Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Nedávno jsem dělal čistou instalaci a nechal jsem tam výchozí angličtinu. Ani bych si toho nevšiml, nebýt odlišných akcelerátorů (ta podtržená písmenka v nabídkách – pro klávesové zkratky). Jo vlastně, ještě agent ve webovém prohlížeči zůstal anglický, takže třeba bankovnictví mám v angličtině a chodí mi tak i potvrzovací SMS na různé weby.
Oprava, předtím jsem občas narazil na chybu v překladu, ale nezmohl jsem se k zaslání opravy.
Ono ta XKB česká QWERTZ je dost dobrá :D Co Vám na tom chybí (obrázek rozložení v příloze)
Mě tam tedy chybí dva znaky a to » a «, ale s Compose se to dá.
QWERTZ
Mě rozčilovala ta toliko dvě dnes již bezdůvodně prohozená písmenka, když jsem narážel na výchozí US QWERTY; nemám problém celkem plynule přepínat mezi zcela odlišnými rozloženími, ale ne takovými detaily.
Navíc blok ZXC… se někde používá pro klávesové zkratky, které je lepší držet pohromadě.
Mě tam tedy chybí dva znaky a to » a «, ale s Compose se to dá.
Nevidím tam ani např. české „uvozovky“.
dost dobrá
Vždyť to rozmístění symbolů je bordel. Za inspiraci bych bral spíš např. Neo (hlavně Ebene 3-4) nebo *Edition DreymaR a hlavně Extend (takových i mnohem výstřednějších projektů je hafo).
Používám vlastní variaci na CShack (starší UCW je myslím dost podobná), akorát už to není ani QWERTY, ani běžný zdejší hardware (přinejmenším JIS master race).
…
, …) a numerickou klávesnicí přepínatelnou na ┌rámečky┐ a šestnáctkovou soustavu (tj. znaky ≥ 10 s pravým altem).
echo $LANG
Jazyk uživatelského rozhraní desktopu mám nastavený na […]
LC_MESSAGES=C LC_MEASUREMENT=cs_CZ.UTF-8 LC_TIME=cs_CZ.UTF-8 LC_COLLATE=C LC_NUMERIC=en_US.UTF-8zkoušel jsem i LC_TIME=en_DK.UTF-8 což pomáhá YYYY-MM-DD ale rozbilo něco jiného.
Tiskni
Sdílej: