované doby! Kdepak.

    (Bohužel i u těch odkazovaných CD je známá „stoletá lež“ uvedená. Obecně platí: Pozor na neověřitelná tvrzení. Pozitivního výsledku se sami osobně nikdy nedočkáme (ze zjevných biologických důvodů). Negativní výsledek (který je vidět všude kolem; data jsou pryč za cca 5 let) se dá snadno odbýt stylem „vždyť ta CD nebyla ve správné stálé teplotě a v inertní atmosféře, tak smůla“.)

    K archivaci čehokoliv bych doporučoval:

    • (a) cloud, o který se někdo aktivně stará, udržuje automaticky několik aktivních geograficky oddělených záloh i několik pasivních záloh pro nejhorší případy, postupně migruje data na novější a novější média / technologie atd.
      • A ideálně několik cloudů, kdyby jeden přestal fungovat, zanikl, zrušil přístup atd.
      • A samozřejmě šifrovat, jak jinak; cloud je zkrátka cizí počítač.
    • (b) v případě anti-cloudových názorů několik replikovaných a navíc geograficky oddělených médií bez pohyblivých částí (SSD, flashdisky) a s rozumným (vlastním) systémem ověřování / synchronizace záloh.
      • A samozřejmě šifrovat, jak jinak; každé médium může někdo odcizit.

    Ač mnozí uživatelé takové tvrzení neradi slyší, nedílnou součástí jakýchkoliv záloh / archivů (a nutnou podmínkou jejich smysluplnosti) jsou aktivity s nimi spojené, tedy jejich průběžná obnova a údržba. Nic nevydrží věčně. Já například u svých „archivovaných“ dat cca jednou za 10 let nahrazuji média, na kterých jsou uložená, většinou po třetinách replik, tj. větší akce tohoto druhu se u mě koná každé 3 roky a něco: Vzít nejstarší typ médií, vše pečlivě ověřit, zkopírovat na nejnovější typ médií — plus nejnovější souborový systém, plus nejnovější šifrování — a stará média vyřadit.

    Tohle^^^ je podle mě jeden z mála „trvale udržitelných“ způsobů dlouhodobého ukládání osobních dat.

    Ještě jedna pointa na závěr: Co kdyby náhodou zázračné CD přece jen vydrželo 100 let? Inu, to by nepomohlo, protože žádné šifrování nebude bezpečné 100 let. Zkrátka, zálohy musí být v nějakém smyslu aktivní.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.