Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
for F in *.[wW][aA][vV]; do flac "./${F}" done
který si dokážu servírovat tak, aby se mi neohrál (narozdíl od lib. množství muziky na CD nebo HDD).No a v tom je zakopanej pes. Skutečný umění se totiž neohraje. Naopak, lidi to chtěj poslouchat pořád a dokonce to víckrát poslouchat musí. Jdou na to na koncert, i když to znaj do poslední noty... Proto skuteční umělci na stahování hudby můžou kašlat. Stejně jako si člověk čte několikrát knížku dokola, jako chodí do divadla, i když už desetkrát viděl, jak to nakonec dopadne. Protože vnímání umění není jen přenos informací... Naprostá většina "hudby" kolem nás je dneska ale jen zakonzervovaná zvuková kulisa a de facto nemá ani cenu toho média... taky je jí nadbytek, co se týče poptávky a nabídky. Řekl bych, že ten zvýšený poplatek bude teď tak akorát odpovídat, 1 Kč za CD, 5 Kč za DVD. O filmech to platí taky. Takže jakýpak "legální placené stahování" ... pouze pod podmínkou, že to bude pohodlnější a kvalitnější než to tzv. "ilegální neplacené" - např. s informacemi o interpretovi, textem, o koncertech, v kvalitních souborech, s přehledným uspořádáním - pak by to šlo brát jako platba za přidanou hodnotu toho webu, odkud bych si stahoval.
Krabička je k ničemu, stejně tak booklet.Tak tohle neni muj pripad...
Nevím, proč máte chuť se přidávat k médiím typu ČT, které tvrdí, že se spuštěním služby xy je nyní možné stahovat hudbu legálně.Hm, tak pozor, to jsem náhodou viděl, to netvrdila ČT, to tvrdil jakýsi Ondřej Neff (spisovatel) s podtitulkem "počítačový expert"
U mňa sú to napr:
- hudba sa mi zapáči (napr za Gamma Ray - Armageddon som ochotný zaplatiť aj viac ako v súčastnosti bežný 1$)
- zverejnený podiel platby autorovi / interpretorovi, osobne som ochotný tolerovať do 20% pre príživníkov (vrátane payment systému)
- existencia slušného a dostupného mikropaymentu (ok, PayPal do tejto kategórie spadá)
- jednoduchá možnosť platby, i povedzme opakovanej, s nepríliš náročnou identifikáciou
A jsem i proto, aby existovalo standardní DRM a bylo implementovatelné na všechny platformy.obávám se, že na některých platformách to z principu nepůjde, viz systémy běžící na linuxu nebo jiném GPL kernelu. implementace DRM v GPL kernelu by musela z licenčních důvodů být taky GPL, v takovém případě by nebyl problém DRM obejít a to by dost odporovalo jeho principu. anebo by byla implementace DRM v userspace, aby mohla být binární, uzavřená, ovšem v takovém případě by zase asi nebyl problém zachytit audio/video stream na výstupu z programu, ve fázi po dekódování DRM, takže ani v takovém případě by nebyl problém DRM obejít.
Zdá se mi to jako lepší řešení, než platit paušálně vypalné autorským svazům.nevím, nevím, co je větším omezením svobody. současná praxe placení poplatků z médií ochrannému svazu autorů je skutečně bizarní, ovšem pokud měl poplatek z médií podobu normální daně, odevzdané státu (menší zlo), nikoliv OSe, a stát by transparetně inforomoval o tom, komu a jak tu daň rozděluje (a každý, kdo by chtěl, by mohl volit stranu, co by to chtěla zrušit), tak bych to považoval za výrazně snesitelnější, než aby mi v počítači běželo nějaké mnou nekontrolovatelné ověřování DRM.
A prečo MP3? Odpoveď je asi rovnaká, ako na otázku prečo windos.
Tiskni
Sdílej: