Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
www.google.cz
(kam se mi přesměruje obyčejné google.com
) a encrypted.google.com
v různém pořadí.
google.cz
nejsou lokalizované?
encrypted
za něco stály.
Accept-Language
posílanou browserem, ale není to tak. I po přepnutí na češtinu (namísto původního en-US,en;q=0.9,cs;q=0.8
jsem posílal jen cs
) stále dostávám u obou domén identické výsledky.
Tak teď nějak nevím.
Ale už se mi dřív stalo, když jsem hledal něco hodně obskurního (např. úryvek z článku) ...A nenašel si při tom náhodou, že Hitler je gentleman? Odměna by Tě nejspíše neminula.
AltaVista (na severech Digital) byl poslední, z pohledu technika, kvalitní vyhledávač s dobře nastavitelnými podmínkami dohledání (AND, OR, NOT, ..., rozlišení velikosti písmen...).
Výsledky nebyly zaneřáděné. Google - reklamy na prvních místech, takže věci dohledávám aspoň o 20 výsledků níže. První stránku standardně ignoruji.
Dodatek. Poslední dobou prvotně použiji Yahoo. Hlavně minimum reklamních nabídek. +++
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
To by byla jiná otázka, ba dokonce dotazník.
To bylo nějaké vědomé rozhodnutí posunout ji pod zprávičky – před mnoha lety, tuším v návaznosti na tenhle zápisek.
Jinak, zobrazování zpráviček mám vypnuté, takže občas zapomenu, že to ostatní mají jinak.
Já teda anketu objevím tak jednou za půl roku, protože je až na konci toho menu na levé straně.Kdysi vycházely ankety mnohem častěji, reagovaly na aktuální témata. To jsem anketu kontroloval často. Taky byla výše. Pak se anketa propadla dolů, interval se prodloužil na jednou za půl roku - ztratil jsme motivaci ji pokaždé kontrolovat. Nastavil jsem si nějaké oznamování (rss?). Chvíli to chodilo, ale teď koukám, že je nová anketa a žádné oznámení nedošlo (nebo jsem přehlédl)
/etc/hosts
, takže toho se nebojím.
Tiskni
Sdílej: