abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 50
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 881 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.8.2005 19:17 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jednoducha otazka - preco?
    To je přece úplně zřejmé. Windows 95 nemají tak pěkné graficky bohaté rozhraní, jaké je nastaveno jako výchozí ve většině dnešních linuxových distribucí. XFree86 řady 4 (či obdobné X.org) mají také větší nároky na paměť, za to ale nabízí hodně - práci s více monitory, 3D akceleraci, přehrávání videa - to na 486 není potřeba. Pokud na takový stroj dáte, co na něj patří, tj. XFree86 3.3.6 a nějaký lehké prostředí (samozřejmě hezčí, než Windows 95) - jestli by šlo mé oblíbené XFCE, to nevím, ale WindowMaker, fvwm2 a podobné určitě. Použít můžete GTK+ 1.2 - už se sice nevyvíjí, ale je malé, rychlé a hnusné, jako Windows 95. (Tohle je samozřejmě vtip - Windows 95 jsou hnus a GTK+ 1.2 je i docela pěkné.) Mozilla na tom pojede blbě, ale to by bylo takto i pod Windows. Netscape 4.8 by jel asi dobře, jenže je tak zastaralý, že v něm většina stránek nefunguje. S textovými editory bude samozřejmě problém, protože v době 486 moc kancelářských balíků pro Linux nebylo. Siag má však klasický unixový vzhled a jistě pojede i na 486. Přehrávání MP3 a Oggů na 486 moc nejde, pokud ano, tak jedině v konzoli. Pořádná sazba dokumentů by šla jedině v TeXu, ale pojede to pomalu. (Větší problém bude místo na disku, protože k dnešnímu TeXu se toho dodává hodně.)

    Podobně bych mohl pokračovat až do půlnoci, myslím, že to nemá cenu. Problém je v tom, že dnes chce málokdo používat výhradně aplikace založené na Motifu, GTK+ 1.2 a Qt 1.0, nebo snad dokonce používající Xaw(3D). Na jedné straně máme grafická Windows XP (a Windows Vista na obzoru s 3D správcem oken), vkusné i nevkusné podoby KDE s Qt 3 a GNOME/XFCE s GTK+ 2, případně nějaký minimalistický manažer s působivou grafikou na straně druhé (pod Linuxem/BSD) a konečně Mac OS X na straně třetí. Většina lidí by ani nechtěla používat počítač s procesorem 486 (já taky ne), řekl bych, že ani moje Pentium II 400 MHz by většinu počítačových uživatelů moc nepotěšilo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.