Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Protože diakritika může zásadně změnit význam slova.
Chceš mi snad tvrdit, že domény bez diakritiky nejdou podepisovat?Ne, z čeho tak soudíš? Domény bez diakritiky se podepisují už dlouho. Chci ti tvrdit, že se současným HW nemůžeš mít miliardy podepsaných domén ábclinuxu.cz, abčlinuxu.cz, abclínuxu.cz… ábčlíňúxů.cz… Šlo by to, pokud by se to ořezávalo rovnou v aplikaci a dál by se už pracovalo s ASCII doménou. Ale při současném IDN to prostě nejde.
Ne, z čeho tak soudíš? Domény bez diakritiky se podepisují už dlouho.Potom si jeden z nás špatně přečetl výše uvedený návrh. Já tam vidím "Jedine, pokud by to fungovalo tak, ze se ze zadane adresy odstrani automaticky diakritika a ta se pouzije standardne.", kde slovo standardně chápu tak, že by se to používalo, jako kdyby tam žádná diakritika nebyla.
Chci ti tvrdit, že se současným HW nemůžeš mít miliardy podepsaných domén ábclinuxu.cz, abčlinuxu.cz, abclínuxu.cz… ábčlíňúxů.cz…To v tomto vlákně pokud vím nikdo nenavrhoval.
Šlo by to, pokud by se to ořezávalo rovnou v aplikaci a dál by se už pracovalo s ASCII doménou. Ale při současném IDN to prostě nejde.Potom bych to viděl na nepochopení výše zmíněné poznámky, kde se píše "Jedine, pokud by to fungovalo tak..." ve spojení s návrhem zcela odlišným od IDN. Já ten návrh neprosazuju, jen reaguju na tvou poznámku velmi těžké technické proveditelnosti, kterou tam prostě a jednoduše nevidím
Komentář jehovisty jsem si vyložil tak, že by CZ.NIC měl implementovat IDN tak, aby se při dotazu na xn--rt-rka.cz vrátily záznamy pro rut.cz a dále jsem si myslel, že kurCZak myslí inženýry z CZ.NIC. Diskuze totiž přímo navazuje na téma „IDN v českých doménách“, nikoli na implementaci diakritiky do DNS obecně.Tak já jsem si vyložil téma jako diakritika v českých doménách a jeho komentář podle toho. Že je tam v závorce IDN, to jsem si všiml, ale to je tím, že reálně nepřipadá v úvahu, že by české domény běžely na jiném systému než ty ostatní. Mimochodem ani zkratka IDN nic neříká o způsobu implementace, takže pokud se někdo o danou technologii víc nezajímal, tak si pod ní v českém prostředí představí hlavně ty háčky, čárky a kroužky. Způsob implementace IDN už je (podle mě ne úplně šťastně) zvolený, takže je diskuze bezpředmětná, ale čistě hypoteticky byl ten návrch celkem rozumný a technicky velmi proveditelný. Neproveditelný je spíše politicky (už bylo rozhodnuto a jinde implementováno).
NavrhniNejjednodussi je upravit klienta, aby pred resolvovanim misto prevodu domeny do punycode z ni proste odstranil diakritiku. Tim by to 'zadavani domen s diakritikou' zaclo fungovat i na vsechny stavajici domeny.
A jak to bude u slov, kde diakritika zásadně mění význam?
.eu Whois Result Name českýrozhlas (xn--eskrozhlas-neb2q) Name Jiří Končel e-mail: jkok (at) seznam.cz K porovnani ceska domena WHOIS information for ceskyrozhlas.cz : name: Jiri Trunecek e-mail: jiri.trunecek (at) cro.cz
A k čemu je dobrá v češtině? Prostě je to povinná součást jazyka, součást jeho pravidel a tradic. Bez diakritiky vzniká jazyk neandrtálců, který se blbě čte. A protože počítače slouží lidem a nikoliv lidé počítačům, budou se muset počítače (dřív nebo později) přizpůsobit všem lidským vrtochům, včetně faktu, že znak se prostě nevejde do sedmi bitů.
Současné SPZ nejsou určené k tomu, aby byly human-readable. Jsou to nějaké sekvence písmen a číslic. Tedy téma SPZ je off-topic a nelze ho nijak spojovat s doménami.
Takhle by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Až někdo uzákoní možnost napsat si na SPZ své příjméní nebo nějaké slovo, jako to mají například v některých státech Spojených totalitních států amerických, pak si můžeme celou otázku kolem SPZ a diakritiky položit znova. Do té doby je ovšem zcela off-topic, zejména u diskuse o doménách.
Nikdo jistě nepochybuje, že vše zmíněné (možná kromě run) už buď povoleno je, nebo dříve či později povoleno bude.
Nevidím žádný zásadní důvod proč ano, ale ani proč ne.Čo myslíš, kam vedie linka: http://www.сѕаѕ.cz ?
vidite... tzn argument ohledne spekulovani s domenami bych totalne vypustil.To by bylo dost nerozumné. Jedna věc je spekulace s doménami, které nikdo nechtěl, druhá věc je, otevřít trh za účelem přesunu neháčkových variant na háčkové, ale zároveň umožnit spekulaci s doménami, na které se mají stávající domény přesunout. Myslím, že by v takovém případě došlo i na pár tučných pro českou republiku na mezinárodní půdě.
a ted mi reknete jak je mozne ze na trhu EU s IDN neni problem?Kolik znáte českých domén s IDN na .eu? Kolik významných?
Pro EU zadna "tucna" nenastala. Ceska republika by mela dostat nejakou tucnou za to ze na domene cz je mozne registrovat domeny s diakritikou?Za umožnění použití IDN jistě ne.
Za CZ domenu ma snad odpovednost vlada CR? Jako ze by za obchodovani na ni nekdo dal tucnou ceske republice? Co to je za nesmysl proboha, kde jste to vzal?A má snad česká republika zodpovědnost za konání českých komerčních subjektů? :) Zkuste se podívat trochu do minulosti, než toto mírné pošťouchnutí odsoudíte jako nesmys. A teď jedna otázka ode mě. Jaký vy máte zájem o domény s diakritikou? Překvapuje mě styl psaní komentářů :).
Tiskni
Sdílej: