abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (53%)
     (11%)
     (20%)
     (16%)
    Celkem 70 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    8.1.2005 18:02 Jakub
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak nahrávat filmy přes TV kartu v AVI, aniž by byla velikost 20Gb/hod
    Proč nemůžeš v AVI? Není to jen tím, že používáš neschopný software? Co ti brání použít jiný? A programy umí stříhat i MPEG soubory.

    V zásadě jsou 2 možnosti - buď nahrávat obraz i zvuk rovnou s vysokou kompresí, nízkým rozlišením a špatnou kvalitou. Pak se vám vleze bez úprav třeba celý pořad nebo film na 1 CD. Nebo nahrávat kvalitně v plném rozlišení (768x576 nebo 720x576) a nízkou kompresí (např. MPEG-4 kodekem s kvantizací 3 - třeba těch 10-20 GB za hodinu) a až následně to překódovat.

    Druhá možnost je mnohem lepší, ale pracnější a zdlouhavější. Získáte mnohem lepší kvalitu. Při překódování můžete použít filtry s vhodným nastavením přesně pro dané video (ořez, odšumění, vyhlazení, případné odstranění prokladu, snížení rozlišení - softwarová změna velikosti je lepší než nahrávat rovnou hardwarově v jiném než nativním plném PAL vertikálním rozlišení). A hlavně na překódování použít dvouprůchodové kódování - tím dostanete přesně požadovanou velikost (např. 700 MB na 1 CD) v optimální konzistentní kvalitě, které obyčejné jednoprůchodové kódování (se zadaným bitrate, ne kvantizací) nemůže zajistit.

    V obou případech se dá na nahrávání i následné kódování a stříhání (např. vystřižení reklam) použít ten samý software. Např. MEncoder na nahrávání i překódování, nebo ffv1rec na nahrávání a Avidemux na zpracování, kódování a střih (ff1rec je součástí zdrojového balíčku Avidemuxu). Např. Avidemux umí zpracovávat nejen AVI soubory, ale i MPEG-1, MPEG-2, OGM a jiné.

    Výsledný úsporný formát (ať už z metody č. 1 nebo 2) by měl být AVI/MPEG-4, protože stále patří k nejlepším v poměru kvalita/velikost a jsou pro něj v Linuxu dostupné kvalitní kodeky - FFmpeg MPEG-4 a XviD. Takže výsledné video doporučuji zakódovat právě kodekem XviD, a zvuk klasicky do MP3 CBR - s tím nebývají žádné problémy.

    Takhle můžete mít na 700 MB (1 CD) celý film ve velmi pěkné kvalitě.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.