abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 49
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 880 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.12.2005 23:20 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proč je Linux pomalejší než Windows 95?
    hm, teď píšu z o dost výkonnějšího stroje, a nějakou lenost systému (při zmíněných činnostech) občas pozoruju (dlužno podotknout, že srovnatelnou s XP) - jestlipak ty si to tak trošku neidealizuješ (nebo nemáš pamět akvarijní rybičky)?
    Pokud je systém bez zátěže, tedy při nějaké té kancelářské činnosti, tak se mi ovládací prvky objevují dost rychle, ale ne rychleji, než ve Windows. Nejhorší je asi qtconfig, občas totiž nemám v XFCE spuštěno nic závislého na Qt. Při mírné až střední zátěži, jako je běžné pakování nebo překlad programu, zpomalení není nijak zvlášť vidět, snad jen ve Firefoxu u velkých stránek. (Ten je ale tak jako tak zvláštní případ.)
    ... A pokud by byla nutná spolupráce s MS Office, tak se dá v Linuxu nainstalovat i ten.
    ... což má být přiznání, že M$ Office je i v Linuxu rychlejší než OOo?
    Proč by nemohl být? Kdyby měl i linuxovou verzi udělanou v podobné kvalitě, jako tu pro Windows, hned by se mnohým lidem pracovalo lépe. Spouštením pod Wine se ale vyplýtvá dost paměti a vykreslování není nejlepší. V CrossOver Officu je to asi lepší, ale nenamáhal jsem se to zkoušet.
    Doba startu systému může být v rozsahu několika sekund po několik minut. Důvodů je mnoho a platí to pro různé operační systémy. Jak pro Windows XP, tak Pro Linux.
    hm, a které jsou ty důvody, jež to v Linuxu na stejném hw tak neúměrně protahují?

    btw, vraťme se k těm 98, XP sice "nabootují" rychle a nechají mě přihlásit, pak jsou ale ještě klidně i několik minut nepoužitelné
    Těžko říct... Sice některé distribuce po plné instalaci dělají ostudu nejen tvůrcům, ale i Linuxu jako takovému, ale to bych nechal stranou. Dobu startu počítače od zapnutí po plochu ovlivňuje hodně věcí:
    • BIOS - pokud se rozhodne trávit minutku kontrolou kde čeho, tak se s tím nedá nic moc dělat. Jsou BIOSy, které to pro pohodlí uživatele odflinkou za pár vteřin, a jiné to zase nedělají. Třeba takové přídavné řadiče někdy pěkně zdržují, a to jak IDE, tak SCSI (ty víc).
    • Souborový systém - pokud má někdo rád FAT a líbí se mu otravné scandisky velkých disků ve Windows 98, tak si počká. NTFS je na tom o něco lépe, ale ty kontroly asi občas taky zdržují... V Linuxu je výběr pestrý. Pravidelné kontroly ext2/3 se mi nelíbily, tak jsem zkusil XFS. To se připojí hned. Ale nějak mi zlobilo, tak jsem nasadil ReiserFS 3. A ono to pěkně trvá, než se na čtyřstovce připojí 90 GB diskový oddíl ReiserFS 3. A co teprve kvóty na serveru - jejich kontrola u XFS není potřeba, ale u ReiserFS 3 ano - jen na tomto může start systému uváznout i na pár minut. Server ale nepouštím denně. Kdo by si ale přál takové nastavení na kancelářském počítači... tak je to jeho problém.
    • Různé programy spuštěné na pozadí... Že by platilo rčení méně je více? Snad jo.
    • Ještě jsou tu ty detekce hardwaru, ale tady jsem dost mimo, protože to nepoužívám, takže neznám případné nejnovější linuxové brzdy...
    • Jo, ještě taky může dojít k nějakému hardwarovému problému. Jednou mi WinXP trucovaly a nějak se nekamarádily s ovladačem na IDE RAID řadič pro Win2K. Novější jsem neměl, tak jsem měl za odměnu tříminutový start. Třeba to jde v Linuxu taky, každopádně to musí být pro vztek tak jako pod Windows.
    hm, instalacia ekvivalentnych aplikacii trva pod windowsom aj s restartom kratsie nez pod linuxom bez restartu.
    To není fakt, to je přímo nesmysl. Instalace ekvivalentních aplikací trvá pod Linuxem dlouho jen tehdy, pokud je spojena s kompilací
    ááá, pán má patent na rozum ... a co se asi ve zmíněných distribucích při instalaci kompiluje?

    já mu to věřím, proštrachat třeba rpm databázi není snadný úkol ... a což teprv instalační zdroje - teď jsem si schválně pustil rpmdrake (tedy klikátko na instalaci), a trvalo mu to 41 s, než mi byl schopen vypsat výběr balíčků, co můžu instalovat (a opravdu nemám slabý stroj)
    Hm, to je fakt... Pro mě je instalace v Linuxu obvykle kompilace, což je však na druhou stranu asi ta nejpomalejší možnost. (A právě kvůli tomu, že trvá někdy hodně dlouho, tak jsem ji uvedl.) Většina uživatelů to tak asi nedělá. Třeba s RPM to šlo hezky rychle:
    rpm -i balíček.rpm
    
    Nějaké ty apt-gety, RPMdraky nebo emerge jsem ještě neviděl, takže jsem asi nezkoušel jejich rychlost.

    Pod Windows to je často klik sem, klik tam, registrační číslo sem a tam. (A třeba taky crack, že... :-)) Občas se poštěstí a najde se program, který se vybalí (třeba) ze ZIPu a jede hned. Ale ty "dárečky" s příponou MSI jsou ukázkovým příkladem zvrácenosti.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.