abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 45
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 875 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.9.2005 15:52 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?

    Trochu jsem se ztratil v tom, jak máte ty routery a rozhraní. Takže by to mělo být takto: máte dvě lokality, A a B. Mezi těmito lokalitami máte vybudovány dva spoje - jeden na Ronji a druhý na wifi. Na každé z těch lokalit musíte mít router se dvěmi vyčleněnými síťovkami. Do jedné z nich bude zapnuta Ronja, do druhé z nich wifina. A teď, co se vám nabízí:

    Bonding - na každé straně ona dvě rozhraní "sbondujete" do jednoho virtuálního (na něm nastavujete IP a takové ty věci), bonding vám zajistí distribuci zatížení přes obě fyzická rozhraní. (Část tedy poteče přes Ronju, část přes wifi.)

    Vlastnosti: Provoz se vám bude rozdělovat na oba spoje, ale neumí se v případě výpadku jednoho spoje překlopit plně na ten druhý. Ronja a wifi mají navíc jiné přenosové rychlosti, takže při (ideální) distribuci zátěže 1:1 ty spoje nebudou využity stejně z hlediska percentuálního naplnění své kapacity. Zatížení se navíc nerozloží 1:1, ale rozloží se podle dvojic SRC/DST MAC adres (každá dvojice si jednou provždy zvolí "svou" trasu) - může se vám tedy stát, že jeden spoj bude zatěžován hodně, druhý málo.

    STP - Spanning Tree Protocol - na každé straně spojíte ona dvě rozhraní do bridge, zapnete na něm STP (a nastavíte IP). Protokol se "rozhodne" (samozřejmě ho můžete ovlivnit) a jeden ze spojů použije jako hlavní, druhý jako záložní v případě, že první zdechne.

    Vlastnosti: Nebude docházet k distribuci zátěže, provoz pojede vždy jen jednou ze dvou možných tras. Jde o velmi robustní a rychlé řešení, v případě výpadku se vám provoz překlopí v řádu jednotek vteřin.

    Dynamický routing - Každé z obou rozhraní bude mít své IP adresy a provoz půjde tím nebo oním na základě rozhodnutí routovacího protokolu.

    Vlastnosti: Jde nastavit částečný load-balancing mezi obě trasy s možností fail-over překlopení na jedinou živou trasu, řešení je tedy nejuniverzálnější. Nastavení ovšem vůbec není triviální (na rozdíl od předchozích dvou možností), musíte o tom poměrně dost vědět. Navíc to může (podle topologie sítě) vyžadovat i nastavení na jiných routerech. Jako jediné řešení z uvedených tří navíc striktně nevyžaduje "plnou paralelnost" obou tras.

    Vybrat si musíte sám, já osobně bych (podle možností) preferoval STP. (Dynamický routing mi v tomto případě přijde příliš komplikovaná věc, bonding se principiálně nehodí, protože neumí fail-over.

    PS: Vzhledem k tomu, že Ronja i wifi jsou "pseudospoje", mohou vznikat poměrně tristní problémy. Jak STP tak dynamické routovací protokoly se obecně rozhodují podle toho, zda linka "jede nebo nejede". Situaci, kdy linka "jede blbě" (ve smyslu velké procento ztrát) prostě neumějí řešit a mohou se rozhodovat poměrně zmateně, může vám to celé začít flapovat (provoz se bude neustále překlápět mezi dvěma blbě jedoucíma trasama) a podobně.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.